Jak zadbać o dobry sen?

Przeczytaj nasze porady i sprawdź, co możesz zrobić w pięciu prostych krokach, by lepiej się wysypiać i regenerować podczas snu. Zdrowy, długi i  spokojny sen jest gwarancją dobrego samopoczucia następnego dnia.

1. Zadbaj o odpowiednią atmosferę

Mamy na myśli przede wszystkim wygaszenie świateł, zaciągnięcie kotar, rolet lub żaluzji. Światło reguluje nasz wewnętrzny zegar biologiczny i jest dla naszego organizmu wyznacznikiem czasu. Jeśli w nocy będą padać na nas promienie nawet sztucznego światła, mogą one zaburzyć pracę naszego ciała. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na źródła niebieskiego światła, takiego jak wydzielają ekrany telewizorów i komputerów. Działa ono silnie hamująco na wydzielanie melatoniny i jest dla naszego mózgu sygnałem, że właśnie rozpoczyna się dzień. Dlatego postarajmy się skończyć pracę lub oglądanie telewizji najpóźniej na godzinę przed położeniem się do łóżka.

2. Zmęcz się!

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Jeśli mamy problemy ze snem, a mało ruszamy się na co dzień, spróbujmy przez tydzień zwiększyć naszą aktywność fizyczną. Do dzieła! Wystarczy, że zaczniemy regularnie wykonywać lekkie ćwiczenia, chociaż przez około 20-30 minut. Najlepsze efekty daje ruch na około 3 godziny przed snem, nie później, aby nie pobudzić się zbytnio przed snem. Jaka forma ćwiczeń będzie najlepsza? Do wyboru, do koloru: możemy wybrać się na trzykilometrowy spacer w szybkim tempie, podarować swojemu ciału pół godziny pływania lub jazdy na rowerze.

3. Zadbaj o optymalną temperaturę

Dobowy rytm naszego ciała powiązany jest ściśle z temperaturą. Większość ludzi osiąga najwyższą temperaturę ciała koło 18:00. Następnie temperatura naszego ciała stopniowo spada aż do godzin porannych. Stąd też radzimy nie uprawiać sportu, ani nie męczyć się fizycznie na co najmniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Unikajmy też wieczornych, gorących kąpieli i rozgrzewających potraw. Gwałtowny wzrost temperatury organizmu może później zakłócać nasz sen. Zadbajmy też  o odpowiednią temperaturę w naszej sypialni, idealnie byłoby, gdyby temperatura wynosiła 18-21 stopni.

4. Zadbaj o łóżko

Masz problemy ze snem, a jednocześnie lubisz w łóżku czytać książki, gazety lub oglądać telewizję? Najwyższa pora z tym skończyć! Na jakość i długość snu wpływają także nasze przyzwyczajenia i sposób spędzania czasu w łóżku. Postarajmy się też nie leżeć w łóżku zbyt długo. Czas spędzany w łóżku powinien odpowiadać czasowi snu. Najlepiej także wstawać codziennie o tej samej porze, niezależnie od tego, czy jest środek tygodnia, czy akurat weekend. Jeśli uda nam się przyzwyczaić organizm do wstawania np. o 7:30, to jest duża szansa na to, że zaczniemy wieczorem odczuwać potrzebę snu o stałej porze.

5. Zadbaj o poduszkę

Czy wiesz, że źle dobrana poduszka może być przyczyną nadmiernych napięć w obrębie barków i karku? Jeśli odczuwasz dyskomfort w tej części ciała, możesz przetestować  poduszkę ortopedyczno-korekcyjną. Obecnie dostępnych jest wiele takich specjalnych poduszek, które dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, podpierają szyjny odcinek kręgosłupa i wypełniając lukę pomiędzy ramieniem a szyją, utrzymują kręgosłup w linii prostej.

Czytaj też: Fazy snu – poznaj fazy snu i ich charakterystykę
Więcej z kategorii Psychologia
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Jak mądrze udzielać rad?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?