Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?

Szafirowe gody prawdopodobnie z każdym rokiem będzie obchodzić mniej małżeństw. Biorąc pod uwagę, że około 30 procent małżeństw kończy się rozwodem, a pary coraz później decydują się ślub, świętowanie 45-lecia ślubu należy postrzegać jako coś wyjątkowego i godnego podziwu. Jaki prezent kupić na szafirowe gody? Jakie złożyć życzenia na 45 rocznicę ślubu?
Spis treści

Szafirowe gody a statystyki

W Polsce z każdym rokiem spada liczba zawieranych małżeństw - wynika z ostatniego raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Przykładowo, w latach 70. zawierano rocznie ponad 300 tysięcy związków małżeńskich. Natomiast w ostatnich latach około 190 tysięcy par staje każdego roku na ślubnym kobiercu. Co więcej rośnie średni wiek wchodzenia w związek małżeński. Jeszcze w latach 70. kobiety decydowały się na ślub w wieku 22 lat, a mężczyźni w wieku 24 lat. Obecnie panny młode mają przeciętnie 27 lat, a panowie młodzi 29 lat.
Ponadto około 30 procent małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, co i tak napawa optymizmem w porównaniu z innymi krajami Europy. Przykładowo, w Belgii aż 70 procent małżeństw kończy się na sali sądowej. W Polsce średnio rozwód jest orzekany po 14 latach trwania małżeństwa. Prawdopodobnie z każdym rokiem rozwodów w Polsce będzie jeszcze więcej.

45 lecie ślubu to rzadkość?

Powyższe dane mogą świadczyć o tym, że liczba małżeństw obchodzących szafirowe gody będzie z każdym rokiem się zmniejszać. Niemniej trzeba to zestawić ze stale rosnącą średnią długością życia, która obecnie wynosi 81 lat w przypadku kobiet i 74 lata w przypadku mężczyzn. Dla porównania, w latach 70. panowie żyli średnio 66 lat, a panie 73 lata. Być może obecnie przeżywamy rozkwit nie tylko szafirowych godów, ale i diamentowych, a nawet brylantowych. Jednak biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę rozwodów i coraz późniejsze zawieranie małżeństw, można przyjąć, że obecni dwudziestolatkowie i trzydziestolatkowie znacznie rzadziej będą obchodzić 45 lecie ślubu.

45 rocznica ślubu - nazwa

45 rocznica ślubu to inaczej szafirowe gody. Nazwy poszczególnych rocznic małżeńskich zostały wymyślone w XX wieku. Początkowo w 1922 roku Emily Post, autorka podręczników o dobrych manierach, nadała nazwy ośmiu rocznicom ślubu. Wymyśliła papierowe gody, drewniane, cynowe, kryształowe, porcelanowe, srebrne, złote oraz brylantowe. Piętnaście lat później Związek Jubilerów Amerykańskich stworzył pełną listę 28 nazw rocznic małżeńskich. 45 rocznica ślubu została nazwana szafirową rocznicą ślubu lub szafirowymi godami. W nazwach rocznic ślubu można zauważyć pewną tendencję. Mianowicie im związek małżeński ma dłuższy staż, tym nazwa odnosi się do bardziej trwałego i szlachetniejszego materiału. Pierwsza rocznica została nazwana papierową, co sugeruje, że związek nie jest jeszcze trwały i może zostać przerwany. Szafir, od którego nazwę wzięły szafirowe gody, to spotykany w skałach magmowych minerał, który jest znacznie trwalszy od papieru. Zdaniem twórców listy godów, z każdym rokiem związek małżeński się umacnia. Para z 45 letnim stażem małżeńskim przetrwa znacznie więcej niż ta, która wzięła ślub przed rokiem.

Życzenia na 45 rocznicę ślubu

Życzenia na 45 rocznicę ślubu można składać osobiście, pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub w wiadomości SMS. Coraz modniejsze staje się wysyłanie życzeń SMS-em. Jaką treść powinny mieć życzenia z okazji 45 rocznicy ślubu? Najlepiej, żeby płynęły prosto z serca. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach by wymyślić życzenia, możemy się posłużyć gotowymi. W Internecie można znaleźć setki, o ile nie tysiące, życzeń i wierszyków z okazji rocznicy ślubu. Oto przykład:

45 lat przeżyć razem
to nie lada sztuka -
każdy z nas takiej
wytrwałej miłości szuka.
Niech Wam się, Kochani,
dalej szczęśliwie życie toczy,
a miłosny Amorek każdego dnia
spojrzenia miłością zauroczy.
Abyśmy za kolejne 45 lat
Waszego małżeństwa
szczęśliwie się spotkali
i jeszcze radośniej
te lata wspominali.
Życzę Wam, Kochani,
z serduszka szczerego,
abyście z pięknego
Jubileuszu Szafirowego
szczęśliwie wytrwali
do jeszcze piękniejszego
– Złotego.

Co kupić na 45 rocznicę ślubu?

Co kupić na 45 rocznicę ślubu? Pierścionek z szafirami? Szafirowe kolczyki? Niekoniecznie. Co prawda, istnieje pogląd jakoby kupowane na szafirowe gody prezenty powinny być związane z nazwą rocznicy, to nie należy tego traktować zbyt dosłownie. Jeśli koniecznie chcemy dobrać prezent do nazwy rocznicy, a nie stać nas na kupno kolczyków czy wisiorka z naturalnym szafirem, możemy wybrać biżuterię z cyrkoniami w szafirowym kolorze. Ostatnio modnym prezentem z okazji rocznic ślubu są statuetki z wygrawerowanymi życzeniami. Jubilatom można także kupić kwiaty lub czekoladki - to sprawdzony prezent, który z pewnością ich ucieszy.

Czytaj też: 

 

 

 

 

Więcej z kategorii Miłość i związki
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?
Babcia - nauczycielka życia