Praca chałupnicza – jak dorobić w domu

Praca chałupnicza to okazja, by dorobić bez wychodzenia z domu. Chałupnictwem zazwyczaj trudnią się osoby starsze, niepełnosprawne oraz kobiety wychowujące małe dzieci. Prace chałupnicze często można wykonywać jedynie za pomocą klawiatury komputera. Trzeba jednak uważać na oszustów, czyhających na nasze pieniądze i dane osobowe, tak by praca chałupnicza w domu nie stała się przyczyną poważnych problemów.
Spis treści

Praca chałupnicza

Praca chałupnicza w polskim prawie znana jest jako praca nakładcza. Do wielu tradycyjnych prac chałupniczych można się więc nająć na podstawie tzw. umowy nakładczej – kwestie te reguluje rozporządzenie z 1975 roku. Natomiast rozwój technologii sprawił, że w 2007 roku w Kodeksie Pracy pojawiło się pojęcie pracy zdalnej, zwanej też telepracą. Ten rodzaj pracy też może być potocznie nazywany pracą chałupniczą, wystarczy spojrzeć na liczbę ofert typu: praca chałupnicza - polecanie produktów bankowych on-line.

Chałupnictwo

Zarówno praca nakładcza, jak i telepraca należą do elastycznych form zatrudnienia, są jednak między nimi istotne różnice. Praca nakładcza, czyli to co rozumiemy pod tradycyjnym pojęciem chałupnictwa, polega na odpłatnym wykonywaniu określonej pracy, głównie o charakterze manualnym, związanym z:

  • wytwarzaniem,
  • przerabianiem,
  • wykańczaniem różnych produktów w domu.

Praca chałupnicza składanie długopisów

Jedną z najczęstszych prac wykonywanych z domu jest np. składanie długopisów lub zabawek. Tego typu pracę chałupniczą świadczy się w sposób samodzielny, bez nadzoru przełożonego, w dowolnych godzinach. W chałupnictwie mogą pomagać członkowie rodziny. Jeżeli praca chałupnicza jest jedynym źródłem utrzymania, ilość zamówień powinna być tak ustalona, aby wynagrodzenie za wykonaną pracę było nie mniejsze, niż płaca minimalna w kraju.

Praca przez internet

Telepraca, którą też w niektórych przypadkach można nazywać pracą chałupniczą, to praca świadczona przy użyciu technik teleinformatycznych i telekomunikacyjnych. Najczęściej na podstawie umowy o pracę, w sposób ciągły, ale nie w zakładzie pracy, a najczęściej w domu. Telepraca zakłada możliwość kontroli pracownika ze strony pracodawcy, ale tylko wtedy, kiedy ten pierwszy wyrazi na to zgodę. Charakteryzuje się tym, że:

  • godziny pracy są dowolne,
  • liczy się zadanie do wykonania, a nie czas pracy.

Co ważne – pracodawca musi dostarczyć pracownikowi sprzęt do pracy, a także zapewnić mu niezbędny serwis techniczny i szkolenie z obsługi powierzonych urządzeń.

Chałupnictwo bez wkładu

Podejmując się pracy chałupniczej w domu, uważać należy przede wszystkim na oferty, w których zaraz za obietnicą nieziemskich zarobków, kryje się prośba o przesłanie pieniędzy albo danych osobowych, brakuje za to podstawowych danych o zleceniodawcy. Często chodzi o wpłatę kaucji – za przesłane materiały do pracy chałupniczej, na wypadek gdyby ktoś się rozmyślił. Często też szukający pracy są proszeni o uiszczenie z góry opłaty za kopertę i znaczek. Zazwyczaj są to kwoty rzędu 20-40 złotych. Są więc na tyle drobne, by nie budzić większych podejrzeń oraz – by na ich ewentualną stratę w razie czego machnąć ręką.

Praca w domu chałupnictwo

Osoby szukające ofert pracy chałupniczej przez internet nie powinny się opierać jedynie na zapewnieniach zleceniodawców typu: „pewna oferta”, uczciwa oferta”, „100 procent uczciwości”. Istotniejszym testem na wiarygodność, będzie prawdziwość danych zleceniodawcy oferującego pracę chałupniczą. Te można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, często już na tym etapie weryfikacji dowiadujemy się, że taka firma w ogóle nie istnieje, albo nie zgadza się adres. O ile w ogóle jest jakiś adres, bo często ogłoszenia o pracy chałupniczej nie zawierają nawet podstawowych danych o zleceniodawcy.

Uczciwe firmy chałupnicze

Oczywiście, zawsze podejrzana powinna się wydawać nieadekwatność obiecywanych zarobków (bardzo wysokich) do nakładów pracy („tylko dwie godziny dziennie!”) oraz kwalifikacji („nie musisz nic potrafić, nie potrzebne jest żadne doświadczenie”).

Często firmę, która zleca podejrzanie atrakcyjną pracę chałupniczą, da się prześwietlić za pomocą zwykłej wyszukiwarki internetowej i forów w sieci. Uczciwe firmy chałupnicze istnieją, trzeba tylko być ostrożnym i każda ofertę wnikliwie sprawdzać.

Czytaj także

Więcej z kategorii Praca
Średnia krajowa 2020 netto i brutto - ile wynosi? GUS
Mężczyzna zagarnia dłońmi pieniądze
Praca dodatkowa - w domu i przez internet
Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli – czym jest?
Powiązane artykuły
Nagroda jubileuszowa (jubileuszówka) - jak obliczyć?
Praca dla seniora
Praca dla seniora w Rzeszowie - gdzie jej szukać i jak ją zdobyć?
Nagroda jubileuszowa nauczyciela - wysokość. Jak liczyć?
Mężczyzna z lupą w dłoni przy stosie monet
Płaca minimalna 2020 netto i brutto. Stawka godzinowa
Badania okresowe kierowców - kiedy zrobić i kto za nie płaci?