Mycie włosów bez szamponu

Czy jesteście zadowoleni ze swojego szamponu? Jeżeli tak, należycie do szczęściarzy. Widocznie Wasz szampon potrafi uporać się w Waszymi włosami, które – jak wynika z reklam – lubią się puszyć, są niesforne, nie można ich opanować, zagraża im łupież i inne straszne rzeczy. Wszystkie powodują, że trzeba kupić nowy, jeszcze lepszy szampon. Obecnie możliwe jest nawet mycie włosów bez szamponu. Jak to zrobić?
Spis treści

Mycie włosów bez szamponu

Miałam dobry, niezmieniany od lat apteczny szampon, z którego byłam zadowolona. Niestety, w pewnym momencie stał się dla mnie zbyt drogi. Cóż, jego jakość szła w parze z ceną. Nie chcąc kupować czegoś przypadkowego i sprawić sobie problemu z włosami oraz skórą głowy, postanowiłam spróbować z opcją, która kusiła mnie od jakiegoś czasu: porzucić szampony w ogóle! Mycie włosów bez szamponu może być przyjemne i skuteczne.

 

Mycie włosów

Mycie włosów? Tu w grę wchodzi wszystko to, o czym pisze się drobnym drukiem i czego nie nagłaśniają reklamy: skład specyfików do pielęgnacji włosów bywa naprawdę szkodliwy dla naszego zdrowia. Co więcej, im więcej ich stosujemy, tym częściej musimy myć głowę. Być może odkryliście ten paradoks: ludzie obecnie myją głowę kilka razy w ciągu tygodnia, kiedyś wystarczał raz. Nie wiąże się to z tym, że mniej dbano o higienę. Skład dawnych szamponów był zupełnie inny, znacznie bliższy naturze i przez to zdrowszy.

Szampon do włosów

Z czego składają się współczesne szampony? Są zbiorem detergentów, które:

  • zmywają ochronną warstwę naskórka,
  • wysuszają,
  • niszczą skórę,
  • stają się przyczyną alergii i podrażnień,
  • niebezpiecznie kumulują się w organizmie.

 

 

Parabeny

Szczególnie alarmować powinna nas obecność w szamponie parabenów. Te częste składniki dzisiejszych kosmetyków sklepowych:

  • zaburzają gospodarkę hormonalną,
  • sprzyjają rozwojowi nowotworów,
  • pogarszają pracę układów odpornościowego oraz nerwowego.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że składniki większości sklepowych szamponów wysuszają naskórek głowy, nie zdziwi nas, że mechanizmem obronnym naszej skóry jest zintensyfikowanie wydzielania sebum. To powoduje, że włosy szybko się przetłuszczają. Traktowane szamponem – znów wysuszającym skórę – po raz kolejny przetłuszczą się jeszcze szybciej. Efekt? Znam osoby, które muszą myć głowę codziennie.

Mycie włosów sodą

Jest mnóstwo sposobów na umycie głowy bez szamponu. Są ludzie myjący głowy tylko żółtkiem, inni stosują płukanki z różnych ziół. Ponieważ ja praktykuję jeden, który od razu dał dobre efekty, dziś zdradzę Wam, jak nauczyłam się myć włosy sodą. Sama myję nią włosy już półtora roku, od jakiegoś myję nią też głowy swych dzieci.

Jak myć włosy bez szamponu? Co jest najtrudniejsze w myciu głowy sodą? Odważyć się zrobić to po raz pierwszy! Jeżeli mycie głowy od zawsze kojarzy nam się z pianą na głowie, trudno uwierzyć w to, że zupełnie bez niej włosy naprawdę będą czyste. Dlatego chcąc porzucić szampon, trzeba po prostu zwalczyć swe opory i brak zaufania.

Soda oczyszczona na włosy

By umyć głowę sodą, uszykujcie jej potrzebą Wam ilość w proporcji łyżeczka sody na szklankę wody. Musicie mieć jej tyle, by starczyło na umycie włosów na całej ich długości oraz na porządne wymasowanie skóry głowy. Poświęćcie temu nieco czasu, jeżeli już zaczniecie myć w ten sposób włosy, nie będzie tego można czynić zbyt często! Soda to cudowna rzecz, ale nie należy jej przedawkowywać. Miło zapewne będzie Wam odkryć, jak rzadko można myć głowę i dobrze wyglądać! Zadbajmy o szczegóły!

Soda i ocet

Soda na włosy to najlepszy domowy szampon. Po porządnym myciu głowę spłukujecie. Polecam płukanie włosów octem. Najlepiej uczynić to wodą z octem jabłkowym. W przeciwnym razie może być problem z rozczesywaniem. Woda oraz ocet zapewnią Wam, że będzie ono zupełnie bezproblemowe, a Wasze włosy nabiorą pięknego połysku, bo ich łuski idealnie się wygładzą. Cudowny efekt po wyschnięciu włosów!

Co poza tym? Nic. Ach, prawda. Dla tych, którzy dopiero zaczynają tę przygodę, mało budzącym zaufanie novum może być brak zapachu sody, a następnie zapaszek octu. Jak zatem będą pachnieć włosy po umyciu i wysuszeniu? Pięknie. Będą pachnieć po prostu czystymi włosami – bez sztucznych aromatów. Szampon to soda i woda, odżywka to ocet jabłkowy i woda. Efekt? Ja i moje dzieci myjemy głowy raz w tygodniu. Mąż częściej, bo jeszcze upiera się przy szamponie. Nic na siłę! W końcu nam pozazdrości.

Poza tym – jak wspomniałam – sposobów na mycie włosów bez szamponu jest mnóstwo! I mogą to być naprawdę zdrowe sposoby. A że i niesamowicie ekonomiczne, warto eksperymentować.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Uroda
Łysienie telogenowe – leczenie, przyczyny i objawy
Mężczyzna zauważa objawy łysienia telogenowego
Tabletki na wypadanie włosów. Jak zapobiec łysieniu?
Tabletki na wypadanie włosów
1001 sposobów na użycie fusów po kawie
Powiązane artykuły
Odciski na stopach - domowe sposoby na odciski
Jak dobrać okulary i oprawki – do kształtu twarzy i wady wzroku
Szczotka pełna włosów
Sprawdź, jakie choroby mogą powodować łysienie
Stopy: jak o nie dbać?
Łysiejący mężczyzna
Rodzaje łysienia – ich przyczyny i sposoby leczenia