Jak czyścić nagrobki?

Spis treści
Co roku tuż przed dniem Wszystkich Świętych na cmentarzach zaczynają się wielkie porządki. O pielęgnacji nagrobków najbliższych powinniśmy jednak pamiętać zdecydowanie częściej. Jak czyścić nagrobki z granitu, lastryko i zadbać o miejsce spoczynku bliskich?

Do Wszystkich Świętych i Zaduszek pozostał niecały tydzień. Jak zabrać się do czyszczenia płyty pomnika? I od czego zacząć?

Po pierwsze: sprzątanie i wyrzucanie


Prace porządkowe zacznijmy od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. A są nimi przede wszystkim zeschłe kwiaty i zużyte znicze. Stan tych ostatnich warto dokładnie sprawdzić. Może się okazać, że są jeszcze przydatne i wystarczy przetrzeć je szmatką i uzupełnić wkład. Następnym krokiem będzie wyczyszczenie samego nagrobka. Środki i sposoby czyszczenia należy dobrać w zależności od rodzaju powierzchni.

Sposób czyszczenia i konserwacji nagrobka zależny jest od stanu nagrobka i rodzaju kamienia z jakiego jest wykonany. Materiał z którego najczęściej wykonywane są płyty to lastryko i granit, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, dostosowane do określonego kamienia.

Jak czyścić nagrobki granitowe?


Granit to obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych kamieni do produkcji nagrobków. Czyszcząc nagrobek granitowy, należy unikać preparatów natłuszczających powierzchnię kamienia. Musi on bowiem „oddychać”. Granitu nie pastujemy też, bo do powierzchni przylepia się brud i kurz, które potem trzeba dosłownie ścierać szpachelką. Kamień ten najlepiej czyścić tylko gorącą wodą z bardzo delikatnymi środkami, np. zmiękczaczami używanymi do prania delikatnych tkanin lub po prostu płynu do mycia naczyń. Można go również od czasu do czasu zmyć zwykłym octem. W ten sposób kamień na jakiś czas „odżyje”. Do pielęgnacji nagrobków granitowych można używać też specjalnych płynów konserwujących.

nagrobki2

Jak czyścić nagrobki z lastryko?


Lastryko jest bardzo odporne na mycie i ścieranie. Niestety ich powierzchnia jest porowata i trzeba zapobiegać wnikaniu wody w głąb płyty. Można ją więc natłuszczać. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli już zaczniemy pastowanie, musimy to robić przynajmniej raz w miesiącu. W przeciwnym razie nagrobek szybko ściemnieje. Do grobowców z lastriko powinniśmy używać środków chemicznych, zwłaszcza gdy na kamieniu osadza się mech, który przyspiesza niszczenie płyty. Bardzo zabrudzone litery najlepiej czyścić chociażby płynem do podłogi, a do ich odświeżenia wystarczy benzyna.

Niezależnie od rodzaju nagrobka, częstą zmorą są zabrudzenia po parafinie ze świec. Usuwając je, pamiętajmy, aby nie zarysować powierzchni. Dobrym rozwiązaniem będą drewniane skrobaczki i szczoteczki. Po zeskrobaniu parafiny, warto skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej, która pomoże nam pozbyć się jej pozostałości.

Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą się podczas porządków. Podziel się tym artykułem i podpowiedz znajomym, jak zabrać się do czyszczenia nagrobków.
Więcej z kategorii Pogrzeb
Klepsydra pogrzebowa – wzór klepsydry, jak powinna wyglądać?
Ile trwa żałoba po mężu i jak sobie z nią poradzić?
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez księdza?
Powiązane artykuły
Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej
Zapalony znicz na grobie
Wirtualny znicz: jak zapalić internetowy znicz? Strony
Żałoba po ojcu - ile trwa i jak sobie poradzić ze stratą?
Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)
Jak złożyć kondolencje? Wzór – wyrazy współczucia z powodu śmierci