Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Jednak kto i w jakim wieku może uważać tę datę za swoje święto? Kiedy tak naprawdę senior staje się seniorem, w jakim wieku zaczyna się starość? I czy to, co umownie nazywamy granicą starości przesuwa się wraz z kolejnymi urodzinami?
Spis treści

Reklama

Młodość, wiek średni i… starość

Skąd wiemy do kiedy jesteśmy młodzi, kiedy wchodzimy w tzw. wiek średni tak silnie związany z kryzysem upływających lat i kiedy w końcu możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy starzy? Na te pytania trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jedni zawierzają temu co mówią naukowcy i badania społeczne, a inni uzależniają to od tego, jak się czują i w jaki sposób żyją. Bo czy o 65 latku, który wciąż pracuje zawodowo, biega codziennie rano, a w weekendy zwiedza najpiękniejsze miejsca w Polsce można powiedzieć, że jest stary? A może stary jest ten, kto rozpoczął życie emeryta, a senior to osoba mająca dużo czasu wolnego? Trudno powiedzieć… Co, więc mówią na ten temat statystyki?

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Polski senior

Według Głównego Urzędu Statystycznego umowną granicę starości w Polsce osiąga się między 60, a 65 rokiem życia. Z badań wynika, że nasze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Obecnie Polacy, którzy mają więcej niż 60 lat stanowią 23% całego społeczeństwa. Jednak dalsza prognoza wcale nie napawa optymizmem. Wynika z niej, że w 2050 roku co trzeci Polak będzie miał ponad 65 lat. Jaki jeszcze jest „polski senior”? Przede wszystkim następuje singularyzacja i feminizacja starości. Kobiety żyją dłużej, wcześnie zostają wdowami. A nowoczesny model rodziny, łatwość migracji i emigracji, skutkują często osamotnieniem osób starszych, które nie żyją w otoczeniu najbliższej rodziny.

Reklama

Badania amerykańskich naukowców

Zmiana stylu życia, dłuższy wiek aktywności zawodowej, późniejszy okres zakładania rodziny, a także postęp medycyny, która pozwala nam dłużej żyć sprawiły, że można pokusić się o stwierdzenie, iż granicę starości należy przesunąć. Na dowód tej tezy amerykańska organizacja Marist Institute for Public Opinion opublikowała badania wg których 55% respondentów uważa, że 65 lat to właśnie wiek średni.

Natomiast wiedeński International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA) uznał, że osoby starsze to te, które przekroczyły 74. rok życia. Dlaczego akurat tak? Naukowcy stwierdzili, że senior to ten, który ma przed sobą średnio około 15 lat życia lub mniej.

Kiedy więc człowiek ma prawo nazwać się seniorem i tak się poczuć? Ciężko stwierdzić… Niestety nadal „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Co to znaczy? Gdy to pytanie zadamy osobom młodym stwierdzą, że osoby koło 60 roku życia są już w wieku sędziwym. Jednak te same osoby zapytane za kilkadziesiąt lat, gdy będą się do tej granicy zbliżać, stwierdzą, że są jeszcze w średnim wieku, a do starości im jeszcze bardzo daleko. Tym bardziej, że każde kolejne pokolenie żyje statystycznie coraz dłużej.

Młodzi duchem

Nie pozostaje nic innego, jak wsłuchać się w siebie i swój biologiczny zegar. Warto żyć tak, jak siły i zdrowie nam na to pozwalają i nie przejmować się, wyznaczoną przez naukowców „umowną granicą starości”. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch, więc najważniejsze jest dbanie o siebie i aktywność.

Stwierdzenie, że osoby po 60-tce są dopiero w wieku średnim jest optymistyczne nie tylko, dla tej grupy. Równocześnie oznacza to, że współcześni czterdziestolatkowie to młodzieniaszki w sile wieku :) Może, więc warto trzymać się tej tezy?

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Na czym polega i kto może skorzystać z psychoterapii online?
Terapia online
Przeczytaj artykuł
Samotność osób starszych - jak warto wspierać seniorów?
Starsza samotna osoba starsza z opiekunką
Przeczytaj artykuł
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Powiązane artykuły
Młoda kobieta podająca herbatę starszej pani
Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków
Dzień Babci i Dziadka – zrób sobie prezent!
Wyzwania na nowy rok. Co warto przemyśleć przed zmianą kalendarza?
Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online