Ile może dorobić emeryt
Kwestia tego ile można dorobić na emeryturze jest regulowana prawnie. Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez limitu. Natomiast osoby, które nabyły uprawnienia przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a chcą się trudnić pracą na emeryturze, muszą uważać na limit dopuszczalnych zarobków.
Jest on ustalany na podstawie danych GUS o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Obecnie limit dotyczący pracy na emeryturze wynosi 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu następuje zmniejszenie emerytury. Natomiast po przekroczeniu pułapu 130 procent średniej płacy, świadczenie otrzymywane z ZUS ulega zawieszeniu.
Ile można dorobić do emerytury - przykładowe stawki
W 2017 roku, średnie wynagrodzenie w Polsce w 1 kwartale wyniosło 4353,55 złotych. Ile w związku z tym mógł dorobić emeryt? Poniższe zasady obowiązują do 29 lutego 2020 r.
- do 3047 złotych brutto bez ryzyka obniżenia emerytury,
- od 3047 do 5659 zł brutto – świadczenie zmniejszone o kwotę przekroczenia dozwolonego pułapu (70 proc. średniej pensji),
- od 5659 złotych brutto w górę – ZUS zawiesi prawo do emerytury.
Ograniczenia te nie dotyczą pracy na emeryturze, o ile jest ona wykonywana na podstawie umów, od których nie odprowadza się składek społecznych, a więc na przykład:
- umów o dzieło,
- umów najmu nieruchomości, jeśli nie stanowi on przedmiotu działalności gospodarczej.
Limity dotyczą zarobków uzyskiwanych na podstawie np. umowy o pracę albo umowy zlecenie.
Praca dla emeryta
Należy pamiętać, że limity zarobków, stale rosną za sprawą systematycznego podwyższania średniej płacy. W stosunku do limitu obowiązującego od 1 marca do 31 maja, nowy pułap jest wyższy o 94 złote. Wcześniej kwartalny wzrost wyniósł aż 114 zł.
Praca na emeryturze
Limity dotyczące pracy na emeryturze dotyczą osób które już pobierają świadczenie, ale nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60 lat a dla mężczyzn 65 lat. Ponieważ po osiągnięciu wieku emerytalnego, można dorabiać bez ograniczeń, jego obniżenie o ponad rok będzie skutkuje analogicznym skróceniem okresu, w którym należy przestrzegać limitu.
Emerytura a praca
Kolejną ważna kwestią dla osób, które chcą się trudnić pracą na emeryturze i nie stracić świadczenia – aby ZUS nie zawiesił emerytury: należy rozwiązać stosunek pracy w miejscu, w którym byliśmy zatrudnieni bezpośrednio przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Dopiero złożenie wypowiedzenia pozwoli na pracę na emeryturze bez utraty świadczeń. Co istotne, po nabyciu prawa do świadczenia emerytalnego, można ponownie zatrudnić się u tego samego pracodawcy.
Czytaj też: