Czym czyścić protezy zębowe: tabletki, pasta, szczoteczka?

Protezy zębowe wymagają właściwej higieny, by utrzymać je w odpowiednim stanie. Środki do czyszczenia protez zębowych mają za zadanie pozbyć się niechcianego kamienia nazębnego, resztek jedzenia czy osadu np. z kawy. Wiele osób decyduje się na trzymanie protez zębowych w kubku z wodą, jednak ta metoda jest niewłaściwa. Dowiedz się jak działają tabletki do czyszczenia protez zębowych oraz jaką szczoteczkę i pastę należy stosować.
Spis treści

Czyszczenie protezy zębowej domowymi sposobami nie wystarczy

Używanie protez zębowych wymaga codziennej higieny. Jeszcze kilka lat temu wielu seniorów ograniczało się do czyszczenia protez zębowych domowymi sposobami, takimi jak czyszczenie protezy zębowej octem, który usuwa kamień nazębny lub sodą, która niweluje przebarwienia. Niestety domowe sposoby nie wystarczą i tj. octu, nie można stosować ich zbyt często, traktując jedynie jako uzupełnienie.

Czyszczenie protez zębowych to niezbędna czynność, która pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem, bez niechcianego kamienia, przebarwień czy nalotu z jedzenia. Zatem czym czyścić protezy zębowe na co dzień? Do najpopularniejszych produktów należą:

 • tabletki do czyszczenia protez zębowych,
 • pasty do czyszczenia protez zębowych,
 • szczoteczka do czyszczenia protez zębowych,
 • proszek szybko-czyszczący do protez zębowych.

Protezy zębowe – rodzaje

Protezy zębowe są zamiennikami dla braku uzębienia. Ich cena różni się w zależności od rodzaju protezy, jaki wybierzemy. O refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia mogą ubiegać się tylko niektórzy – np. osoby, które nie mają w ogóle uzębienia lub pacjenci borykający się z nowotworem.

Protezy możemy podzielić ze względu na rodzaj mocowania na:

 • protezy zębowe ruchome – są wyjmowane i wkładane samodzielnie przez pacjenta, a mocowane są na specjalnym łuku,
 • protezy zębowe stałe – przymocowane są na cement do protez zębowych, dlatego nie ma potrzeby ich wyjmowania.

W zależności od rodzaju ubytków w jamie ustnej zaleca się stosowanie: protez zębowych całkowitych lub protez zębowych częściowych. Czym się różnią?

 • Protezy zębowe częściowe – stosowane są przez pacjentów, którzy mają częściowo własne zęby lub implanty. Protezy częściowe mogą opierać się na innych zębach lub śluzówce jamy ustnej.
 • Protezy zębowe całkowite – stosowane przez pacjentów o całkowitym braku uzębienia. Protezy zębowe całkowite opierają się na śluzówce jamy ustnej. Mogą być zarówno ruchome, jak i stałe.

Odpowiedni rodzaj protezy zębowej wybierze protetyk, który przedstawi ich wady i zalety. Niezależnie od rodzaju protezy zębowej, jaki wybierzemy, powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej, żeby proteza zębowa służyła nam jak najdłużej. Poznaj sposoby czyszczenia protez zębowych.

Szczoteczka do protez zębowych

Osoby, które posiadają protezę zębową stałą lub ruchomą powinny zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia protez. Stosowanie zwykłej szczoteczki nie zapewni odpowiedniej higieny.

Odchylona główka szczoteczek do protez zębowych pozwala na dotarcie do trudnodostępnych przestrzeni, takich jak wygięcia, czy zagłębienia protezy. Szczoteczki do czyszczenia protez mają z reguły większą powierzchnię niż szczoteczki tradycyjne. Inny jest również układ włosia, który ma ułatwić wymycie zagięć w protezie.  W przypadku używania protezy zębowej konieczna jest zarówno higiena protezy, jak i dziąseł.  Zaleca się mycie protezy zębowej po każdym większym posiłku. Chodzi również o dotarcie do wewnętrznej części protezy.

Tabletki do czyszczenia protez

Protezy zębowe wymagają regularnego czyszczenia. Najpopularniejszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą czyszczenia sztucznego uzębienia są tabletki do czyszczenia protez zębowych. Za ich pomocą można dbać o higienę zarówno całościowych, jak i częściowych protez. Usuwają bakterie, skutecznie likwidując uczucie nieświeżego oddechu.

Tabletki do czyszczenia protez zębowych powinny być stosowane co najmniej raz dziennie. Używanie ich jest niezwykle proste, gdyż wystarczy jedną tabletkę rozpuścić w szklance ciepłej wody, a następnie włożyć do niej protezę i odczekać około 10 minut. Następnie należy przepłukać ją pod bieżącą wodą i pamiętać, iż roztwór jest jednorazowy, dlatego po użyciu należy go wylać.

Dlaczego warto stosować tabletki do protez zębowych?

 • mają działanie antybakteryjne,
 • świetnie dezynfekują protezę zębową,
 • redukują przebarwienia,
 • usuwają resztki pokarmu,
 • chronią przed zbieraniem się kamienia nazębnego.

Bardzo ważne jest, by pod żadnym pozorem nie wkładać tabletek bezpośrednio do ust, gdyż może doprowadzić to do podrażnienia jamy ustnej. Warto pamiętać o ochronie oczu, a po użyciu tabletki, o dokładnym umyciu dłoni. Za pomocą tabletek można również przeprowadzić czyszczenie protez zębowych z nikotyny, dlatego zalecane są one również dla palaczy.

Pasta do czyszczenia protez zębowych

Używanie szczoteczki do protez zębowych po każdym większym posiłku ułatwia utrzymanie higieny przez cały dzień. Na protezach zębowych osadzają się bowiem resztki jedzenia i picia. Uczucie dyskomfortu wzmaga też osad. Do codziennego mycia zaleca się wybranie specjalnej pasty przeznaczonej do higieny protez. Pasta do protez zębowych nie powoduje bowiem zarysowań delikatnej powierzchni. Działa również antybakteryjnie i pomaga zachować właściwą higienę jamy ustnej.

Czytaj też: