Andropauza, przekwitanie mężczyzn - objawy, leczenie

Andropauza. A więc to już… Andropauza, czyli przekwitanie u mężczyzn przychodzi zazwyczaj po pięćdziesiątce i niektórym nieźle daje w kość. Objawy andropauzy potrafią być przykre: obniżenie sprawności seksualnej, ogólnej wydolności organizmu, ciągłe bóle, zmęczenie. No i te ponure w przypadku andropauzy objawy psychiczne. Zobacz, jak przebiega andropauza u mężczyzn, jak długo trwa andropauza u mężczyzn i… czy da się ją leczyć?
Spis treści

Andropauza czyli męska menopauza

Andropauza to okres w życiu mężczyzny zapowiadający wejście w starość, która nagle zaczyna nieśmiało majaczyć na horyzoncie.  Najczęściej przychodzi po 50 roku życia, aczkolwiek należy do tej cezury podchodzić bardzo ostrożnie i orientacyjnie. W ortodoksyjnym postrzeganiu terminu andropauza, proces ten trwa kilkadziesiąt lat i zaczyna się już koło 35 roku życia. Tak czy inaczej, andropauza wiąże się z poważnymi zmianami funkcjonowania organizmu i są to zmiany wyłącznie na gorsze, chyba że ktoś kierując się wrodzonym optymizmem uznaje, że „wesołe jest  życie staruszka”. Zmiany te dotyczą sfery somatycznej, hormonalnej, psychologicznej, seksualnej.

Andropauza, nazywana męską menopauzą, nie jest jednak dokładnym odpowiednikiem okresu przekwitania u kobiet, nie dochodzi bowiem w organizmie mężczyzny do radykalnych i nieodwracalnych zmian, a jedynie upośledzenia pewnych funkcji hormonalnych i rozrodczych. Bardziej chodzi o ewolucyjny proces starzenia, niż skokową rewolucję. Z tego powodu termin andropauza jest czasem traktowany w kategoriach bardziej publicystycznych niż naukowych. Mimo jednak, że przejście przez andropauzę zazwyczaj nie jest tak uciążliwe, jak menopauza, nie ma powodów, by zagadnienie to bagatelizować.

 

Andropauza – skąd się bierze?

W czasie andropauzy dochodzi do stopniowego upośledzenia funkcji rozrodczych, a także hormonalnych jąder. Proces ten wygląda indywidualnie u każdego mężczyzny, niektórzy panowie zachowują sprawność seksualną do późnych lat, inni zaś przestają się cieszyć seksem dużo wcześniej. Niewątpliwie jednak u wszystkich mężczyzn zachodzi rozłożony w czasie proces obniżania stężenia wielu hormonów, w tym testosteronu, ale też: dehydroepiandrosteronu (DHEA), estradiolu, estronu, hormonu wzrostu czy melatoniny.

Objawy andropauzy

Objawy andropauzy – choć zabrzmi to jak truizm - nie są przyjemne. Po pięćdziesiątce (traktujemy tę granicę umownie) szereg funkcji życiowych i sprawności zaczyna się degenerować, co w połączeniu z lękiem przed starością, chorobami i „bilansem życia”, prowadzi z kolei do pogorszenia samopoczucia. Zaś złe nastawienie psychiczne może znajdować refleksy w pewnych objawach somatycznych. Przyjrzyjmy się więc teraz szczegółowo, jakie mogą być objawy andropauzy.

Andropauza – objawy somatyczne (fizykalne)

Po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia wielu mężczyzn zaczyna odbierać liczne sygnały ze swojego organizmu świadczące o pogorszeniu stanu zdrowia. Częściej odzywają się rozmaite dolegliwości bólowe, szybciej przychodzi zmęczenie, słabsze wydają się mięśnie rąk i nóg. Pojawiają się problemy ze snem i łaknieniem.

Andropauza – objawy psychiczne

Już sam gorszy stan zdrowia potrafi wpędzić w gorsze samopoczucie, a przecież do tego coraz mocniej ciśnie świadomość kurczącego się czasu, być może poczucie niespełnienia, być może pierwsze (nie licząc tak zwanego kryzysu wieku średniego koło 40 roku życia) nieśmiałe próby podsumowania życia.

Często w tym właśnie okresie ojcowie przyglądają się, jak ich dorosłe już dzieci pakują walizki i wyprowadzają się by rozpocząć samodzielne życie, co sprawia że gwarny dotąd dom zmienia się nie do poznania. To wszystko u wielu mężczyzn wywołuje poważne konsekwencje psychologiczne. Do najczęściej występujących w andropauzie objawów psychicznych należą:

  • Stany lękowe, obniżona pewność siebie
  • Ogólne obniżenie samopoczucia
  • Drażliwość
  • Apatyczność
  • Osłabiona pamięć, koncentracja, kreatywność

Andropauza – objawy seksualne

Tym, czego zapewne boi się wielu panów na myśl o andropauzie, jest spadek libido, czyli popędu płciowego i związany z tym spadek sprawności seksualnej.

To właśnie do tej grupy docelowej, wyjątkowo drażliwej na punkcie swojego męskiego honoru, w dużej mierze adresowane są reklamy specyfików na potencję, skonstruowane w myśl powiedzenia „stary człowiek i może”. A przynajmniej powinien móc…

Niestety – obniżenie popędu płciowego w okresie andropauzy to nie wymysł koncernów farmaceutycznych. Do najczęściej spotykanych objawów andropauzy o charakterze seksualnym należą:

  • Problemy z erekcją
  • Obniżone pożądanie, trudności z osiąganiem stanu podniecenia
  • Obniżony poziom satysfakcji z własnego życia seksualnego

Inna sprawa, że jakość i intensywność życia seksualnego panów po pięćdziesiątce nie wynika wyłącznie z ich poziomu hormonów w organizmie i ogólnego stanu zdrowia. Często okres andropauzy zbiega się z menopauzą i związanymi z nią uciążliwościami u ich partnerek, co łącznie w wielu przypadkach prowadzi do przygaśnięcia namiętności we wspólnym łóżku.

Andropauza – leczenie

Czy andropauzę można leczyć? Dobre pytanie. Andropauza nie jest przecież chorobą, ba – tak jak wspomnieliśmy, nie wszyscy traktują ten termin śmiertelnie poważnie. Nie ma w środowisku naukowym zgody co do tego, czy zasadna i skuteczna może być terapia hormonalna, polegająca na podawaniu męskich hormonów.
 

Czytaj też: 

 

Powiązane artykuły
Zaburzenia erekcji u mężczyzn - przyczyny, jak leczyć?
Panowie, nie dajcie się andropauzie!