Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem

Tanie wczasy dla seniora to szansa na udany odpoczynek w pięknych i dobrze znanych miejscowościach nad morzem i w górach. Zwłaszcza, że rekreacji często towarzyszą zabiegi i ćwiczenia prozdrowotne – wczasy rehabilitacyjne dla seniora to stosunkowo niedroga alternatywa dla wypoczynku w tradycyjnym sanatorium. Wczasy dla seniora to rozwijająca się gałąź przemysłu turystycznego. I można mieć pewność, że wraz ze zmianami demograficznymi, kategoria wczasów dla emerytów będzie nabierać znaczenia w ofercie biur podróży oraz ośrodków wypoczynkowych.
Spis treści

Wczasy dla seniora

All inclusive, last minute, city break, lato 2019, Turcja, Egipt, Kuba, egzotyka, wycieczki objazdowe, wakacje z dzieckiem, czartery – to język, którym komunikuje się z klientami większość biur podróży. To język i świat zupełnie naturalny i zrozumiały dla młodszych odbiorców, nie zawsze jednak dla osób starszych. Na tym tle swojskie „wczasy dla seniora” wybrzmiewają, niczym relikt przeszłości. Skojarzenie to jest jednak coraz bardziej mylne.

Wczasy dla seniora stają się istotną gałęzią przemysłu turystycznego, szczególnie wobec prognoz demograficznych rysujących zjawisko gwałtownego starzenia się społeczeństwa w najbliższych latach. Dość powiedzieć, że w 2050 roku co trzeci Polak będzie emerytem, zaś co dziesiąta osoba będzie po osiemdziesiątce. Ponieważ jednocześnie cieszymy się coraz lepszym zdrowiem, nic dziwnego, że również na emeryturze chcemy prowadzić relatywnie intensywne życie. Stąd rosnąca popularność wczasów dla seniora (aczkolwiek zapewniają one znacznie mniejszą dawkę aktywności, niż „objazdówki” którymi jesień życia umilają sobie niemieccy, czy japońscy emeryci). 

Tanie wczasy dla seniora w Polsce

W odróżnieniu od emerytów niemieckich, seniorzy polscy zazwyczaj dysponują ograniczonymi środkami – średnia emerytura na poziomie 2,1 tysiąca złotych brutto, czyli około 1700 zł na rękę nie pozwala na szczególne szaleństwa. Stąd taka popularność ofert i zapytań dotyczących tanich wczasów dla seniora. Czy tego typu wyjazd faktycznie może być tani? Typowe oferty wakacyjne, sygnowane marketingowym stemplem „wczasy dla seniora” zawierają się w przedziale od 600 złotych za wyjazd 7-dniowy do około 1700 za 14 dni w szczycie sezonu letniego nad morzem. Mowa tu oczywiście o wypoczynku w Polsce – na Bałtykiem, w górach, nad jeziorami itd.Czy podane kwoty to dużo, czy mało? Zważywszy, że są to stawki za 1 osobę, bynajmniej nie są one znacznie niższe, niż typowe oferty last minute w hotelu w Turcji czy Tunezji.

Wczasy dla seniora w Polsce - zalety

Zazwyczaj jednak wczasy dla seniora przebijają zagraniczne wojaże pod względem dopasowania do potrzeb starszych klientów. Z jednej strony, wybierając wczasy dla emerytów, mamy często możliwość skorzystania z wliczonych w cenę zabiegów rehabilitacyjnych. Z drugiej strony, mamy pewność że personel pensjonatu, w którym będziemy zakwaterowani, jest przygotowany na obsługę gości w starszym wieku. Poza tym, tego typu wyjazd zazwyczaj jest mniej obciążający fizycznie i psychicznie. Wczasy dla seniorów to: towarzystwo osób w podobnym wieku, brak stresu związanego z obcym językiem na ulicach i koniecznością podróży lotniczych, a także – znane i lubiane z przeszłości miejsca, dobrze „oswojone” kurorty, takie jak Kołobrzeg czy Zakopane.  

Wczasy rehabilitacyjne dla seniora

Tak jak wspomnieliśmy, wiele ośrodków oferuje wczasy rehabilitacyjne dla seniora. Bardzo często są to wyspecjalizowane ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe, wyposażone w baseny do ćwiczeń, gabinety masażu oraz fizykoterapii czy sale gimnastyczne. W wielu przypadkach w cenie pobytu są nawet 3-4 zabiegi lub sesje ćwiczeniowe dziennie. Do tego powinniśmy mieć zapewnioną opiekę wykwalifikowanych rehabilitantów. Zdarza się, że wczasy rehabilitacyjne dla seniora zaczynają się od konsultacji lekarskiej, na podstawie której wyznaczany jest plan zajęć w czasie wyjazdu. Oferty znacznie jednak się pod tym kątem od siebie różnią. Zanim zdecydujemy się na wczasy rehabilitacyjne dla seniora, dokładnie zapoznajmy się ze szczegółami konkretnej oferty. Dobrze jest zrobić rozeznanie na internetowych forach. Jeśli znajdziemy większą ilość negatywnych opinii na temat wybranego przez nas ośrodka, powinno to być sygnałem alarmowym – być może rzeczywistość nie przystaje do tej prezentowanej w ulotkach reklamowych. Zawsze też warto jest w takich przypadkach korzystać z rekomendacji: zapytajmy, może ktoś z rodziny, znajomych, sąsiadów był na tego typu wyjeździe i jest w stanie udzielić nam porady.

Wczasy dla seniora w górach

Największą popularnością, jeśli chodzi o wczasy dla emerytów, cieszą się dwa kierunki – polskie morze i polskie góry. Jeśli chodzi o wczasy dla seniora w górach, królują tradycyjne miejscowości turystyczne, wypoczynkowe i „sanatoryjne”. W Karpatach niesłabnącą popularnością cieszy się Zakopane i Bukowina Tatrzańska, a także Krynica Zdrój, Wisła, Szczyrk, Cisna, Ustroń, Rabka, Szczawnica czy Piwniczna-Zdrój. W Sudetach to między innymi Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój. Oczywiście, wybierając się na wczasy dla seniora w górach należy mierzyć siły na zamiary. Wprawdzie większość ośrodków wypoczynkowych oferujących wczasy dla emerytów położona jest w miejscach ogólnodostępnych, nie mniej w podeszłym wieku nawet podejście kilku metrów może być obciążające dla serca, zaś zejście – dla kolan. Zatem przed wyjazdem dobrze zorientujmy się w topografii. Dodatkowo, w przypadku wyżej położonych miejscowości, takich jak Zakopane czy Bukowina Tatrzańska, pod uwagę należy też brać znacznie obniżenie ciśnienia atmosferycznego w porównaniu z równinami, co nie pozostaje obojętne dla osób z problemami układu krążenia. 

Wczasy dla seniora – Kołobrzeg

Drugim najpopularniejszym kierunkiem, jeśli chodzi o wczasy dla seniora, jest oczywiście wybrzeże Bałtyku. W ofercie dominują tradycyjne miejscowości wypoczynkowe, osobom starszym z pewnością świetnie znane z dawnych lat, takie jak Kołobrzeg, Ustka, Dźwirzyno, Krynica Morska, Międzyzdroje, Jastarnia, Mielno, Kąty Rybackie, Jastrzębia Góra. Podobnie, jak w przypadku wakacji w górach, szczególne znaczenie przypisuje się wyjątkowemu mikroklimatowi poszczególnych lokalizacji. Wczasy dla seniora nad morzem, to nie tylko słońce i spacery brzegiem morza, ale też powietrze nasycone jodem i olejkami eterycznymi pobliskich lasów.

Zobacz też:

Więcej z kategorii Podróże
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Polska w panoramie: Projekt QTVR