Zaburzenia erekcji u mężczyzn - przyczyny, jak leczyć?

Wraz z wiekiem spada u panów długość trwania wzwodu i może pojawić się problem z erekcją. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które jednak nie musi prowadzić do obniżenia sprawności seksualnej. Większym problemem jest natomiast sytuacja, kiedy erekcja przestaje się pojawiać. Znamy kilka przyczyn pojawiania się problemów ze wzwodem, a większość z nich jest jak najbardziej wyleczalna. Niekiedy trzeba najpierw zdiagnozować pierwotną przyczynę w postaci towarzyszącego schorzenia, czasem jednak wystarczy chwila relaksu. Wiesz, że zaburzenia erekcji da się leczyć i wcale nie muszą oznaczać choroby? Zobacz, jakie są przyczyny zaburzeń erekcji, jak je leczyć i do jakiego iść lekarza.
Spis treści

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji dotykają panów praktycznie w każdym wieku, jednak ich źródło z czasem się zmienia. Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być psychologiczne i organiczne. Jednak zawsze wpływają na życie intymne i seks.

Zaburzenia erekcji - przyczyny:

  • Psychologiczne – dotyczą zazwyczaj nastolatków oraz młodych dorosłych. Problemy ze wzwodem nie powinny się u nich pojawiać, a jednak w sytuacjach intymnych niekiedy do nich dochodzi. Dotyczą maksymalnie 20% wszystkich przypadków. Za główne przyczyny uznaje się życie w stresie, przemęczenie czy niedojrzałość do podjęcia współżycia. Również strach przed kontaktem z partnerką, obawa przed nieplanowaną ciążą czy niezadowolenie z relacji seksualnej, mogą przyczyniać się do kłopotów w łóżku. Erekcja może nie pojawić się też, kiedy mężczyzna nie jest pewny swojej seksualności i poszukuje własnej drogi. Stres i strach stanowią takie błędne koło. Partner z początku przejmuje się zewnętrznymi przyczynami, by później skupić się na tym, że się nie sprawdza w kontaktach intymnych, co jeszcze potęguje negatywne uczucia. Najlepszym rozwiązaniem jest tu wizyta u psychologa lub seksuologa i przepracowanie pierwotnej przyczyny.
  • Fizyczne – zdarzają się głównie u mężczyzn po 40-tym roku życia. Problemy z erekcją w pewnym wieku nie biorą się same z siebie. Najczęściej są konsekwencją złego odżywiania, otyłości lub groźniejszych chorób. Nadciśnienie, zaburzenia neurologiczne czy hormonalne lub przyjmowane leki mogą powodować impotencję. Dowiedziono naukowo, że mężczyźni cierpiący na otyłość częściej cierpią na te przypadłość.

Co to jest erekcja u mężczyzn?

Czy jest to problem organiczny czy może natury psychicznej, dość łatwo jest zazwyczaj określić. Jeśli wzwód pojawia się samoistnie, podczas snu, lub podczas masturbacji, zaś nie jest możliwy do osiągnięcia w trakcie kontaktów z partnerką to niemal na pewno winę można zrzucić na czynniki psychiczne. Natomiast jeśli erekcja nie powstaje mimo usilnych prób, zanikają wzwody nocne i nie pomaga masturbacja, wtedy warto skontaktować się z lekarzem. Brak erekcji jest na przykład bardzo wczesnym objawem rozwijającej się miażdżycy lub innych chorób. Ponieważ naczynia krwionośne w prąciu są niezwykle drobne, płytki miażdżycowe dużo szybciej zamkną ich światło niż w przypadku reszty naczyń krwionośnych w organizmie. Po 70-tce już nawet 70% panów skarży się na zaburzenia erekcji. Jest to związane z obniżeniem produkcji testosteronu, który jest niezbędny do powstawania wzwodu.

By prącie stało się twarde, doszło do erekcji i było gotowe do odbycia stosunku, potrzeba w organizmie dwóch substancji. Odpowiadają one za zaciskanie i rozluźnianie mięśni odpowiedzialnych za dopływ krwi do organu. Penis złożony jest z ciał jamistych, które wypełniając się krwią i się zamykają. Jeden hormon odpowiedzialny jest za skurcz mięśni, drugi za ich rozkurcz. W przypadku, gdy tylko w organizmie brakuje jednego z nich, cały system jest zaburzony i wzwód nie może dojść do skutku.

Leczenie zaburzeń erekcji

Dla panów, którzy czują, że kłopoty w łóżku występują w związku bardziej ze stresem i strachem, poleca się spotkania ze specjalistą, który pomoże przepracować problem i ustalić ścieżkę działania, a także sprawdzi stan zdrowia. Często wystarczy wziąć dłuższy urlop, przeprowadzić poważną rozmowę z partnerką lub spróbować przepracować i przyznać się przed samym sobą do pewnych spraw, które zaprzątają myśli. Zmiana pracy czy generalnie otoczenia, pójście na siłownię lub kursy jogi i medytacje to klasyczne sposoby radzenia sobie z napięciem w życiu codziennym. Pamiętaj, że zaburzenia nie muszą oznaczać choroby. Z zaburzeniami erekcji można walczyć naturalnymi sposobami. W tym po prostu próbą odstresowania. W związku z tym, postaraj się najpierw zmienić swój styl życia na bardziej aktywny, w celu poprawy zdrowia. Pozwoli Ci to uniknąć także innych chorób.

Wprowadzenie większej ilości ruchu, ale też zmiana diety pozytywnie wpłynie nie tylko na sprawność seksualną, ale przede wszystkim na samopoczucie i zdrowie. Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowej pracy mięśni i utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi, które jest niezwykle ważne dla prawidłowej pracy całego organizmu, jak i samego prącia. Może dzięki temu unikniesz także innej choroby. Kuchnia śródziemnomorska, tak grecka jak i włoska, znana jest nie tylko ze swoich zdrowotnych właściwości, ale również z tego, że składniki zazwyczaj stanowią silne afrodyzjaki. Ryby czy owoce morza znane były od wieków i stosowane przez chcących osiągnąć lepsze wyniki kochanków. Mogą być także wspaniałymi afrodyzjakami i pierwszym elementem gry wstępnej.

Jaki lekarz na zaburzenia erekcji?

Jaki lekarz na problemy z erekcją? Długotrwały problem dotyczący utrzymania wzwodu warto skonsultować z lekarzem. Tego rodzaju zaburzeniami zajmuje się urolog, androlog lub seksuolog. Często zależne jest to od przyczyny zaburzenia erekcji lub choroby. Jeśli nie wiesz, do jakiego lekarza się udać, w celu wyjaśnienia możesz udać się do internisty, który odpowiednio Cię w tym pokieruje.

Leki na potencję bez recepty

Co na erekcję bez recepty? Można spróbować diety na potencję. Jeśli jednak tradycyjne sposoby nie zadziałają lub nie jesteśmy przekonani do jedzenia małży i wypróbowaliśmy już zioła na potencję, można skorzystać ze środków dostępnych w aptece, które pomogą w osiągnięciu erekcji. Pozytywnie wpłyną na pracę naczyń krwionośnych i ciał jamistych. Na temat erekcji możemy także porozmawiać z farmaceutą. Oczywiście leki czy suplementy diety powinny być stosowane pod nadzorem lekarza szczególnie, jeśli powodem wystąpienia impotencji jest cukrzyca czy choroby serca. W przypadku choroby nie kupujmy na własną rękę leków. Mogą być nieodpowiednie na nasze zaburzenia erekcji. Na rynku polskim dostępne są leki na potencję bez recepty zawierające Sildenafil, czyli substancję obecną w popularnej niebieskiej tabletce. Wspomaga on fizjologiczny mechanizm wzwodu, a jego działanie utrzymuje się nawet do 5 godzin.

Czytaj też:

Czy warto stosować ziołowe tabletki na potencję?

W czym tkwi sekret udanego związku?

Powiązane artykuły
Andropauza, przekwitanie mężczyzn - objawy, leczenie
Panowie, nie dajcie się andropauzie!
Problemy z prostatą
Jak zaczynają się problemy z prostatą?