Nekrologi – jak napisać nekrolog (wzory, przykłady)

Nekrolog zawiadamia o śmierci, a także miejscu i dacie pogrzebu. Smutny to, ale często konieczny obowiązek. A przy tym kosztowny. Jakie są typowe wzory nekrologów, ile kosztują i jak zamówić wirtualny nekrolog?
Spis treści

Czym są nekrologi?

Co to jest nekrolog? To oficjalne zawiadomienie o śmierci i dacie pogrzebu. Są upubliczniane za pomocą środków masowego przekazu, a więc tradycyjnie – gazet, w ostatnim czasie także portali internetowych. Właśnie sposób publikacji jest tym, co odróżnia je od klepsydry – ta jest zamieszczana w przestrzeni publicznej, na przykład na:

 • drzwiach domów,
 • klatkach schodowych,
 • tablicach ogłoszeń,
 • kościołach,
 • domach kultury,
 • remizach strażackich.

Wzór nekrologu

W odróżnieniu od osobistych pożegnań, wygłaszanych w czasie pogrzebów, nekrologi (a także klepsydry), są zazwyczaj dość standardowymi komunikatami, ujętymi w pewne formalne ramy, a zatem – można mówić o ich dużej powtarzalności i nikłej oryginalności. Zwłaszcza, więc w przypadku małych, czysto informacyjnych komunikatów, nie będzie ujmą skorzystanie z gotowych wzorów nekrologów, dostępnych w internecie, w firmach pogrzebowych, często także w redakcjach prasowych, które  zamieszczają  takie zawiadomienia na swoich łamach.

Typowe wzory nekrologów

Typowe wzory nekrologów zawierają kilka elementów. Standardowy nekrolog składa się z następujących części:

 • formuła otwarcia: z żalem zawiadamiamy, że...,
 • informacja o śmierci: w dniu 1 września 2017 roku zmarł w wieku 97 lat Jan Nowak,
 • informacja o zmarłym: wieloletni dyrektor zakładów X, uczestnik walk o wyzwolenie miasta Y,
 • informacja o pogrzebie: uroczystość pogrzebowa odbędzie się dnia 7 września 2017 roku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Głównej w mieście Z,
 • informacja o zamieszczających ogłoszenie: - o czym zawiadamia pogrążona w żalu rodzina.

Jak napisać oryginalny nekrolog?

Czy można wzbogacić typowy nekrolog? Wzór obejmujący wyżej wymienione elementy może zostać rozbudowany, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że rozszerzona formuła zajmie więcej miejsca w gazecie, a zatem będzie droższa. Treść nekrologu może rozpoczynać cytat – z Biblii, z myśli filozoficznej czy społecznej, z wypowiedzi samego zmarłego. Oczywiście, cytat  musi być dobrany z rozmysłem, w praktyce zazwyczaj są to słowa związane z tajemnicą śmierci, wyrażające ból po stracie bliskiej osoby, bądź nawiązujące do dokonań zmarłego.

Do standardowych wzorów nekrologów rodziny często na końcu dodają tez formułę: „prosimy o nieskładanie kondolencji”, czasem też: „prosimy o nieprzynoszenie wieńców”.

Jak zamieścić wirtualny nekrolog?

Niektóre firmy pogrzebowe umożliwiają swoim klientom zamieszczenie na swoich stronach internetowych wirtualnego nekrologu. Wystarczy wpisać dane zmarłego w specjalny formularz. Nekrolog online zazwyczaj nie jest wyszukaną formą nekrologu, zawiera podstawowe informacje, wedle przedstawionego wyżej wzorca.

Jak wygląda nekrolog?

Szatą graficzną nekrologu zazwyczaj zajmują się pracownicy gazet i portali, ewentualnie – firm pogrzebowych. Gdyby ktoś chciał jednak  zaprojektować go osobiście – powinien się trzymać kilku zasad, mocno ograniczających pole twórczej działalności. Szczególny charakter zwartej w nekrologach informacji sprawia, że komunikaty te sprowadzają się do zamieszczenia na białym tle napisów skreślonych czarną czcionką, z wyraźnym zaznaczeniem (wyboldowaniem) nazwiska osoby zmarłej. Jeśli chodzi o elementy graficzne – zawiadomienia o śmierci wzbogaca się standardowymi, monochromatycznymi ornamentami - obrazkami przedstawiającymi krzyż, znicz, wieniec, kwiaty.

Ile kosztuje nekrolog?

Nekrologi znajdują się w cennikach większości tytułów prasowych. Ceny są wprost uzależnione od powierzchni, którą zajmie ramka z tekstem. Przykładowo można podać, że najmniejszy nekrolog w dużej gazecie o zasięgu regionalnym, kosztuje od 190 do 264 złotych brutto w zależności od dnia. Jest to nekrolog zwykły, bez wyróżniania, o wymiarach 8,5 na 3,9 centymetra. Informacja dwukrotnie szersza, z ornamentem i wyróżnieniem, kosztuje od 504 do 701 złotych. Cenę nekrologów jeszcze większych oblicza się jako wielokrotność najmniejszego, podstawowego ogłoszenia.

Duża gazeta ogólnopolska oferuje nekrologi o szerokości 9,5 cm, za podstawę wyliczenia ceny przyjmując linijkę tekstu oraz miejsce publikacji. I tak np. nekrolog na 2. stronie gazety kosztuje 162 złote brutto za linijkę tekstu, zaś na stronach ogłoszeniowych – cena spada do 43 zł za linijkę.

Czytaj także:

Kwiaty na cmentarz – jakie kompozycje kwiatowe wybrać?

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy

Laudacja pogrzebowa – jak napisać mowę pogrzebową?

Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać

 

Więcej z kategorii Pogrzeb
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Stypa – co to takiego i ile kosztuje jej organizacja?
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?