Senior na rynku pracy. Jakie masz atuty?

Spis treści

Zastanawiasz się, czy możesz konkurować o pracę ze słynnymi "młodymi i dynamicznymi"? Jak najbardziej! Masz atuty, które dla pracodawcy mogą się okazać decydujące. Musisz tylko je odpowiednio wyeksponować.

Seniorzy w Polsce coraz częściej są aktywni zawodowo. Nie jest to nic wyjątkowego - w bardziej rozwiniętych krajach powszechnie pracuje się na emeryturze. Niekoniecznie na pełny etat - często po prostu, żeby dorobić, zająć się czymś i wykorzystać wiedzę.

Czy ci seniorzy muszą konkurować o pracę z młodymi? Nie. Ich kompetencje i atuty zdecydowanie się różnią. Wiąże się to z tym, że do jednych stanowisk pracy bardziej predysponowani są młodzi, silni lub zorientowani w najnowszych technologiach ludzie, ale z drugiej strony są również takie miejsca, gdzie lata doświadczenia, stabilność i sumienność mają dla pracodawców kluczowe znaczenie. Bez kompleksów możesz więc szukać pracy i liczyć na to, że znajdziesz uznanie. Aby jednak osiągnąć sukces, musisz wiedzieć, jakie są twoje atuty. Ta świadomość pozwoli Ci je odpowiednio przedstawić i wyeksponować.

Oto lista charakterystycznych atutów osób starszych, które ubiegają się o pracę. Nie wszystkie musza dotyczyć ciebie. Możesz jednak wśród nich wybrać najbliższe tobie i najbardziej przydatne w pracy, o którą się ubiegasz.

1. Doświadczenie

/> To jest zapewne twój największy atut. Niejedno w życiu widziałeś i robiłeś. Nie tylko w pracy, ale w całym życiu. Mniej sytuacji cię zaskakuje i wiesz, jak reagować, gdy coś wymyka się spod kontroli. Żadne książki ani warsztaty nie zastąpią osobistych doświadczeń. Ty ich masz bez liku - pokaż to swojemu potencjalnemu pracodawcy!

2. Stabilność


Nie szukasz już ciągle nowych wrażeń. Pracodawca może liczyć, że zwiążesz się z jego firmą na dłużej.

3. Elastyczność czasowa


Nie musisz pracować na pełen etat, możesz bardziej swobodnie dysponować czasem niż osoby z rodziną na głowie.

4. Dokładność i sumienność


Pracodawca może liczyć, że swoją pracę wykonasz w sposób rzetelny, nie próbując iść po linii najmniejszego oporu. Może ci zaufać i powierzyć odpowiedzialne zadanie.

5. Zrozumienie dla starszych osób


Starsze osoby też są klientami, a kto lepiej je zrozumie i nawiąże z nimi dobry kontakt niż ktoś na tym samym etapie życia?

6. Inne spojrzenie


Dzięki doświadczeniu i wiekowi patrzysz na wiele spraw inaczej niż młodzi ludzie. Gdy więc pracujesz w zespole, możesz go wzbogacić o swoją alternatywną perspektywę - dostrzegając szanse lub zagrożenia, których pozostali nie są świadomi.

7. Wsparcie dla pracodawcy z urzędu


Instytucje publiczne wspierają seniorów na rynku pracy. W zależności od programów mogą być to różne ułatwienia dla pracodawców, dofinansowania czy szkolenia. Dla rekrutera może być to istotny argument.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!