Inwestowanie na emeryturze. Jak inwestują seniorzy?

Spis treści

Wysokość średniej emerytury w Polsce stanowi ok. 60% przeciętnego wynagrodzenia. W porównaniu z innymi krajami Europy, Polska wypada pod tym względem bardzo słabo. Naszym seniorom często brakuje pieniędzy na podstawowe wydatki takie jak żywność, opłaty czy leczenie i rehabilitacja, nie mówiąc już o rozrywkach, podróżach i rozwijaniu własnych pasji. Czy w takim razie inwestowanie na emeryturze jest możliwe? Choć emerytury w Polsce są zatrważająco niskie, to wielu naszym seniorom udaje się z sukcesem inwestować. Seniorze, sprawdź jak możesz zwiększyć swoje dochody.

Kluczową kwestią w inwestowaniu jest określenie własnych oczekiwań. Każdy powinien indywidualnie ustalić, jaką kwotę chce lub jaką kwotę może zainwestować, a także na jak długo może „zamrozić” środki. Na tej podstawie można dopiero ustalić, jaka forma inwestowania będzie właściwa oraz jaka przyniesie seniorowi najwięcej korzyści. Jedno jest pewne: nie warto trzymać oszczędności w skarpecie, ponieważ w ten sposób nigdy nie będą dla nas pracować.

 

Lokaty i nieruchomości

Wielu seniorów decyduje się na proste i sprawdzone rozwiązania. Boją się ryzyka i ewentualnej straty zgromadzonego kapitału, co przy niskim poziomie emerytur i wzrastających wydatkach wydaje się naturalne. Lokaty i konta oszczędnościowe w ich przypadku sprawdzają się doskonale. Decydując się na lokatę doskonale wiemy, gdzie są nasze pieniądze, na jak długo je zamraża oraz ile może zarobić. Ważne jest również to, że w każdej chwili można zamknąć lokatę i wycofać pieniądze. Niestety obecnie depozyty są bardzo nisko oprocentowane, więc inwestycje w lokaty i konta oszczędnościowe, nie przynoszą dużych zysków. Warto jednak pamiętać, że lepiej zarobić cokolwiek, niż nic.

Może to wydawać się zaskakujące, jednak wielu polskich seniorów inwestuje w nieruchomości. Jest to pewny i duży zysk, na który trzeba jednak trochę poczekać. Wielu seniorów inwestuje swoje oszczędności w mieszkanie, które jest przeznaczone na wynajem. Dzięki temu nie muszą martwić się niską emeryturą i wciąż wzrastającymi wydatkami. Warto również wspomnieć, iż wielu polskich emerytów sprzedaje mieszkania w miastach i wyprowadza się na obrzeża bądź do okolicznych wsi. Z racji tego, że mieszkania w centrum miast są znacznie droższe, senior może wykorzystać różnicę ze sprzedaży na własne potrzeby, rozrywki oraz ochronę zdrowia lub inwestuje ją w lokatę, która cały czas pracuje.

 

 

Aktywność i rozwijanie pasji

Nie w każdym przypadku seniorzy inwestują tylko po to, aby zarobić. Coraz większa liczba Polaków, którzy przeszli na emeryturę chce rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Kursy komputerowe, kursy fotografii, zajęcia fitness oraz nauka języków obcych to tylko przykłady kierunków rozwoju seniorów. Wiele osób aktywnych zawodowo nie ma czasu, pieniędzy ani siły na rozwój własnego hobby. Emerytura jest idealnym momentem, aby to zmienić bez żadnych wyrzutów sumienia. Dla niektórych może się to wydawać śmieszne. Należy jednak podkreślać, że wielu seniorów rozwija swoje pasje i dzieleniu się nimi z innymi. To właśnie pozwala im odnaleźć nową energię, witalność życiową i szczęście, które dają im siłę i chęć do życia. A czy przypadkiem w życiu nie chodzi właśnie o to?

Inwestowanie jest swego rodzaju sztuką, która każdy z nas może opanować. Jedną z kluczowych kwestii jest tutaj obranie odpowiedniej strategii i trzymanie się jej. Podobna sytuacja jest w grach karcianych, które uczą nas logicznego myślenia, ryzykowania i wybiegania myślami w przyszłość. Jedni decydują się na oszczędną grą, inni stawiają wszystko na jedną kartę, aby jak najwięcej wygrać, a jeszcze inni opierają się wyłącznie na swojej intuicji i przypadku.

Każda inwestycja łączy się z ryzykiem. W związku z tym seniorzy powinni być szczególnie ostrożni, aby nie popaść łupem przestępców i oszustów, którzy tylko czekają na małe potknięcie. Zadziwiająco atrakcyjne oferty, propozycje od dawnych znajomych czy akwizytorzy proponujący nam pomoc w zarobieniu dodatkowych pieniędzy, zawsze powinni zapalić seniorowi czerwoną lampkę.

Inwestycje to sposób na pomnożenie swoich oszczędności oraz na zwiększenie miesięcznych dochodów. Co najważniejsze, każdy, niezależnie od wieku i stanu majątkowego powinien z nich korzystać. W wielu przypadkach wystarczy niewielki nakład, aby zacząć. Może emerytura to najlepszy moment na inwestycje i realizację marzeń?
 

 

Więcej z kategorii Praca
Średnia krajowa 2020 netto i brutto - ile wynosi? GUS
Mężczyzna zagarnia dłońmi pieniądze
Płaca minimalna 2020 netto i brutto. Stawka godzinowa
Mężczyzna z lupą w dłoni przy stosie monet
Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli – czym jest?
Powiązane artykuły
Nagroda jubileuszowa (jubileuszówka) - jak obliczyć?
Praca dla seniora
Praca dla seniora w Rzeszowie - gdzie jej szukać i jak ją zdobyć?
Nagroda jubileuszowa nauczyciela - wysokość. Jak liczyć?
Praca dodatkowa - w domu i przez internet
Badania okresowe kierowców - kiedy zrobić i kto za nie płaci?