Siwe włosy
Podstawowym budulcem naszych włosów jest kreatyna. Jej naturalny kolor jest biało-beżowy. Za kolor włosów odpowiada natomiast melanina, czyli barwnik. Z wiekiem melanina stopniowo zanika. Średnio już od 30 roku życia jest jej w organizmie coraz mniej. Co za tym idzie włosy powoli zaczynają przybierać jedynie barwę kreatyny.
Siwienie
Niewątpliwie siwienie jest procesem fizjologicznym, który zachodzi stopniowo. Jednak to, w jakim wieku rozpocznie się ten proces zależy w dużym stopniu od uwarunkowań genetycznych oraz od trybu życia, zwłaszcza poziomu odczuwanego stresu.
Sposób na siwe włosy
O siwe włosy trzeba dbać, jednak nie wymagają one szczególnej pielęgnacji. Warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. W utrzymaniu fryzury w dobrej kondycji z pewnością pomoże specjalny szampon do siwych włosów (tzw. niebieski lub fioletowy). Preparaty te sprawiają, że włosy nie przybierają żółtego odcienia, za to mają ładny, popielaty połysk.
Odsiwiacz do włosów
Jednym ze sprawdzonych sposobów na siwiznę jest odsiwiacz do włosów. Są to produkty w postaci płynu, kremu lub pianki. Nie działają natychmiastowo, jak farba. Naturalny kolor włosów jest przywracany stopniowo. W procesie tym odzyskiwany jest pigment. Zaleca się powtarzanie zabiegu co kilka tygodni. To znakomita alternatywa dla farbowania. Odsiwiacz do włosów jest godny polecenia zwłaszcza dla Panów, którzy często nie są zwolennikami nakładania na siwe włosy farby.
Farba do siwych włosów
By dokładnie pokryć siwiznę, trzeba przede wszystkim wybrać specjalistyczną farbę, a nie koloryzujący szampon, po którym kolor zostanie spłukany bardzo szybko. Gdy siwych włosów jest dużo - lepiej zdecydować się na koloryzację u fryzjera. W warunkach domowych farbowanie może wyjść nierówno lub niedokładnie.
Jak farbować siwe włosy?
Siwe włosy są zdecydowanie mniej widoczne u naturalnych blondynek. Dlatego na koloryzację najczęściej decydują się szatynki oraz brunetki. Problematycznym elementem w procesie farbowania nie jest 100% pokrycie siwizny. Sztuką jest, by nałożony kolor wyszedł równomiernie. Farbowanie włosów siwych trzeba powtarzać dosyć często. Powodem tego jest inna struktura włosa, która powoduje szybsze wypłukiwanie się farby.
Zalecane kolory farb:
- odcienie brązu,
- odcienie blondu.
Należy unikać farb w odcieniach rudych. Mogą one prezentować się bardzo nienaturalnie lub przybierać wręcz lekko różowy odcień.
Naturalne farby do włosów siwych
- Henna na siwe włosy – zawiera, podobnie jak farba, nadtlenek azotu. Choć to naturalny sposób, to jest to półtrwały barwnik. Dlatego farbowanie henną będzie procesem dłuższym.
- Olej kokosowy i cytryna na siwe włosy – by w miejsce siwych włosów wyrastały te o naturalnym kolorze, można spożywać przed śniadaniem i kolacją mieszankę, która spowoduje większą produkcję melaniny.
SKŁADNIKI: nieobrane cytryny, olej kokosowy, miód, czosnek.
- Farbowanie siwych włosów herbatą – ciemny odcień włosów można uzyskać dzięki naparowi z herbaty lub różnych ziół, np. szałwii.
Czytaj też: