PORTAL DLA SENIORÓW
 

Praca chałupnicza – jak dorobić w domu

Starszy niż rok

Spis treści

Praca chałupnicza to okazja, by dorobić bez wychodzenia z domu. Chałupnictwem zazwyczaj trudnią się osoby starsze, niepełnosprawne oraz kobiety wychowujące małe dzieci. Prace chałupnicze często można wykonywać jedynie za pomocą klawiatury komputera. Trzeba jednak uważać na oszustów, czyhających na nasze pieniądze i dane osobowe, tak by praca chałupnicza w domu nie stała się przyczyną poważnych problemów.

Praca chałupnicza


Praca chałupnicza w polskim prawie znana jest jako praca nakładcza. Do wielu tradycyjnych prac chałupniczych można się więc nająć na podstawie tzw. umowy nakładczej – kwestie te reguluje rozporządzenie z 1975 roku. Natomiast rozwój technologii sprawił, że w 2007 roku w Kodeksie Pracy pojawiło się pojęcie pracy zdalnej, zwanej też telepracą. Ten rodzaj pracy też może być potocznie nazywany pracą chałupniczą, wystarczy spojrzeć na liczbę ofert typu:

  • praca chałupnicza - polecanie produktów bankowych on-line.


Czytaj też: Praca dodatkowa - w domu i przez internet

Chałupnictwo


Zarówno praca nakładcza, jak i telepraca należą do elastycznych form zatrudnienia, są jednak między nimi istotne różnice.

Praca nakładcza, czyli to co rozumiemy pod tradycyjnym pojęciem chałupnictwa,  polega na odpłatnym wykonywaniu określonej pracy, głównie o charakterze manualnym, związanym z:

  • wytwarzaniem,

  • przerabianiem,

  • wykańczaniem różnych produktów w domu.


Sprawdź: Praca sezonowa dla seniora

Praca chałupnicza składanie długopisów


Jedną z najczęstszych prac wykonywanych z domu jest np. składanie długopisów lub zabawek. Tego typu pracę chałupniczą świadczy się w sposób samodzielny, bez nadzoru przełożonego, w dowolnych godzinach. W chałupnictwie mogą pomagać członkowie rodziny. Jeżeli praca chałupnicza jest jedynym źródłem utrzymania, ilość zamówień powinna być tak ustalona, aby wynagrodzenie za wykonaną pracę było nie mniejsze, niż płaca minimalna w kraju.

Praca przez internet


Telepraca, którą też w niektórych przypadkach można nazywać pracą chałupniczą, to praca świadczona przy użyciu technik teleinformatycznych i telekomunikacyjnych. Najczęściej na podstawie umowy o pracę, w sposób ciągły, ale nie w zakładzie pracy, a najczęściej w domu. Telepraca zakłada możliwość kontroli pracownika ze strony pracodawcy, ale tylko wtedy, kiedy ten pierwszy wyrazi na to zgodę. Charakteryzuje się tym, że:

  • godziny pracy są dowolne,

  • liczy się zadanie do wykonania, a nie czas pracy.


Co ważne – pracodawca musi dostarczyć pracownikowi sprzęt do pracy, a także zapewnić mu niezbędny serwis techniczny i szkolenie z obsługi powierzonych urządzeń.

Przeczytaj także: Senior na rynku pracy. Jakie masz atuty?

Chałupnictwo bez wkładu


Podejmując się pracy chałupniczej w domu, uważać należy przede wszystkim na oferty, w których zaraz za obietnicą nieziemskich zarobków, kryje się prośba o przesłanie pieniędzy albo danych osobowych, brakuje za to podstawowych danych o zleceniodawcy. Często chodzi o wpłatę kaucji – za przesłane materiały do pracy chałupniczej, na wypadek gdyby ktoś się rozmyślił. Często też szukający pracy są proszeni o uiszczenie z góry opłaty za kopertę i znaczek. Zazwyczaj są to kwoty rzędu 20-40 złotych. Są więc na tyle drobne, by nie budzić większych podejrzeń oraz – by na ich ewentualną stratę w razie czego machnąć ręką.

Praca w domu chałupnictwo


Osoby szukające ofert pracy chałupniczej przez internet nie powinny się opierać jedynie na zapewnieniach zleceniodawców typu: „pewna oferta”, uczciwa oferta”, „100 procent uczciwości”. Istotniejszym testem na wiarygodność, będzie prawdziwość danych zleceniodawcy oferującego pracę chałupniczą. Te można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, często już na tym etapie weryfikacji dowiadujemy się, że taka firma w ogóle nie istnieje, albo nie zgadza się adres. O ile w ogóle jest jakiś adres, bo często ogłoszenia o pracy chałupniczej nie zawierają nawet podstawowych danych o zleceniodawcy.

Zobacz: Praca tymczasowa - umowa i warunki

Uczciwe firmy chałupnicze


Oczywiście, zawsze podejrzana powinna się wydawać nieadekwatność obiecywanych zarobków (bardzo wysokich) do nakładów pracy („tylko dwie godziny dziennie!”) oraz kwalifikacji („nie musisz nic potrafić, nie potrzebne jest żadne doświadczenie”).

Często firmę, która zleca podejrzanie atrakcyjną pracę chałupniczą, da się prześwietlić za pomocą zwykłej wyszukiwarki internetowej i forów w sieci. Uczciwe firmy chałupnicze istnieją, trzeba tylko być ostrożnym i każda ofertę wnikliwie sprawdzać.

Czytaj takżeDodatkowa praca w weekendy - jak dorobić

Zobacz także: Praca dorywcza - w domu i przez internet

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Jaki rodzaj diety dotychczas stosowałaś/eś lub zamierzasz stosować?

  dieta Kwaśniewskiego

  dieta Dukana

  dieta pudełkowa

  dieta 1000 kcal

  nie stosowałam/em żadnej diety i nie zamierzam

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA