Sposoby na wiosenną energię. Cz.1

Przyszła wiosna, rozbuchał się maj, a Ty jakoś ciągle nie czujesz cudownego przypływu energii? Łatwo się męczysz i tak naprawdę nie masz siły cieszyć się rozkwitającą bujnie przyrodą? Szkoda tracić ten piękny czas, który zdarza się tylko raz w roku. W Twojej mocy jest... dodać sobie mocy!

Jak? Są na to sprawdzone sposoby. I żaden z nich nie musi być gwałtem na swej naturze. Po prostu należy dostosować je elastycznie do swoich potrzeb.

  • Zadbaj o swój kontakt z naturą


Nie masz siły na wyczyny na działce? Nie szkodzi - potraktuj ją czysto rekreacyjnie. Odłóż na później zwykłe prace - najwyżej w tym roku nie będzie na niej perfekcyjnie. Nie masz siły na dalekie spacery? Zadbaj o zazielenienie swego balkonu lub parapetu. Kupienie doniczki z sadzonką nie będzie Cię wiele kosztowało, a widok świeżej zieleni nastawi Cię pozytywnie do życia - nawet w te pochmurne dni. Wieczorami koniecznie uchylaj okno i wsłuchuj się w śpiew ptaków. Dopóki trwa maj, będą jeszcze cieszyć nasze uszy wieczornymi koncertami. Spoglądaj często w niebo. Niepostrzeżenie poczujesz ochotę na więcej doznań.

  • Wyrzuć z domu stare graty


Robienie porządków już na wstępie Cię zniechęca? A jednak zdobądź się na to w odpowiadającym Ci tempie. Z szafy wysypują się na Ciebie ubrania, a wieszaki są poupychane tak ciasno, że nie można ich przesunąć. Usuń z szafy to, co nie zostało użyte przez rok. Najwyraźniej tego nie potrzebujesz. Nielubiane książki? Niesłuchane płyty? Wszystkiego można się pozbyć, sprzedać, a jeszcze łatwiej rozdać - na pewno znajdzie się ktoś, kto z chęcią przygarnie zbędne Ci rzeczy, a Ty odetchniesz swobodniej.

  • 17


Wydaje się to niemożliwe? A jednak zawalcz o to: nasze myśli i emocje mają na nas największy wpływ. Zastanów się, jak działa na Ciebie przebywanie z osobami wiecznie narzekającymi? Po pięciu minutach czujesz brak chęci do życia albo desperacką potrzebę ucieczki? Od siebie jednak nie uciekniesz. Nikt z nas nie ma idealnego życia, ale codziennie podejmujemy decyzję, czy przeżyjemy szczęśliwy dzień. Nie myśl o tym, czego Ci brakuje, raczej doceń małe radości każdego dnia. Rozważnie wybieraj książki i filmy - one też mogą skutecznie poprawić humor. Może czasem zrezygnuj z oglądania wszystkich wiadomości i dzienników? Jeżeli skutecznie Cię irytują, to dobry powód, by je sobie darować.
Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Jak mądrze udzielać rad?
Z czego lubią śmiać się polscy Seniorzy?
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?