Brylantowe gody, czyli 75. rocznica ślubu, to rzadkość. Tak długim pożyciem małżeńskim mogą pochwalić się Polacy. Okazuje się, że na tle innych narodowości, jesteśmy w czołówce jeżeli chodzi o długość trwania związku małżeńskiego. Z czego to wynika? Jak można uczcić brylantowe gody? Czym obdarować jubilatów?
Brylantowe gody - historia nazwy
Brylantowe gody to określenie na 75. rocznicę ślubu. Tradycja świętowania rocznic małżeńskich sięga czasów Starego Testamentu. W Księdze Kapłańskiej można znaleźć przepisy dotyczące świętowania roku jubileuszowego. Nazwy poszczególnych rocznic małżeńskich wymyślono jednak znacznie później, bo dopiero w XX wieku. Na pomysł nazwania rocznic ślubu wpadła w 1922 roku Emily Post, słynna autorka podręczników o dobrych manierach i etykiecie towarzyskiej. Post nadała nazwy jedynie ośmiu rocznicom ślubu. Pełną listę wraz z brylantowymi godami stworzył w 1937 roku Związek Jubilerów Amerykańskich. Lista z nazwami rocznic małżeńskich przyjęła się na całym świecie.
Brylantowe gody a statystyka rozwodów
Polacy na tle innych narodowości od lat plasują się w czołówce, jeśli chodzi o długość pożycia małżeńskiego i mimo postępujących zmian społeczno-obyczajowych, zapewne szybko się to nie zmieni. Decyduje o tym kilka czynników. Po pierwsze, choć odsetek małżeństw kończących się rozwodem systematycznie rośnie - obecnie wynosi już ponad 27 procent, to Polakom i tak daleko do większości społeczeństw Europy Zachodniej. Przykładowo, w Belgii rozwodzi się ponad 70 procent par. Zdecydowanie większe więc jest prawdopodobieństwo wytrwania ze sobą w małżeństwie przez 50, 60 czy nawet 75 lat.
Czy Polacy kochają się bardziej niż inne narodowości, skoro dłużej trwają w małżeństwie? Ciężko powiedzieć. Socjologowie są natomiast pewni, że polskie małżeństwa cementują czynniki niekoniecznie uczuciowe, jak przywiązanie do nauk kościoła katolickiego, presja społeczna, przekonanie o konieczności pozostawania w małżeństwie dla dobra dzieci, a także względnie niski poziom materialny, który niejednokrotnie uniemożliwia byłym małżonkom rozpoczęcie życia na nowo (koszty utrzymania w pojedynkę, zakupu nowego mieszkania itp.)
- Czytaj też: Do czego służy rocznica ślubu
75. rocznica ślubu częściej w Polsce
Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego Polacy częściej obchodzą brylantowe gody. Mimo krótszego trwania życia mieszkańców Polski w porównaniu z innymi regionami Europy, jednocześnie należymy do narodowości, które w najmłodszym wieku stają na ślubnym kobiercu. W przypadku mężczyzn jest to statystycznie 29 lat i jest to najniższa wartość notowana na Starym Kontynencie. Kobiety zaś statystycznie wychodzą za mąż w wieku 27 lat, co również jest bardzo młodym wiekiem na tle innych krajów. Oczywiście zdarzają się także pary, które stają na ślubnym kobiercu w wieku 18 lat lub mniej.
Jak wyglądają statystyki w innych krajach? Przykładowo, Szwedzi wstępują w związek małżeński w wieku 36 lat, a Hiszpanie - 34. Natomiast Szwedki i Hiszpanki są najstarszymi pannami młodymi w Europie. Pierwsze wychodzą za mąż w wieku 33 lat, drugie po skończeniu 32 lat. Wczesny wiek zawierania małżeństw w Polsce sprzyja statystykom dotyczącym długości pożycia małżeńskiego.
Warto jednak zaznaczyć, że brylantowe gody w przyszłości będą zdarzać się rzadziej, także w Polsce, z uwagi na stale rosnący średni wiek zawierania małżeństw. Małżeństwa, które w 2018 roku obchodzą brylantowe gody, co oznacza, że brały ślub w 1943 roku, prawdopodobnie wstępowały w związek małżeński w młodszym wieku. Dla przykładu w latach 70. średni wiek zawierania małżeństw wynosił 22 lata w przypadku pań i 24 lata w przypadku panów.
Brylantowa rocznica ślubu - prezenty
Brylantowa rocznica ślubu wcale nie wiąże się z koniecznością obdarowania jubilatów biżuterią wysadzaną brylantami. Wybór prezentu oczywiście zależy od kwoty, jaką możemy przeznaczyć na jego zakup. Stosunkowo tanim i trafionym prezentem na brylantowe gody może być dyplom oprawiony w drewnianą ramę, który jubilaci będą mogli powiesić na ścianie lub postawić na półce. Efektownym prezentem z okazji brylantowej rocznicy ślubu będzie też szklana lub kryształowa statuetka z wygrawerowanymi życzeniami lub obraz Świętej Rodziny. Jubilatów można także obdarować kwiatami lub czekoladkami, które uchodzą za prezenty zawsze trafione, niezależnie od okazji.
- Czytaj: Małżeństwa wśród seniorów
75-lecie małżeństwa - życzenia
Życzenia, niezależnie czy składane na 75-lecie małżeństwa, czy na inną okazję, powinny płynąć prosto z serca. Jeśli jednak nie mamy pomysłu lub nie czujemy się na siłach by samemu napisać życzenia, możemy posłużyć się gotowymi wierszykami. W internecie można znaleźć całe mnóstwo życzeń z okazji rocznicy ślubu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę “brylantowe gody życzenia”.
Czytaj też:
- Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady?
- Medale za 50 lat pożycia
- Historia miłości, która przetrwała 70 lat rozłąki
- Miłosny list odkryty po latach
- W czym tkwi sekret udanego związku