Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?

Rubinowe gody to okazja by odstawić na bok codzienne obowiązki i spędzić ze współmałżonkiem romantyczny wieczór tylko we dwoje. Uczucie należy pielęgnować każdego dnia, ale w rocznicę ślubu warto zrobić coś wyjątkowego dla drugiej połówki. Jaki prezent na rubinowe gody można wręczyć współmałżonkowi? Czego można sobie wzajemnie życzyć po 40 latach spędzonych razem?
Spis treści

Rubinowe gody - kiedyś i dziś

Rubinowe gody to dla wielu małżeństw powód do dumy. Obserwując statystyki małżeństw i rozwodów, można wysnuć wniosek, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej o tak trwały związek. Obecnie liczba zawieranych związków małżeńskich spada, wzrasta natomiast liczba rozwodów i rośnie wiek wstępowania w związek małżeńskich. Przyjrzyjmy się liczbom. W latach 70, czyli kiedy ślub brały pary, które obchodzą rubinowe gody, zawierano ponad 300 tysięcy małżeństw rocznie. Rok 1976 uchodzi za rekordowy - wówczas 330 tysięcy par wstąpiło w związek małżeński. Obecnie liczba małżeństw zawieranych w Polsce rocznie wynosi 180 tysięcy. Jeżeli chodzi o rozwody, to w latach 70.małżeństw rozwiązanych przez rozwód było około 35 tysięcy rocznie, co stanowi pokaźną liczbę jak na owe czasy. Dla przykładu w latach 60. rozwodów było o połowę mniej. Współcześnie każdego roku rozpada się ponad 60 tysięcy małżeństw.
Młodzi ludzie także później decydują się na ślub. Kobiety stają na ślubnym kobiercu w wieku 27 lat. Panowie młodzi są średnio dwa lata starsi. W czasach PRL-u kobiety stawały się mężatkami w wieku 22 lat. Mężczyźni średnio mieli 24 lata, kiedy brali ślub. Przyglądając się liczbom, można wysnuć wniosek, że współczesnym dwudziestolatkom będzie znaczne trudniej dotrwać do rubinowych godów.

 

40 rocznica ślubu - nazw

40 rocznica ślubu, podobnie jak inne, zwłaszcza te okrągłe, ma swoją nazwę. Skąd się wzięło określenie rubinowe gody? Na pomysł nazwania rocznic małżeńskich wpadła w XX wieku Emily Post, amerykańska znawczyni etykiety towarzyskiej. Jednak Post wymyśliła nazwy dla ośmiu rocznic małżeńskich. Pierwszą rocznicę ślubu nazwała papierową, piątą - drewnianą, dziesiątą - cynową lub aluminiową, piętnastą - kryształową, dwudziestą - porcelanową, dwudziestą piątą -srebrną, 50. - złotą a 75. - brylantową. Pozostałe nazwy nadał Związek Jubilerów Amerykańskich i stworzył listę 28 rocznic, która jest uznawana i stosowana przez większość krajów na świecie.

Rubinowe gody - odpowiedni prezent

40. rocznica ślubu to okazja, by obdarować współmałżonka prezentem. Jaki na rubinowe gody prezent można podarować drugiej połówce? Niektórzy uważają, że prezent powinien nawiązywać do nazwy rocznicy. Jednak niekoniecznie musi to być biżuteria wysadzana rubinami. Przykładem takiego prezentu może być upominek w kolorze rubinowym - rubinowa apaszka dla kobiety czy rubinowy krawat dla mężczyzny. Oczywiście nie należy tego traktować zbyt dosłownie. Prezent na rubinowe gody nie musi być kosztowny. Liczy się przede wszystkim pamięć o współmałżonku.

Rubinowe gody w teatrze

Rubinowe gody stały się tematem sztuki teatralnej napisanej przez Krzysztofa Kędziorę. Spektakl “Rubinowe gody” opowiada o małżeństwie, które z okazji 40. rocznicy ślubu wyjeżdża do luksusowego hotelu. Wyjazd jest rocznicowym prezentem od córki. Grażyna i Marian, bo tak się nazywa para bohaterów, pochodzą z prowincji i nigdy wcześniej nie obcowali z luksusem, co sprawia, że nie radzą sobie nawet z otwarciem drzwi do hotelowego pokoju. Problematyczne staje się dla nich nawet wybranie czegoś do jedzenia z hotelowego menu. Zamiast egzotycznych potraw wolą podsuszaną kiełbasę, którą spakowali do walizki. To jednak dopiero początek problemów, z którymi będą musieli się zmierzyć podczas wyjazdu...
“Rubinowe gody” to komedia w dwóch aktach wystawiana na deskach Teatru Druga Sfera. Sztuka zebrała wiele przychylnych recenzji. Bilety na spektakl to kolejna propozycja prezentu, jakim można obdarować współmałżonka z okazji 40. rocznicy ślubu.

Rubinowe gody - życzenia

Czego sobie wzajemnie życzyć po 40 latach spędzonych razem? Z pewnością trwania w miłości i wzajemnego szacunku. Życzenia na rubinowe gody powinny być złożone od serca. Jeśli jednak chcielibyśmy sformułować życzenia w formie wiersza, a nie czujemy się na siłach by napisać je samodzielnie, to można się posłużyć gotowymi wierszykami dostępnymi w internecie.

Czytaj też:

 

 

 

 

Więcej z kategorii Miłość i związki
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Kto z kim przestaje, takim się staje
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?