Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?

Zaproszenia na 50. rocznicę formą i treścią przypominają zaproszenia ślubne. Może tylko nieco więcej w nich złota, niż bieli. Jakiego tekstu należy użyć wypisując zaproszenia na 50 rocznicę ślubu? Gdzie zamówić i ile kosztuje zaproszenie?
Spis treści

Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu

50 rocznica ślubu dla wielu par jest wydarzeniem wyjątkowym, nawet jeśli na przestrzeni lat siła uczuć nieco przygasła. Większość małżeństw w bardziej lub mniej huczny sposób tzw. złote gody obchodzi, nawet jeśli nie z inicjatywy własnej, to choćby z podszeptu dzieci, wnuków czy przyjaciół. Oczywiście wiele zależy od stanu finansów a także kondycji zdrowotnej. Pod koniec lat sześćdziesiątych, czyli 50 lat temu, statystyczna kobieta stając na ślubnym kobiercu nie miała jeszcze 25 lat, mężczyzna był niewiele starszy.

Jeśli więc zawierzyć statystykom (co bywa zwodnicze), obchodzący złote gody mają dziś około 75 lat. To wiek, w którym wciąż można cieszyć się dobrym zdrowiem i siłami witalnymi, ale też można być osobą od lat schorowaną i niedołężną. Co niewątpliwie należy mieć na uwadze siadając do wypisania zaproszenia na 50 rocznicę ślubu. Gdzie powinna być zorganizowana uroczystość, jaki mieć charakter, ile osób zaprosić? Przy tego typu dylematach wypisanie i wykonanie lub zamówienie zaproszenia na 50 rocznicę ślubu nie wydaje się zadaniem szczególnie trudnym.

Zaproszenie na 50 rocznicę ślubu – tekst

Zaproszenie na 50 rocznicę ślubu może mieć formę standardową lub też bardziej wyszukaną i zindywidualizowaną. W pierwszym przypadku wystarczy sięgnąć po któryś z gotowych wzorów (dostępne między innymi w Internecie po wpisaniu w wyszukiwarkę zapytania „Zaproszenie na 50 rocznicę ślubu – tekst”).

Tego typu zaproszenie na 50 rocznicę ślubu musi spełniać przede wszystkim funkcje informacyjne. A zatem powinno zawierać komplet niezbędnych danych: kto i z jakiej okazji zaprasza, gdzie, kiedy i o której godzinie odbędzie się uroczystość a także ewentualny obiad, kolacja czy innego typu przyjęcie „weselne”. Jeśli mielibyśmy stworzyć rutynowe ale w pełni funkcjonalne zaproszenie na 50 rocznicę ślubu, mogłoby ono wyglądać następująco:

 

Jan i Maria Nowakowie

mają zaszczyt zaprosić na uroczystą mszę świętą

Z okazji 50 rocznicy ślubu,

która odbędzie się … 2018 roku, o godzinie….

w kościele pw. …… w ….. przy ul. …..

Po mszy zapraszamy na przyjęcie

do restauracji….

w… przy ul…..

Prosimy o potwierdzenie przybycia

Jaką formę powinny mieć zaproszenia na 50 rocznicę ślubu?

Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu i inne tego typu okazję powinny jednak nie tylko informować, ale też cieszyć oczy. W praktyce najczęściej mają one formę niewielkich książeczek czy składanych „pocztówek” w kształcie prostokątnym lub kwadratowym, sporadycznie też w kształtach bardziej wyszukanych (np. serca).

Przeważnie drukowane są na papierze wysokiej jakości i zapakowane w gustowne koperty. Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu utrzymane są w podobnej tonacji i kolorystyce, jak zaproszenia ślubne, a więc dominują w nich biel i ecru, a także – co zrozumiałe - złoto. Niekiedy tylko stosuje się kolorystykę ciemniejszą, symbolizującą przemijanie, np. brąz. To jednak rzadkość, bowiem złote gody to okazja, którą warto „ubrać” w pozytywne konotacje. Bardzo częstym akcentem wizualnym, jeśli chodzi o zaproszenia na 50 rocznicę ślubu, jest wspólne zdjęcie pary obchodzącej złote gody. Bardziej rozbudowane zaproszenia mogą wręcz zawierać obrazkową historię, składającą się z przynajmniej dwóch zdjęć – tego sprzed 50 lat oraz współczesnego.

Gdzie zamówić zaproszenia na 50 rocznicę ślubu?

Zaproszenia na rocznicę ślubu można  zamówić i wydrukować w rozlicznych firmach poligraficznych, zamieszczając dostarczone przez nas teksty oraz zdjęcia. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujemy pewność, że będą one eleganckie i spersonalizowane, a jednocześnie oszczędzona nam zostanie konieczność ręcznego wypisywania treści zaproszenia. Istnieje wszakże opcja nieco tańsza ale mniej wygodna – to zakup gotowych zaproszeń w sklepie – uniwersalnych, niespersonalizowanych, z miejscem do wpisania danych dotyczących okazji, osób zapraszających i zapraszanych a także miejsca, daty i godziny uroczystości jubileuszowej.

Ile kosztują zaproszenia na 50 rocznicę ślubu?

Zakup spersonalizowanych zaproszeń na 50 rocznicę ślubu w firmie poligraficznej wcale nie musi być dużym kosztem. Najtańsze tego typu kartki zamówić można w cenie nawet 1 zł za sztukę, aczkolwiek nie należy się wówczas spodziewać wizualnych cudów ani szczególnej szlachetności zastosowanego papieru. Na tanich zaproszeniach może zostać wprawdzie wydrukowany zlecony przez nas tekst, gorzej będzie ze zdjęciem. Ale już w cenie 2.50 – 4 złote otrzymamy zaproszenia, które będą prezentować wysoką jakość i cieszyć oczy. Zważywszy na to, że uroczystości związane ze złotymi godami nie są przeważnie tak huczne, jak śluby i wesela, a liczba gości jest zazwyczaj ograniczona, zamówienie zaproszeń na 50 rocznicę ślubu może nie kosztować więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Czytaj też:

Więcej z kategorii Miłość i związki
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?
Babcia - nauczycielka życia