Jak zwierzęta wpływają pozytywnie na seniorów?

Zwierzęta coraz częściej stają się „członkami rodziny". Wielu seniorów, i tych samotnych, i tych pozostających w związku, także ma swoje czworonogi. Poznaj fakty i mity na temat relacji zwierząt i osób starszych.
Spis treści

1. Mit: Pies lub kot zastępuje rodzinę

 

Fakt: Kontakt ze zwierzęciem zmniejsza samotność

Pod adresem seniorów mających zwierzęta można usłyszeć niewybredne żarty, które miałby wskazywać na to, że ich relacja z czworonogami jest silniejsza niż ta z ludźmi. Losy układają się bardzo różnie i w istocie wielu właścicieli zwierząt mocno się do nich przywiązuje. Nie oznacza to, że w prosty sposób relacje z czworonogami zastępują im kontakty z innymi ludźmi. Prawdą jest zaś, że posiadanie zwierzaka zmniejsza poczucie samotności czy izolacji. Z badań wynika, że osoby, które mają w domu czworonoga, cechują się lepszym samopoczuciem psychicznym i deklarują mniejszy poziom izolacji w porównaniu z pozostałymi. Co więcej, posiadanie zwierząt ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów (np. z innymi właścicielami czworonogów).

2. Mit: Posiadanie psa lub kota jest uciążliwe

 

Fakt: Zwierzęta wymagają opieki

Poziom „uciążliwości" opieki nad zwierzakiem zależy od nastawienia właściciela. Dla niektórych kilkakrotne wychodzenie z psem na spacer czy regularna wymiana kuwety kotów są postrzegane jako kłopotliwe, inni uznają to za naturalną czynność. Opieka nad zwierzęciem ma pozytywny wymiar -  wymusza ustalenie pewnej dziennej rutyny. Właściciele psów i kotów mają motywację do działania i rzadziej doświadczają symptomów depresji.

pies 2

 

 

3. Mit: Zwierzęta są niebezpieczne

 

Fakt: Zwierzęta bywają wymagające

Zwierzęta powinny być odpowiednio ułożone, by mogły mieszkać z ludźmi w jednym gospodarstwie domowym. Mogą sprawiać pewne kłopoty osobom starszym, szczególnie, jeśli są bardzo żywiołowe (na przykład gdy są młode). W istocie seniorzy, którzy posiadają zwierzę, częściej doznają upadków.
Jednocześnie jednak badania dowiodły, że ludzie, którzy opiekują się zwierzakami, maja wyższy poziom aktywności fizycznej, a to pozytywnie wpływa na zdrowie. Oczywiście, ostatecznie to sytuacja danego człowieka określa, czy korzyści przewyższają ewentualne straty.
Decydując się na psa, warto mieć pomoc w postaci kogoś, kto będzie w stanie w razie potrzeby na trochę zaopiekować się zwierzakiem. Może to być ktoś z rodziny lub bliskich. Pomocy takiej udzielają też organizacje pro-zwierzęce. Niektóre mają specjalne programy współpracy z seniorami, warto poszukać takiej organizacji w swojej okolicy.

4. Mit: Psy i koty zwiększają poziom stresu

 

Fakt: Jest wręcz odwrotnie – koty i psy obniżają poziom stresu

Szczekanie psa czy niesforne zachowanie kota może irytować, ale badacze wykazali, że obecność zwierzęcia ma zdecydowanie pozytywny wpływ na emocjonalność ludzi. Właściciele czworonogów odznaczają się niższym poziomem stresu i niepokoju niż pozostali. Nic, tylko przytulić się do psa i pogłaskać kota. Ciepło i mruczenie gwarantowane!

 

Czytaj także:

Dogoterapia dla seniorów. Jak pomagają psy?

Zadbaj o swojego pupila, nim będzie za późno

Kiedy i ile płacimy za psa?     

 

Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?