Diamentowe gody - skąd wzięła się nazwa?
Diamentowe gody to określenie na 60. rocznicę ślubu. Dlaczego diamentowe? Na pomysł nadania nazw rocznicom ślubu wpadła w 1922 roku Emily Post, amerykańska autorka podręczników o etykiecie towarzyskiej. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem jej lista jest znana w każdym zakątku świata. Warto jednak zaznaczyć, że Post wymyśliła pierwsze osiem nazw. Pierwszej rocznicy ślubu nadała nazwę papierowa. Piątą nazwała drewnianą. Dziesiątą określiła jako cynową lub aluminiową, piętnastą - kryształowa, dwudziestą - porcelanową, dwudziestą piątą - srebrną, pięćdziesiątą- złotą, a siedemdziesiątą piątą - brylantową. Jak widać nazwy kolejnych rocznic odzwierciedlają umacnianie się więzi małżeńskich. Im staż małżeństwa jest dłuższy, tym nazwa odnosi się do szlachetniejszego materiału. Post pierwszej nadała nazwę papierowa, co symbolizuje, że związek małżeński nie jest jeszcze trwały i łatwo go zniszczyć. Sześćdziesiąta rocznica ślubu nosi nazwę diamentowa, co ma sugerować, że związek małżeński z takim stażem jest trwały jak diament.
Rocznica ślubu
Emily Post nadała nazwy jedynie ośmiu rocznicom ślubu. Pozostałe 20 nazw wymyślił Związek Jubilerów Amerykańskich. Pełna lista, zawierająca 28 nazw, powstała w 1937 roku. Według niektórych źródeł lista kończyła się na brylantowych godach, a nazwa “dębowe gody” została dodana po latach. Tak przedstawia się pełna lista rocznic małżeńskich:
-
rocznica ślubu - papierowe gody
-
rocznica ślubu – bawełniane gody
-
rocznica ślubu – skórzane gody
-
rocznica ślubu – kwiatowe lub owocowe gody
-
rocznica ślubu – drewniane gody
-
rocznica ślubu – cukrowe gody
-
rocznica ślubu – wełniane lub miedziane gody
-
rocznica ślubu – brązowe lub blaszane gody
-
rocznica ślubu – generalskie lub gliniane gody
-
rocznica ślubu – cynowe lub aluminiowe gody
-
rocznica ślubu – stalowe gody
-
rocznica ślubu – jedwabne lub lniane gody
-
rocznica ślubu – koronkowe gody
-
rocznica ślubu – gody z kości słoniowej
-
rocznica ślubu – kryształowe gody
-
rocznica ślubu – porcelanowe gody
-
rocznica ślubu – srebrne gody
-
rocznica ślubu – perłowe gody
-
rocznica ślubu – koralowe gody
-
rocznica ślubu – rubinowe gody
-
rocznica ślubu – szafirowe gody
-
rocznica ślubu – złote gody
-
rocznica ślubu – szmaragdowe lub platynowe gody
-
rocznica ślubu – diamentowe gody
-
rocznica ślubu – żelazne gody
-
rocznica ślubu – kamienne gody
-
rocznica ślubu - brylantowe gody
-
rocznica ślubu - dębowe gody.
Prezent na diamentowe gody
Diamentowe gody to okazja, by obdarować współmałżonka wyjątkowym prezentem. Niektórzy twierdzą, że nazwy poszczególnych rocznic małżeńskich stanowią wskazówkę, co do tego, jaki prezent kupić. Oczywiście nie należy traktować tego zbyt dosłownie i przeznaczać oszczędności życia na biżuterię wysadzaną diamentami. Ostatnio w modzie są tzw. prezenty spersonalizowane, czyli z dedykacją lub zdjęciem. Świetnym pomysłem na prezent z okazji diamentowych godów jest kryształowa statuetka w kształcie serca z wygrawerowanymi życzeniami. Życzenia można wygrawerować na wielu innych przedmiotach - karafkach, wazonach, kieliszkach, zegarach. W internecie można znaleźć wiele firm, które wykonują takie spersonalizowane prezenty.
Życzenia na diamentowe gody
Co powinny zawierać życzenia na diamentowe gody? Czego można życzyć małżeństwu, które przeżyło wspólnie 60 lat? Życzenia powinny płynąć prosto z serca. Jeśli jednak nie mamy pomysłu, warto zainspirować się przekazami biblijnymi lub poezją. Na kartce z życzeniami z okazji diamentowych godów może znaleźć się na przykład fragment Hymnu o Miłości z 1 Listu do Koryntian. Warto też sięgnąć do poezji Bolesława Leśmiana, Adama Asnykaczy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W życzeniach z okazji diamentowych godów mogą się także znaleźć słowa ulubionej piosenki o miłości.
Wierszyki z okazji rocznicy ślubu
Życzenia na diamentowe gody można też złożyć w formie krótkiego wierszyka i przesłać jubilatom poprzez wiadomość SMS. W Internecie można znaleźć wiele wierszyków na diamentowe gody. Oto kilka przykładów:
Choć troski i zmartwienia przeplatają dni radości,
wszystko jest łatwiejsze, gdy wsparcie dostaje się od będącej obok miłości.
Byście zawsze mogli razem iść przez życie
Tego z całego serca Wam życzę.
Niech z każdą rocznicą Wasze uczucie staje się silniejsze,
dni weselsze, a życie lżejsze
niech trosk wyłącznie ubywa
a błogosławieństwo Boże na Was spływa.
Idźcie przez życie z dobrocią w sercu,
Otoczeni ludźmi, których kochacie,
Silni poczuciem bezpieczeństwa
I szczęścia. Nierozłączni.
Czytaj też:
- Małżeństwa wśród seniorów
- Do czego służy rocznica ślubu?
- Medal za 50 lat pożycia
- Historia miłości, która przetrwała 70 lat rozłąki