Jesienna chandra – jak się jej nie dać?

Smutno, pada, wieje, dni są krótkie, a noce – długie. Aura za oknem nie nastraja optymistycznie. Słoneczne letnie dni odeszły już do przeszłości, a w jesieni tak trudno się odnaleźć. Człowiek najchętniej zamknąłby się w czterech ścianach i w ogóle nie wychodził. Na szczęście, tak się nie da. „Na szczęście”, gdyż jesienią też może być fajnie.
Spis treści

Kiedy wychodzimy z założenia, że wraz z końcem lata nastaje czas, w którym trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na wiosnę, nie może być dobrze. Traktowanie jesieni jako zła koniecznego sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi. Mamy cztery pory roku, każda jest inna i zamiast nad tym ubolewać, trzeba nauczyć się z tego dobrodziejstwa czerpać. Jak  w listopadzie możemy cieszyć się życiem?

Długie wieczory – dużo dobroci

Natura powoli przygotowuje się do zimowego snu, więc nie dziwi fakt, że i ludzie są bardziej ospali niż jeszcze kilka tygodni temu. Zamiast biadolić, że nic Ci się nie chce, potraktuj siebie iście po królewsku – królom i królowym może się przecież nie chcieć. Kiedy ostatni raz wzięłaś odprężającą kąpiel? Kiedy zrobiłeś sobie maraton filmowy? Kiedy zanurkowałeś pod koc  i spędziłeś wieczór przy dobrej lekturze i gorącej herbacie? Kiedy zaprosiłaś przyjaciół na pyszną kolację z deserem? Kiedy zagrałeś ze znajomymi w brydża, pokera, szachy? Długie jesienne wieczory są idealną okazją, by nadrobić w tych kwestiach zaległości. Możliwości jest tak wiele, jak wiele jest naszych potrzeb, pragnień i zainteresowań.

Czytaj więcej w CafeSenior: Seniorzy blogują w CafeSenior

Jesteś tym, co jesz

Trudno mieć dobry nastrój, gdy wrzucamy w siebie śmieciowe jedzenie. Sztuczne barwniki, konserwanty, stabilizatory i inne chemiczne substancje dodawane do jedzenia wpływają na nasze samopoczucie. Za chwilę przyjemności przy stole płacimy złym nastrojem do końca dnia. Niewłaściwe jedzenie obniża nasze zdolności poznawcze, sprawia, że jesteśmy senni, rozregulowuje naszą gospodarkę hormonalną. Zamiast rozgrzewać się zupką z proszku czy hot-dogiem kupionym w sklepie, sięgajmy po owoce, warzywa, ryby i orzechy.

Czytaj więcej w CafeSenior: Superfoods. Co to jest i z czym to się je?

Rozrywki dla miastowych

W dni deszczowe i wietrzne można wybrać się do kina, do teatru, do opery czy – zwyczajnie – do przyjaciół. Niemniej jednak, te znane i lubiane pomysły są już nieco oklepane. Miasta oferują przecież o wiele więcej! Gdzie można pójść, by wprowadzić do swojego odpoczynku nieco świeżego powietrza? Opcji nie brakuje! Sprawdź, jakie rozrywki poleca seniorom nasza redakcyjna psycholog - Paulina Owsińska >>

Istnieje mnóstwo sposobów na to, by jesienią nie dać się chandrze. Trzeba tylko nieco ruszyć swoją wyobraźnią i nie bać się próbować nowych rzeczy. Kto wie, może jesień z tej najbardziej nielubianej pory roku stanie się ulubioną? Wszystko jest przecież możliwe.

Czytaj też: Meteopatia (meteoropatia) – objawy, leczenie, przyczyny

Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?