PORTAL DLA SENIORÓW
 

Nekrologi – jak napisać nekrolog (wzory, przykłady)

Nekrolog zawiadamia o śmierci, a także miejscu i dacie pogrzebu. Smutny to, ale często konieczny obowiązek. A przy tym kosztowny. Jakie są typowe wzory nekrologów, ile kosztują i jak zamówić wirtualny nekrolog?

Spis treści

Czym są nekrologi?

Co to jest nekrolog? To oficjalne zawiadomienie o śmierci i dacie pogrzebu. Są upubliczniane za pomocą środków masowego przekazu, a więc tradycyjnie – gazet, w ostatnim czasie także portali internetowych. Właśnie sposób publikacji jest tym, co odróżnia je od klepsydry – ta jest zamieszczana w przestrzeni publicznej, na przykład na:

 

 • drzwiach domów,
 • klatkach schodowych,
 • tablicach ogłoszeń,
 • kościołach,
 • domach kultury,
 • remizach strażackich.


Czytaj także: Kwiaty na cmentarz – jakie kompozycje kwiatowe wybrać?

 

 

Wzór nekrologu

W odróżnieniu od osobistych pożegnań, wygłaszanych w czasie pogrzebów, nekrologi (a także klepsydry), są zazwyczaj dość standardowymi komunikatami, ujętymi w pewne formalne ramy, a zatem – można mówić o ich dużej powtarzalności i nikłej oryginalności. Zwłaszcza, więc w przypadku małych, czysto informacyjnych komunikatów, nie będzie ujmą skorzystanie z gotowych wzorów nekrologów, dostępnych w internecie, w firmach pogrzebowych, często także w redakcjach prasowych, które  zamieszczają  takie zawiadomienia na swoich łamach.

 

Typowe wzory nekrologów

Typowe wzory nekrologów zawierają kilka elementów. Standardowy nekrolog składa się z następujących części:

 

 • formuła otwarcia: z żalem zawiadamiamy, że...,
 • informacja o śmierci: w dniu 1 września 2017 roku zmarł w wieku 97 lat Jan Nowak,
 • informacja o zmarłym: wieloletni dyrektor zakładów X, uczestnik walk o wyzwolenie miasta Y,
 • informacja o pogrzebie: uroczystość pogrzebowa odbędzie się dnia 7 września 2017 roku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Głównej w mieście Z,
 • informacja o zamieszczających ogłoszenie: - o czym zawiadamia pogrążona w żalu rodzina.


Czytaj też: Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy

 

 

Jak napisać oryginalny nekrolog?

Czy można wzbogacić typowy nekrolog? Wzór obejmujący wyżej wymienione elementy może zostać rozbudowany, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że rozszerzona formuła zajmie więcej miejsca w gazecie, a zatem będzie droższa. Treść nekrologu może rozpoczynać cytat – z Biblii, z myśli filozoficznej czy społecznej, z wypowiedzi samego zmarłego. Oczywiście, cytat  musi być dobrany z rozmysłem, w praktyce zazwyczaj są to słowa związane z tajemnicą śmierci, wyrażające ból po stracie bliskiej osoby, bądź nawiązujące do dokonań zmarłego.

Do standardowych wzorów nekrologów rodziny często na końcu dodają tez formułę: „prosimy o nieskładanie kondolencji”, czasem też: „prosimy o nieprzynoszenie wieńców”.

 

 

Jak zamieścić wirtualny nekrolog?

Niektóre firmy pogrzebowe umożliwiają swoim klientom zamieszczenie na swoich stronach internetowych wirtualnego nekrologu. Wystarczy wpisać dane zmarłego w specjalny formularz. Nekrolog online zazwyczaj nie jest wyszukaną formą nekrologu, zawiera podstawowe informacje, wedle przedstawionego wyżej wzorca.

Zobacz też: Laudacja pogrzebowa – jak napisać mowę pogrzebową?

 

 

Jak wygląda nekrolog?

Szatą graficzną nekrologu zazwyczaj zajmują się pracownicy gazet i portali, ewentualnie – firm pogrzebowych. Gdyby ktoś chciał jednak  zaprojektować go osobiście – powinien się trzymać kilku zasad, mocno ograniczających pole twórczej działalności. Szczególny charakter zwartej w nekrologach informacji sprawia, że komunikaty te sprowadzają się do zamieszczenia na białym tle napisów skreślonych czarną czcionką, z wyraźnym zaznaczeniem (wyboldowaniem) nazwiska osoby zmarłej. Jeśli chodzi o elementy graficzne – zawiadomienia o śmierci wzbogaca się standardowymi, monochromatycznymi ornamentami - obrazkami przedstawiającymi krzyż, znicz, wieniec, kwiaty.

Sprawdź też: Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać

 

 

Ile kosztuje nekrolog?

Nekrologi znajdują się w cennikach większości tytułów prasowych. Ceny są wprost uzależnione od powierzchni, którą zajmie ramka z tekstem. Przykładowo można podać, że najmniejszy nekrolog w dużej gazecie o zasięgu regionalnym, kosztuje od 190 do 264 złotych brutto w zależności od dnia. Jest to nekrolog zwykły, bez wyróżniania, o wymiarach 8,5 na 3,9 centymetra. Informacja dwukrotnie szersza, z ornamentem i wyróżnieniem, kosztuje od 504 do 701 złotych. Cenę nekrologów jeszcze większych oblicza się jako wielokrotność najmniejszego, podstawowego ogłoszenia.

Duża gazeta ogólnopolska oferuje nekrologi o szerokości 9,5 cm, za podstawę wyliczenia ceny przyjmując linijkę tekstu oraz miejsce publikacji. I tak np. nekrolog na 2. stronie gazety kosztuje 162 złote brutto za linijkę tekstu, zaś na stronach ogłoszeniowych – cena spada do 43 zł za linijkę.Czytaj więcej o: Pogrzeb

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA