PORTAL DLA SENIORÓW
 

Zaburzenie erekcji da się leczyć?

 

Wraz z wiekiem spada u panów długość trwania wzwodu. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, które jednak nie musi prowadzić do obniżenia sprawności seksualnej. Większym problemem jest natomiast sytuacja, kiedy erekcja przestaje się pojawiać. Znamy kilka przyczyn pojawiania się problemów ze wzwodem, a większość z nich jest jak najbardziej wyleczalna. Niekiedy trzeba najpierw zdiagnozować pierwotną przyczynę w postaci towarzyszącego schorzenia, czasem jednak wystarczy chwila relaksu. Wiesz, że zaburzenie erekcji da się leczyć? 

 

Przyczyny pojawiania się zaburzeń erekcji

Zaburzenie erekcji dotyka panów praktycznie w każdym wieku, jednak ich źródło z czasem się zmienia. Przyczyny możemy podzielić na psychologiczne i organiczne.

  • Psychologiczne – dotyczą zazwyczaj nastolatków oraz młodych dorosłych. Problemy ze wzwodem nie powinny się u nich pojawiać a jednak w sytuacjach intymnych niekiedy do nich dochodzi. Dotyczą maksymalnie 20% wszystkich przypadków. Za główne przyczyny uznaje się życie w stresie, przemęczenie czy niedojrzałość do podjęcia współżycia. Również strach przed kontaktem z partnerką, obawa przed nieplanowaną ciążą czy niezadowolenie z relacji seksualnej, mogą przyczyniać się do kłopotów w łóżku. Erekcja może nie pojawić się też, kiedy mężczyzna nie jest pewny swojej seksualności i poszukuje własnej drogi. Stres i strach stanowią takie błędne koło. Partner z początku przejmuje się zewnętrznymi przyczynami, by później skupić się na tym, że się nie sprawdza w kontaktach intymnych, co jeszcze potęguje negatywne uczucia. Najlepszym rozwiązaniem jest tu wizyta u psychologa lub seksuologa i przepracowanie pierwotnej przyczyny.

  • Fizyczne – zdarzają się głównie u mężczyzn po 40-tym roku życia. Problemy z erekcją w pewnym wieku nie biorą się same z siebie. Najczęściej są konsekwencją złego odżywiania, otyłości lub groźniejszych chorób. Nadciśnienie, zaburzenia neurologiczne czy hormonalne lub przyjmowane leki mogą powodować impotencję. Dowiedziono naukowo, że mężczyźni cierpiący na otyłość częściej cierpią na te przypadłość.


  •  

Czytaj też: Panowie, nie dajcie się andropauzie!

 

Zaburzenie erekcji

Czy jest to problem organiczny czy może natury psychicznej, dość łatwo jest zazwyczaj określić. Jeśli wzwód pojawia się samoistnie, podczas snu, lub podczas masturbacji, zaś nie jest możliwy do osiągnięcia w trakcie kontaktów z partnerką to niemal na pewno winę można zrzucić na czynniki psychiczne. Natomiast jeśli erekcja nie powstaje mimo usilnych prób, zanikają wzwody nocne i nie pomaga masturbacja, wtedy warto skontaktować się z lekarzem. Brak erekcji jest na przykład bardzo wczesnym objawem rozwijającej się miażdżycy. Ponieważ naczynia krwionośne w prąciu są niezwykle drobne, płytki miażdżycowe dużo szybciej zamkną ich światło niż w przypadku reszty naczyń organizmu. Po 70-tce już nawet 70% panów skarży się na tę przypadłość. Jest to związane z obniżeniem produkcji testosteronu, który jest niezbędny do powstawania wzwodu.

By prącie stało się twarde i było gotowe do odbycia stosunku, potrzeba w organizmie dwóch substancji. Odpowiadają one za zaciskanie i rozluźnianie mięśni odpowiedzialnych za dopływ krwi do organu. Penis złożony jest z ciał jamistych, które wypełniając się krwią i się zamykają. Jeden hormon odpowiedzialny jest za skurcz mięśni, drugi za ich rozkurcz. Jeśli tylko w organizmie brakuje jednego z nich, cały system jest zaburzony i erekcja nie może dojść do skutku.

 

 

 

Proste sposoby

Dla panów, którzy czują, że kłopoty w łóżku związane są bardziej ze stresem i strachem, poleca się spotkania ze specjalistą, który pomoże przepracować problem i ustalić ścieżkę działania. Często wystarczy wziąć dłuższy urlop, przeprowadzić poważną rozmowę z partnerką lub spróbować przepracować i przyznać się przed samym sobą do pewnych spraw, które zaprzątają myśli. Zmiana pracy czy generalnie otoczenia, pójście na siłownię lub kursy jogi i medytacje to klasyczne sposoby radzenia sobie z napięciem w życiu codziennym.

Wprowadzenie większej ilości ruchu, ale też zmiana diety pozytywnie wpłynie nie tylko na sprawność seksualną, ale przede wszystkim na samopoczucie i zdrowie. Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowej pracy mięśni i utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi, które jest niezwykle ważne dla prawidłowej pracy całego organizmu, jak i samego prącia. Kuchnia śródziemnomorska, tak grecka jak i włoska, znana jest nie tylko ze swoich zdrowotnych właściwości, ale również z tego, że składniki zazwyczaj stanowią silne afrodyzjaki. Ryby czy owoce morza znane były od wieków i stosowane przez chcących osiągnąć lepsze wyniki kochanków.

 

 

Coś z apteki?

Jeśli jednak tradycyjne sposoby nie zadziałają lub nie jesteśmy przekonani do jedzenia małży, można skorzystać ze środków dostępnych w aptece. Oczywiście leki czy suplementy diety powinny być stosowane pod nadzorem lekarza szczególnie, jeśli powodem wystąpienia impotencji jest cukrzyca czy choroby serca. Na rynku polskim dostępne bez recepty są leki zawierające Sildenafil, czyli substancję obecną w popularnej niebieskiej tabletce. Wspomaga on fizjologiczny mechanizm wzwodu, a jego działanie utrzymuje się nawet do 5 godzin. 

 

 

Czytaj też: Czy warto stosować ziołowe tabletki na potencję?

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA