3 sposoby na to, by odegnać złe myśli przed snem

Zmęczony po całym dniu przykładasz głowę do poduszki. Marzysz tylko o spokojnym śnie. Układasz się wygodnie, okrywasz ciepłą kołdrą, wszystko wydaje się przebiegać dokładnie tak, jak chciałeś, gdy wtem – pojawiają się one. Myśli, które nie dają Ci spać…
Spis treści

Przychodzą jak na zawołanie, mimo że wcale ich nie zapraszasz. W jednej chwili plany szybkiego oddania się w objęcia Morfeusza pryskają jak bańka mydlana. Myśli niedające spokoju potrafią skutecznie zepsuć czas przeznaczony na zregenerowanie sił.

Towarzyszą nam one z reguły w trudnych dla nas momentach życiowych. Zawsze wtedy, gdy liczba zmartwień nas przytłacza, gdy musimy zmagać się z niełatwymi problemami, gdy spraw dnia codziennego jest zbyt dużo, a doba wydaje się za krótka. Nawet jeśli radzimy sobie za dnia, to nocą stajemy się bezsilni. Co robić w obliczu niechcianych myśli? Czy są jakieś skuteczne metody walki z nimi? Poniżej trzy propozycje.

Kładź się spać wcześniej

Naukowcy udowodnili, że natrętne myśli częściej pojawiają się u osób, które chodzą spać później i przesypiają mniejszą ilość czasu. Warto zatem nieco zmodyfikować swoje nawyki i stopniowo zmieniać godzinę pójścia spać. W dniu, w którym postanowisz wprowadzić tę małą rewolucję w życie, połóż się 15 minut wcześniej niż zwykle. Po kilku dniach – gdy już się oswoisz z tą nową porą – zwiększ różnicę do pół godziny. Modyfikuj tak długo, aż odczujesz wyraźną poprawę w jakości snu.

Zwracaj się do siebie w pozytywny sposób

Nic dziwnego, że nie możesz zasnąć, kiedy w myślach oskarżasz się o całe zło, które przydarzyło Ci się w ostatnim czasie, kiedy się winisz, kiedy robisz sobie wyrzuty. Snucie katastrofalnych wizji przyszłości też nie pomaga. Dzisiaj wieczorem spróbuj zwrócić uwagę na to, co dobrego Cię spotkało, zastanów się, jakiej przyszłości byś chciał, co Cię cieszy i co w najbliższych dniach możesz zrobić tylko dla własnej przyjemności. Odnoś się do siebie z miłością!

Słuchaj muzyki relaksacyjnej

To świetna metoda na poradzenie sobie z niechcianymi myślami. Żeby jednak była naprawdę skuteczna, trzeba ją praktykować regularnie. Dzięki systematycznym ćwiczeniom uczymy się koncentrować uwagę na muzyce, jej rytmie i linii melodycznej, tym samym odwracając uwagę od wszystkiego, co nas niepokoi. Generalnie polecane są piosenki bez słów. Jeśli jednakowoż mamy jakieś swoje ulubione kawałki i potrafimy się w ich słuchaniu zatracić bez reszty, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z nich właśnie zrobić użytek.

Nierówna walka z myślami, które nie dają zasnąć, dla niejednego z nas jest źródłem ogromnej frustracji. Nie możemy się im dawać. W ostatecznym rozrachunku to właśnie od tego, jak spędzamy noce, zależy, jak funkcjonujemy w dzień.


Czytaj też: 

Problemy ze snem – przyczyny i sposoby na bezsenność

Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?

Fazy snu - poznaj fazy snu i ich charakterystykę

Zioła na sen i bezsenność – które są najskuteczniejsze?

 

 

Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Jak mądrze udzielać rad?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?