Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?

Ile kosztuje pogrzeb z kremacją – to jedno z podstawowych pytań stawianych przez osoby wahające się między tradycyjnym pochówkiem, a spopieleniem zwłok bliskiego. W przypadku kremacji – cena jest często decydującym czynnikiem, jej koszt jest zazwyczaj niższy, niż w przypadku tradycyjnego pogrzebu, a tym samym – pozwala się zmieścić w ramach zasiłku pogrzebowego, wynoszącego obecnie 4 tysiące złotych. Sprawdź, ile kosztuje kremacja zwłok, ile kosztuje urna i jaki jest koszt trumny.
Spis treści

Podczas kremacji zwłok ciało wkładane jest do specjalnej drewnianej, pozbawianej metalowych elementów trumny. Następnie jest spopielane w specjalnym piecu w temperaturze 1200 stopni,  cały proces trwa około 2 godzin. Zebrane prochy  do czasu pogrzebu są przechowywane w urnie, którą wkłada się do przygotowanego grobu.

Od czego zależy koszt pogrzebu z kremacją?

Tak, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu, również koszt kremacji zależy od wielu czynników, między innymi:

  • wyboru akcesoriów,
  • rozmachu ceremonii,
  • miejsca złożenia urny,
  • od regionu kraju.

Istotna jest także odległość od najbliższego krematorium. Nie każde miasto, a tym bardziej nie każda firma pogrzebowa, ma swoje krematorium. Dlatego do kosztu kremacji często trzeba doliczyć cenę za transport zwłok do spalarni. Zazwyczaj stosuje się stawkę kilometrową – w granicach 1,4 – 1,6 złotych za każdy kilometr dzielący miejsce odebrania zwłok od miejsca ich palenia.

Ile kosztuje kremacja?

Najtańsza wersja pogrzebu z kremacją może oscylować nawet w granicach 2 tysięcy złotych, a więc połowy zasiłku pogrzebowego. W praktyce, wiele dodatkowych czynników podnosi koszt kremacji do około 4-5 tysięcy złotych, co i tak jednak nie jest wygórowaną stawką, a kwotę tę w większości pokrywa państwo w ramach zasiłku. Sprawdźmy zatem, jakie jednostkowe czynniki wpływają na koszty.

Koszt trumny na pogrzebie z kremacją

W przypadku kremacji, cennik musi uwzględniać koszt zakupu specjalnej trumny, w której ciało zmarłego jest wprowadzane do komory w krematorium. Ponieważ ma ona spłonąć w całości, wraz ze zwłokami, nie może mieć metalowych okuć, ani żadnych innych elementów niepalnych. Z tego względu trumny przeznaczone do tego typu pochówku nie są lakierowane.

Ponieważ trumna ulegnie zniszczeniu, siłą rzeczy nie będzie eksponowana w czasie uroczystości pogrzebowej. Innymi słowy – nie musi ona być tak elegancka i droga, jak byłaby w przypadku tradycyjnego pochówku. Dlatego w przypadku kremacji, mało kto decyduje się na trumny dębowe, wiele osób wybiera tanie modele, na przykład sosnowe. Dzięki temu koszt trumny nie przekracza 400-600 złotych. Możliwe jest nawet spalenie ciała w trumnie wykonanej z kartonu. Koszt trumny tego typu to zaledwie 130-150 złotych.

Ile kosztuje urna?

Po spaleniu ciała, prochy zmarłego umieszczane są w specjalnej urnie. Ile kosztuje urna? Tu znów wszystko jest kwestią indywidualną. Większość dostępnych modeli można nabyć w sklepach internetowych za około 150-250 złotych. Sporadycznie zdarzają się tańsze – nawet za 90 złotych, spotyka się też urny zdecydowanie droższe, na przykład za 800-900 złotych.

Ile kosztuje pogrzeb?

Ostatnią pozycją  - jeśli chodzi o kremację – jest cena złożenia urny w kolumbarium, czyli w specjalnej ścianie z miejscami na urny. Koszt kremacji w takim przypadku należy zwiększyć o około 2 – 2,5 tysiąca złotych. Taniej wyjdzie złożenie urny w tradycyjnym grobie ziemnym. To – w dużym przybliżeniu – koszt około 1 tysiąca złotych.

Kremacja zwłok a Kościół

Wiele osób ma ogromne opory na myśl o spopieleniu własnego ciała lub też oddaniu do krematorium ciała osoby bliskiej. Niekiedy lęki mają podłoże czysto psychologiczne, niekiedy – religijne. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, warto pamiętać że Kościół Katolicki kremację, jako formę pochówku, dopuszcza od przeszło pół wieku, a konkretnie – od 1963 roku. Watykan przyjął, że „dla Bożej wszechmocy nie ma różnicy między wskrzeszeniem ciała pogrzebanego i poddanego kremacji”.

Czytaj więcej: 

Więcej z kategorii Pogrzeb
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Epitafium – jakie sentencje i napisy na nagrobek wybrać
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?