Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?

Msza za zmarłych jest szczególnym rodzajem wstawiennictwa za duszę naszych bliskich. Chrześcijanie wierzą, że msza święta za zmarłego jest najwyższą formą pomocy, jakiej można udzielić duszy po śmierci – o jej zbawienie prosi bowiem Boga sam Jezus Chrystus. Jak wygląda zamawianie mszy św. za zmarłego, jak napisać intencję mszalną za zmarłego, ile kosztuje msza za duszę zmarłego?
Spis treści

Msza za zmarłych - w jakim celu?

Msza za zmarłych zajmuje szczególne znaczenie w obrzędowości i wierzeniach chrześcijańskich. Wprawdzie dla osób odczuwających deficyt wiary, msza za zmarłych pozostaje jedynie tradycyjnym zwyczajem, tudzież jednym z psychologicznych narzędzi służących ukojeniu bólu po stracie, jednak dla osób głęboko wierzących msza za zmarłych ma znaczenie niewspółmiernie donioślejsze. Chrześcijanie wierzą w życie pozagrobowe, w którym jest miejsce i na zbawienie i na potępienie a także na czyściec. Msza za duszę zmarłego odprawiana jest w intencji dusz, które trafiły do czyśćca. Towarzyszy temu założenie, że są dusze zmarłych na swój sposób bezwolne i bezbronne, pozostawione łasce Boga. Pomóc im może jedynie wstawiennictwo żyjących a także Jezusa Chrystusa.

Msza święta za zmarłego - do kogo?

Modląc się indywidualnie o zbawienie zmarłego, Chrześcijanie zwracają się do Boga bezpośrednio. Za skuteczniejszą jednak według Kościoła uchodzi msza za zmarłego – w jej czasie to sam Jezus Chrystus ma prosić Boga, czyli swojego ojca, o rychłe zbawienie duszy człowieka, w intencji którego odprawiana jest liturgia. Kapłani namawiając wiernych, by zamawiali msze za zmarłych, przekonują że to najbardziej praktyczny wymiar pomocy, jakiej można udzielić Chrześcijaninowi po śmierci. Skuteczność zwiększać ma przyjęcie Komunii Świętej, najlepiej przez całą rodzinę zmarłego.

 

Msza gregoriańska za zmarłego - co to jest?

Wyjątkowym rodzajem wstawiennictwa jest msza gregoriańska za zmarłego. Co to takiego? Msza gregoriańska za zmarłego to de facto 30 mszy, które odprawiane są w intencji jednej osoby zmarłej przez 30 kolejnych dni. Msza gregoriańska za zmarłego jest tradycją sięgającą VI wieku naszej ery i nawiązującą do sposobu w jaki papież Grzegorz Wielki modlił się za zbawienie mnicha o imieniu Justus. Zakonnik ten sprzeniewierzył się ślubom ubóstwa, dlatego został przez papieża ekskomunikowany. Jednak po jego śmierci Grzegorz nakazał przeorowi klasztoru przez 30 dni odprawiać mszę w intencji uwolnienia Justusa z mąk czyścowych. Po 30 zaś dniach mnich objawił się jednemu ze współbraci mówiąc, że trafił do nieba. Dla papieża był to jasny dowód na skuteczność odprawianych modłów. Kościół zachował ten zwyczaj, msza gregoriańska za zmarłego odprawiana jest w świątyniach do dziś.

Zamawianie mszy św. za zmarłego

Zamawianie mszy świętej za zmarłego nie jest szczególnie trudne. W tym celu należy się udać do kancelarii parafialnej, coraz częściej msza za zmarłych może być zamówiona także przez Internet, za pośrednictwem strony www danej parafii. Zamawianie mszy św. za zmarłego zazwyczaj sprowadza się do wypełnienia formularza, napisania intencji mszalnej za zmarłego i ustalenia terminu nabożeństwa. Oczywiście załatwiając formalności nie uciekniemy też od tematu opłaty, w Kościele zwanej ofiarą. Jest ona uiszczana gotówką, lub coraz częściej – przelewem na konto. Bezgotówkowe rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w przypadku mszy zamawianych drogą internetową. A ile kosztuje msza święta w intencji zmarłego?

Msza za duszę zmarłego – ile kosztuje?

Zazwyczaj parafie nie określają oficjalnych cenników – msza święta za zmarłego kosztuje więc tradycyjnie „co łaska”. Zdarza się oczywiście, że ofiara bywa przez instytucje kościelne doprecyzowywana, niekiedy w sposób bardzo bezpośredni. Rzeczywistość jest różna, wiele zależy od konkretnej parafii, od konkretnego kapłana oraz od liczby osób zmarłych, w intencji których ma zostać odprawiona msza, a także liczby nabożeństw. Szczególnym przypadkiem jest oczywiście msza gregoriańska za zmarłego. Przykładowo: jedna z parafii podkreśla wprawdzie, że i w tym przypadku danina na Kościół jest dobrowolna, wierni powinni jednak pamiętać, że msza gregoriańska za zmarłego to w rzeczywistości aż 30 mszy odprawianych przez jednego kapłana… Trudno tej ledwie skrywanej sugestii nie wziąć do siebie, gdy przyjdzie sięgnąć do portfela.Jak napisać intencje mszalne za zmarłego – wzory

Jak napisać intencję mszalną za zmarłego? To proste, intencja mszalna jest bowiem krótką sentencją zamykająca się w jednym zdaniu. Nie mniej wiele parafii podpowiada, jak napisać intencje mszalne za zmarłego – wzory zamieszczone są między innymi na stronach internetowych. Intencja mszalna za zmarłego może brzmieć na przykład tak:

  • „W intencji śp. … (tu imię i nazwisko zmarłego) o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie”
  • „Za zmarłych z rodziny… (tu nazwisko)”
  • „Za dusze w czyśćcu cierpiące”

Msza za zmarłego 30 dni po śmierci

Msza za zmarłego odprawiana jest w różnych terminach liczonych począwszy od daty śmierci. W pogrzebach katolickich msza za duszę zmarłego jest integralną częścią ceremonii pochówku. Utarło się w tradycji, że po 7 dniach kolejną mszę za zmarłego zamawiają żałobnicy biorący udział w pogrzebie. Niezwykle często zamawiana jest msza za zmarłego 30 dni po śmierci. „Obowiązek” ten bierze na siebie zazwyczaj najbliższa rodzina, przy czym jest to bardziej zwyczaj czerpiący z tradycji, niż wskazanie wynikające z nauki Kościoła. Msza za zmarłego odprawiana jest też często w pierwszą i każdą kolejną rocznicę jego śmierci, niekiedy także z okazji jego urodzin, imienin czy ważnych świąt chrześcijańskich. Co istotne, katolicyzm nie wymaga konkretnych „zabiegów liturgicznych” w określonych odstępach czasu. W odróżnieniu bowiem od np. prawosławia, nie istnieje żaden kalendarz dotyczący wędrówki duszy po śmierci (wyznawcy prawosławia wierzą, że dusza przemieszcza się przez 40 dni, dopiero po tym czasie trafiając w miejsce, gdzie będzie oczekiwać na zbawienie).

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Historia i tradycje
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Konfesjonał
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Pierwsza komunia wnuka - porady dla babci i dziadka
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Suchy chleb i szklanka wody
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta