Gdy zawodzi osoba, na której chciałoby się polegać

Stare przysłowie ludowe mówi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Trafne to i mądre spostrzeżenie. Szkoda tylko, że nie ma dalszej części, która byłaby wsparciem w chwili, gdy w biedzie okazuje się, że przyjaciół niestety brak. Rozczarowanie się czyjąś postawą wtedy, gdy najbardziej potrzebna jest pomoc, to bardzo trudne doświadczenie. Jak sobie z nim radzić?
Spis treści

Jesteśmy istotami społecznymi. Do dobrego i satysfakcjonującego życia niezbędna jest nam obecność innych osób. Funkcjonowanie w grupie ludzi zabezpiecza nas przed poczuciem osamotnienia, pozwala lepiej poznać siebie i jest źródłem wsparcia w krytycznych momentach. Gdyby tak nie było, każdy z nas wybrałby samotne życie, co wcześniej czy później skazałoby gatunek na wymarcie. Tak się jednak nie dzieje. Odwiecznym prawom nie zagraża również to, że relacje z innymi są dla nas często źródłem największych rozczarowań i bólu. Im więcej oczekiwań z kimś wiązaliśmy, tym bardziej cierpimy, gdy on nas porzuca w trudnym momencie. Co wtedy robić? Jak się zachować, by nie wyrządzić samemu sobie kolejnej krzywdy?

Odróżniaj oczekiwania od obietnic

Pamiętaj, że to, czego oczekujemy od innych nie zawsze pokrywa się z tym, co oni chcą nam dać. Oczywiste jest, że będąc z kimś w bliskiej relacji, spodziewasz się po nim określonych postaw. Niemniej jednak, jeśli nigdy o tych konkretnych zachowaniach nie rozmawialiście, nie możesz oczekiwać, że on dostosuje się do Twoich wyobrażeń. Każdy człowiek ma indywidualne spojrzenie na świat, które z Twoim może nie mieć zbyt dużo punktów wspólnych.

Twoją wartość określają tylko Twoje zachowania

Bez względu na to, jak źle ktoś Cię potraktował, to w najmniejszym stopniu nie świadczy to o Tobie. Jest to świadectwo o osobie, która w określony sposób postępuje. Własnym zachowaniem wystawia się ocenę jedynie samemu sobie. Nie wyobrażaj sobie, że jeśli ktoś nie udzielił Ci wsparcia, to niewątpliwie oznacza, że niewiele znaczysz, jesteś niegodny pomocy czy nie zasługujesz na szacunek. To oznacza jedynie to, że z jakichś względów dana osoba wybrała inną drogę postępowania. Z jakich? Jeśli Cię to interesuje – zapytaj u źródła.

Nie generalizuj

Tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak jedna pomyłka, co do konkretnego człowieka, nie oznacza błędnego postrzegania całego świata. Nie zmieniaj swojej oceny odnośnie innych osób. Nie stwierdzaj, że już nikomu nie warto ufać i trzeba liczyć tylko na siebie. Takim myśleniem krzywdzisz siebie daleko bardziej niż ten, który Cię zawiódł. A chyba nie gracie do jednej bramki?

Zawiedzione zaufanie do przyjemnych doznań nie należy. Może sprawić, że stracimy grunt pod nogami i nie będziemy wiedzieć, co dalej robić. Nie można jednak pozwolić, by szkody przez nie wyrządzone, osiągnęły jeszcze większe rozmiary. Ograniczajmy je najszybciej jak tylko się da.

Czytaj także: 

Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?

Jesienna chandra – jak się jej nie dać?

Czy optymiści rzeczywiście mają lepiej?

3 sposoby na to, by odegnać złe myśli przed snem

Jak zadbać o dobry sen?

 

 

 

Więcej z kategorii Miłość i związki
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?
Babcia - nauczycielka życia
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?