Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent

Spis treści

Brylantowe gody, czyli 75. rocznica ślubu, to rzadkość. Tak długim pożyciem małżeńskim mogą pochwalić się Polacy. Okazuje się, że na tle innych narodowości, jesteśmy w czołówce jeżeli chodzi o długość trwania związku małżeńskiego. Z czego to wynika? Jak można uczcić brylantowe gody? Czym obdarować jubilatów?

Brylantowe gody - historia nazwy


Brylantowe gody to określenie na 75. rocznicę ślubu. Tradycja świętowania rocznic małżeńskich sięga czasów Starego Testamentu. W Księdze Kapłańskiej można znaleźć przepisy dotyczące świętowania roku jubileuszowego. Nazwy poszczególnych rocznic małżeńskich wymyślono jednak znacznie później, bo dopiero w XX wieku. Na pomysł nazwania rocznic ślubu wpadła w 1922 roku Emily Post, słynna autorka podręczników o dobrych manierach i etykiecie towarzyskiej. Post nadała nazwy jedynie ośmiu rocznicom ślubu. Pełną listę wraz z brylantowymi godami stworzył w 1937 roku Związek Jubilerów Amerykańskich. Lista z nazwami rocznic małżeńskich przyjęła się na całym świecie.

 

Brylantowe gody a statystyka rozwodów


Polacy na tle innych narodowości od lat plasują się w czołówce, jeśli chodzi o długość pożycia małżeńskiego i mimo postępujących zmian społeczno-obyczajowych, zapewne szybko się to nie zmieni. Decyduje o tym kilka czynników. Po pierwsze, choć odsetek małżeństw kończących się rozwodem systematycznie rośnie  - obecnie wynosi już ponad 27 procent, to Polakom i tak daleko do większości społeczeństw Europy Zachodniej. Przykładowo, w Belgii rozwodzi się ponad 70 procent par. Zdecydowanie większe więc jest prawdopodobieństwo wytrwania ze sobą w małżeństwie przez 50, 60 czy nawet 75 lat.

Czy Polacy kochają się bardziej niż inne narodowości, skoro dłużej trwają w małżeństwie? Ciężko powiedzieć. Socjologowie są natomiast pewni, że polskie małżeństwa cementują czynniki niekoniecznie uczuciowe, jak przywiązanie do nauk kościoła katolickiego, presja społeczna, przekonanie o konieczności pozostawania w małżeństwie dla dobra dzieci, a także względnie niski poziom materialny, który niejednokrotnie uniemożliwia byłym małżonkom rozpoczęcie życia na nowo (koszty utrzymania w pojedynkę, zakupu nowego mieszkania itp.)

 

 

75. rocznica ślubu częściej w Polsce


Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego Polacy częściej obchodzą brylantowe gody. Mimo krótszego trwania życia mieszkańców Polski w porównaniu z innymi regionami Europy, jednocześnie należymy do narodowości, które w najmłodszym wieku stają na ślubnym kobiercu. W przypadku mężczyzn jest to statystycznie 29 lat i jest to najniższa wartość notowana na Starym Kontynencie. Kobiety zaś statystycznie wychodzą za mąż w wieku 27 lat, co również jest bardzo młodym wiekiem na tle innych krajów. Oczywiście zdarzają się także pary, które stają na ślubnym kobiercu w wieku 18 lat lub mniej.

Jak wyglądają statystyki w innych krajach? Przykładowo, Szwedzi wstępują w związek małżeński w wieku 36 lat, a Hiszpanie - 34. Natomiast Szwedki i Hiszpanki są najstarszymi pannami młodymi w Europie. Pierwsze wychodzą za mąż w wieku 33 lat, drugie po skończeniu 32 lat. Wczesny wiek zawierania małżeństw w Polsce sprzyja statystykom dotyczącym długości pożycia małżeńskiego.

Warto jednak zaznaczyć, że brylantowe gody w przyszłości będą zdarzać się rzadziej, także w Polsce, z uwagi na stale rosnący średni wiek zawierania małżeństw. Małżeństwa, które w 2018 roku obchodzą brylantowe gody, co oznacza, że brały ślub w 1943 roku, prawdopodobnie wstępowały w związek małżeński w młodszym wieku. Dla przykładu w latach 70. średni wiek zawierania małżeństw wynosił 22 lata w przypadku pań i 24 lata w przypadku panów.

 

Brylantowa rocznica ślubu - prezenty


Brylantowa rocznica ślubu wcale nie wiąże się z koniecznością obdarowania jubilatów biżuterią wysadzaną brylantami. Wybór prezentu oczywiście zależy od kwoty, jaką możemy przeznaczyć na jego zakup. Stosunkowo tanim i trafionym prezentem na brylantowe gody może być dyplom oprawiony w drewnianą ramę, który jubilaci będą mogli powiesić na ścianie lub postawić na półce. Efektownym prezentem z okazji brylantowej rocznicy ślubu będzie też szklana lub kryształowa statuetka z wygrawerowanymi życzeniami lub obraz Świętej Rodziny. Jubilatów można także obdarować kwiatami lub czekoladkami, które uchodzą za prezenty zawsze trafione, niezależnie od okazji.

 

75-lecie małżeństwa - życzenia


Życzenia, niezależnie czy składane na 75-lecie małżeństwa, czy na inną okazję, powinny płynąć prosto z serca. Jeśli jednak nie mamy pomysłu lub nie czujemy się na siłach by samemu napisać życzenia, możemy posłużyć się gotowymi wierszykami. W internecie można znaleźć całe mnóstwo życzeń z okazji rocznicy ślubu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę “brylantowe gody życzenia”.

Czytaj też:


 

 

 

 

 

 

Więcej z kategorii Miłość i związki
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Kto z kim przestaje, takim się staje
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?