5 legendarnych polskich kabaretów

“Marian, czy ty mnie jeszcze kochasz?” albo “U nas w szkole był Mikołaj - ale była heca”. Któż z nas nie pamięta tych tekstów? Zobacz pięć legendarnych skeczów polskich kabaretów, a gwarantujemy - łzy staną ci w oczach. I to nie tylko ze śmiechu, ale i… sentymentu.
Spis treści

1. Kabaret Starszych Panów

Na początek sięgamy najdalej w przeszłość. Starsi Panowie to Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, twórcy telewizyjnego programu z lat 1958-1966. Występowali w nim także m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Wiesław Gołas i Bohdan Łazuka.

W 1958 r. metrykalnie żaden z twórców kabaretu nie był jeszcze starszym panem. Przybora miał 43, a Wasowski 45 lat. Na użytek Kabaretu stali się Panem A i Panem B. - Tata nie chciał nadawać tym postaciom nazwisk, więc wymyślił Pana A i Pana B. Ponieważ był dobrze wychowany, pierwszego w kolejności alfabetycznej postawił swojego partnera i przyjaciela Jerzego Wasowskiego - wspomina w “Wyborczej” syn Jeremiego Kot Przybora.

Znany i lubiany utworów kabaretu - “Tanie dranie”:

2. Tey

Jeden z najbardziej popularnych polskich kabaretów lat 70. i 80. z Poznania. Jego założycielami byli Zenon Laskowik, Krzysztof Jaślar i oraz Aleksander Gołębiowski. Ponadto w skeczach występowali Bohdan Smoleń, Rudi Schuberth i Janusz Rewiński. Co nas najbardziej w nich bawiło? Telefoniczna rozmowa syna z niedosłyszącą matką w “Mamuśce” czy spotkania “S tyłu sklepu” warzywniczego w Opolu. Stamtąd pamiętamy Panią Pelagię.

3. Koń Polski

Koń Polski powstał w 1985 r w środowisku akademickim Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie z inicjatywy Leszka Malinowskiego – autora większości tekstów i szefa zespołu. Kabaret wciąż bardzo aktywny na scenie. W tym roku po raz 20. odbył się stworzony przez niego “Festiwal Kabaretu Koszalin”. W skład Konia Polskiego wchodzą Leszek Malinowski,
Waldemar Sierański i Maria Borzyszkowska.

Kabaret słynie ze skeczów, w których głównymi bohaterami są małżonkowie: powściągliwy Marian i gadatliwa Hela.

4. Kabaret Olgi Lipińskiej

Z telewizyjnych przedsięwzięć Olgii Lipińskiej to trwało najdłużej. Wcześniej jej projekt funkcjonował pod nazwą “Właśnie leci kabarecik”. Działalność kabaret rozpoczął w 1990 roku, zakończył - w 2005. Liczył ponad 100 wydań, a ukazywał się średnio pięć, sześć razy w roku. Miał niezwykle bogatą obsadę aktorską - występowali w nim np. Marek Kondrat, Krystyna Sienkiewicz, Hanna Śleszyńska, Piotr Fronczewski czy Jan Kobuszewski. Uprawiał zajadłą satyrę na współczesne społeczeństwo.

5. Marcin Daniec

Działalność kabaretową rozpoczął wraz z Krzysztofem Januszem w 1984 roku od projektu “Dwóch Takich”, a od 1994 roku występuje samodzielnie. Jego najbardziej znane kreacje to Pan Ignacy, Waldemar K., Góral i… Marcinek, czyli trochę przerośnięte dziecko. Dziś nadal występuje na scenie, m.in. wyśmiewając “osiągnięcia” polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

Oto jak niezapomniany Marcinek opowiada o wizycie Mikołaja w szkole:


Autor: Anna Orzechowska

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Historia i tradycje
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Suchy chleb i szklanka wody
Savoir-vivre przy wielkanocnym stole
Rodzina przy stole, spożywająca posiłek
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Powiązane artykuły
Msza za zmarłych - jak napisać intencje mszalne?
Różaniec za zmarłego - jak odmawiać różaniec?
Cerkiew prawosławna
Prawosławie a katolicyzm. Różnice, cechy i święta
Konfesjonał
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze