5 sposobów na wymarzone wakacje we własnym domu

Sytuacja finansowa emerytów w Polsce nie zawsze pozwala na wakacje marzeń i wyjazd za granicę. To fakt wstydliwie ukrywany, ale nader częsty. Powodem może być jednak nie tylko brak środków, ale także brak towarzystwa lub zwyczajnie niechęć do podróżowania. Przyczyny są różne, niemniej w czasie wakacji, bywa trudno poradzić sobie z tym, że zostaje się w domu.
Spis treści

Co zrobić, aby dobrze wykorzystać czas wakacyjny spędzony w domu? Jak go zaplanować, żeby nie przeciekł nam przez palce i był udanym wypoczynkiem? Jak spędzić udane wakacje w domu?

Łap słońce

Na szczęście słońce nie ogranicza swych łask tylko do strefy plaży! Kąpiele słoneczne można serwować sobie na własnym balkonie albo spacerując. Co więcej, będzie to zdecydowanie zdrowsze niż prażenie się na plaży. Warto korzystać ze słońca w najbardziej optymalnych porach – rankiem i popołudniem, pamiętając o zabezpieczeniu skóry. Zażywaj ruchu na świeżym powietrzu łapiąc witaminę D niepostrzeżenie.

Błogi sen

Ładuj swoje akumulatory zdrowym snem. Jeśli w ciągu roku masz z tym problemy, uczyń zasypianie rytuałem. Zaserwuj sobie aromatyczną kąpiel, miejsce gdzie śpisz napełnij zapachem relaksującego olejku rozpylanego w kominku zapachowym, włącz relaksującą muzykę. W razie potrzeby zaparz wcześniej zioła na zdrowy sen. A potem śpij błogo pełne osiem godzin. Wstaniesz z pełną energią i siłą, by zacząć nowy piękny dzień.

Towarzystwo

Spotykaj się z ludźmi - zwłaszcza z tymi, którzy mogli się poczuć zaniedbani. Niech nie tłumaczy Cię brak czasu i pilne zajęcia. To w końcu lato! Odstaw na bok wymówki i spotkaj się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Jeśli boisz się tego, jak będzie po latach i czy nie zabraknie wam tematów do rozmów, wymyśl motyw przewodni spotkania. Degustacja popisowych przysmaków, które każdy przyniesie ze sobą? Sesja karciana lub spotkanie z ukochaną planszówką sprzed lat? Zaplanuj coś co może was zrelaksować, przełamać pierwsze lody i wrócić do wspomnień sprzed lat.

Szaleństwo w kuchni

Oddaj się letniemu szaleństwu w kuchni - to idealny czas na potrawy sezonowe, warzywa i owoce są tanie jak nigdy. Niech nasze wakacyjne kucharzenie nie będzie sztampowym gotowaniem. Zadbaj o energetyczny podkład muzyczny, fantazjuj i testuj nowe przepisy. Pozwól sobie na dobrą zabawę, niech będzie kolorowo, lekko i zmysłowo. Jedz tak, jak na co dzień nie jadasz i zrób z tej czynności święto.

Odkrywaj okolicę

Bądź odkrywcą - miasta, kultury, okolic i zasobów miejskiej biblioteki! Jeśli nie stać Cię na imprezy komercyjne, teatr czy kino, przewertuj lokalne strony i poszukaj bezpłatnych wydarzeń. Koncertów w plenerze, festiwali miejskich czy spotkań z autorami książek.

Szeroką ofertę posiadają w tej dziedzinie osiedlowe kluby i domy kultury, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Takie wyjście to też świetna okazja do poznania nowych ludzi.

Kontakt z naturą

Jeśli nie znajdziesz jednak nic, co Cię zainteresuje, spróbuj pozwiedzać swoje miasto jak turysta. Odkryj uroki parków i innych terenów zielonych. Odwiedź tereny podmiejskie, może sprawdzisz się w organizacji rodzinnego pikniku?  

Czas na wyciszenie

Po dniu pełnym wrażeń dobrze pozwolić sobie na chwilę dla siebie, może z wypożyczoną książką?  Możesz też zaserwować sobie seans z filmem lub kolejnym odcinkiem serialu. Warto jednak pamiętać, żeby nie poświęcać się tym rozrywkom kosztem snu. Być może przyjdzie na nie czas, kiedy zepsuje się pogoda?

To tylko kilka propozycji na rozkoszne wakacje we własnym domu. Co jest ich wielkim atutem? Kto jest na emeryturze, może mieć je na co dzień. Pracujący muszą zadowolić się weekendami.

A może Wy macie jeszcze inne sprawdzone patenty na cieszenie się latem we własnym domu? Napiszcie o nich.

Zobacz też:

5 sposobów na wymarzone wakacje we własnym domu

Wakacje dla seniora - gdzie szukać dobrych ofert

Wakacje dla seniorów - jak uniknąć problemów?

6 miejsc, które musisz odwiedzić w wakacje

Wakacje z rodziną - co zrobić, by wyszły dobrze nie tylko na zdjęciu