7 sposobów na spędzanie czasu z wnukami

Trwa Tydzień Spontanicznych Gestów Życzliwości (pisaliśmy o nim wczoraj). Z tej okazji dla wszystkich babć i dziadków przygotowaliśmy poradnik "Jak spędzać czas z wnukami?". Polecamy!
Spis treści

Komu chcesz zostawić przesłanie, że warto być ze sobą blisko? Z kim przeżywasz najwięcej wzruszeń? Oczywiście - emerytura to czas na bycie blisko z wnukami. Jak spędzasz z nimi czas, by pozostał on na zawsze w pamięci i pozwolił na stwierdzenie, że dobrze wykorzystujecie dany Wam czas? Jest tyle sposobów na pielęgnowanie wzajemnej bliskości, przypomnimy kilka z nich i zachęcamy do uzupełniania listy w komentarzach.

Wspólne gotowanie

To szansa, by pokazać dzieciom, czym jest prawdziwa kuchnia. Nie będzie to podgrzanie dania kupionego w sklepie, nie będzie to upitraszenie zupy w proszku czy ciasta, do którego dodaje się tylko mleko i tłuszcz. Ale nie musi to być też nic skomplikowanego. Ot, choćby kopytka czy pierogi leniwe - ile okazji do zabawy przy lepieniu i ugniataniu, wałkowaniu i cięciu! Rozmowy przy wspólnej pracy następują niepostrzeżenie, a często są najważniejsze i zapadają w pamięć na lata. Warto razem pokucharzyć, a potem nacieszyć się smakowitym efektem wspólnej pracy. Twoja kuchnia ukazywana w ten sposób stanie się prawdziwie legendarna.

 

Wasze własne mniejsze i większe ogrodnictwo

 

Gdy czas ku temu i możliwości, niech będzie to wspólna praca w ogrodzie. Jeżeli jednak sezon zdecydowanie uniemożliwia prace na zewnątrz, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć sobie domowy ogródek. Może to być zarówno mini las w szklanym kloszu, może być to miniatura ogródka w donicy. Boicie się podjąć wyzwanie? Dzieciaki ucieszą się i wysianiem kiełków - zwłaszcza, że efekty hodowli będą błyskawiczne, a finalnie będzie można (a nawet trzeba!) je spożyć.

Piknik lub camping? Zawsze na czasie!

 

Przypomnijcie sobie wraz z wnukiem, jakie to fajne. Kto powiedział, że to sposoby czasu zastrzeżone na sezon letni? Rozkładacie koc, na kocu smakołyki i biesiadujcie. Przekonacie się, że w ten sposób można przekonać do zjedzenia o wielu więcej potraw niż przy stole. A namiot z koca? Co za przygoda w ciemnym pokoju! Jeżeli weźmiecie latarkę na ścianie będzie można odegrać cały teatrzyk cieni i przekonać się, kto z Was najlepiej odgadnie, co przedstawia kolejna figura wykonana z Waszych własnych dłoni.

Czytaj więcej w CafeSenior: Opieka nad wnukami sprzyja zdrowiu, o ile nie jest zbyt częsta >>

 

 

Otwórz album, pokaż wnukowi swe dzieciństwo i młodość

 

To będzie naprawdę niezwykła wyprawa w przeszłość. Przekonasz się, ile szczegółów jest w stanie przykuć uwagę dziecka. Ty z sentymentem powrócisz do zakurzonych wspomnień, Twój wnuk podekscytowany dowie się, jak dawniej ubierano dzieci, czym się one bawiły i jakie środki lokomocji były dostępne. Przy okazji wysłucha mnóstwo opowieści, które pozwolą mu nie tylko Ciebie zapamiętać, ale i nauczyć się czegoś o przeszłości. Tak spędzony czas jest jednym z najpiękniejszych darów, jakie możesz ofiarować dziecku.

 

Czytajcie razem

 

Tak, wspólne czytanie nie na darmo jest tak reklamowane. Co daje Wam wspólna lektura? Oprócz poznawania lub odświeżania sobie książki to znów punkt wyjścia do rozmów. Ponadto wnuki uczą się trudnej sztuki słuchania z uwagą, która u tak wielu dorosłych przecież kuleje. Otwiera się ich wyobraźnia, a my przenosimy się w dawno nieodwiedzany świat z dziecięcych opowieści. Tak, klasyka jest nie na darmo klasyką - czytanie jest niezwykle cenne, wspólne czytanie - w dwójnasób.

 

Wybierzcie się na spacer i odkrywajcie zimową przyrodę

 

To dopiero sztuka: rozpoznać zimowe drzewo bez liści! Potraficie? Nie ma się czego wstydzić, jeżeli nie. Wielu ludzi i drzew okrytych listowiem nie odróżnia. Będziesz niezwykłym towarzyszem małego człowieka, jeżeli posiądziesz tę sztukę nazywania zimowych drzew wraz z nim. Zima nie musi oznaczać opcji: wyłączamy przyrodę. Zimowy las jest pełen roślin, które rozwijają się już iście wiosennie. Naszych miejscowości nie opuściły wszystkie ptaki, pokaż dziecku, czym różnią się od siebie ptaki krukowate - niech nie myli gawrona z kawką i nie nazywa ich masowo "wronami". Tropcie ślady. Będzie to łatwiejsze niż w innych porach roku.

Czytaj więcej w CafeSenior: Co daje tobie kontakt z wnukami? >>

 

Posprzątajcie razem

 

Tak, to nie żart. Błędem jest, że wielu dziadków traktuje wizyty wnuków jako okazję, by posadzić maluchy za stołem i "odżywić". Nie ma co liczyć na to, że w ten sposób razem coś przeżyjecie. Babcina pomidorówka może być najpyszniejsza na świecie, ale to wtedy, kiedy zaczniesz buszować po szafach i szufladach z wnukiem, zafundujesz mu rewelacyjnie spędzony czas. Dla Ciebie coś może być zbiorowiskiem gratów, dla dziecka to istny sezam skarbów - trzeba go tylko otworzyć! Może poprzebieracie się w stare rzeczy i obwiesicie biżuterią? Przednia zabawa gwarantowana, cenne wspomnienia w pakiecie.

A kiedy już się przekonacie, jak wspaniale spędzacie razem czas... może Tydzień Spontanicznych Gestów Życzliwości przedłużycie na cały rok? Być razem, spędzać czas tak, by Was i wnuki to integrowało - zapewne macie na to i swoje pomysły. Jakie? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Czytaj także: 

Wnuki i prawnuki królowej Elżbiety. Ile ich ma?

7 sposobów na to, jak spędzać z wnukiem czas na łonie natury

Wakacje z rodziną – co robić, by wyszły dobrze nie tylko na zdjęciu?

Jak łagodzić rodzinne konflikty?

 

Więcej z kategorii Psychologia
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?