Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów

Turnusy świąteczne dla seniorów organizowane są przez ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe i biura podróży. Dobrze kalkulując, na wczasy świąteczne można się załapać z dofinansowaniem z PFRON (osoby niepełnosprawne) lub NFZ. Wczasy świąteczne dla emerytów do dobry pomysł, by miło spędzić czas, oszczędzając sobie trudu przygotowań do świąt. Wczasy świąteczne dla samotnych są też okazją, by pobyć wśród ludzi w te dni, kiedy szczególnie nie chcemy być sami.
Spis treści

Wczasy świąteczne dla emerytów

Boże Narodzenie i Wielkanoc to święta, które wciąż kojarzą się z rodzinną atmosferą przy domowym stole. W ostatnich latach stereotyp ten coraz skuteczniej jednak jest przełamywany. Wyjazdy świąteczne stają się nowym sposobem spędzania czasu, Wielkanoc czy Boże Narodzenie w górskim kurorcie przestają być czymś nadzwyczajnym. A do wyjazdów skłaniają też świeckie okazje, które w roku są przynajmniej dwie – Sylwester i Nowy Rok oraz majówka.

Wczasy świąteczne dla emerytów? Czemu nie! Tym bardziej, że ich zorganizowany charakter pomoże uniknąć uciążliwych przygotowań do wigilijnej kolacji, czy wielkanocnego obiadu. Pamiętajmy, że wyjazdy świąteczne to także świetna okazja, żeby spotkać się z całą rodziną, tyle że daleko od domu. Z drugiej strony organizowane są wczasy świąteczne dla samotnych – doskonały sposób, by szczególnych momentów, jakimi są święta, nie spędzać w pojedynkę.

Kto organizuje turnusy świąteczne dla seniorów? Tego typu wypoczynek ma w swojej ofercie między innymi wiele sanatoriów i ośrodków wypoczynkowo-rehabilitacyjnych. Wyjazdy świąteczne proponują też rozliczne obiekty wypoczynkowe, a także niektóre biura podróży.

Turnusy świąteczne dla seniorów

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje szczególną formę wypoczynku, jaką są tak zwane turnusy rehabilitacyjne. Pobyt w specjalnych ośrodkach przypomina nieco pobyt w sanatorium, z tą różnicą, że w czasie turnusów rehabilitacyjnych większy nacisk kładzie się na integrację społeczną i zajęcia prowadzone w większych grupach. Wnioski o dofinansowanie tego typu wyjazdu składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Są one rozpatrywane w ciągu 30 dni. Jeśli otrzymamy decyzję pozytywną, sami wskazujemy organizatora i miejsce turnusu rehabilitacyjnego – mamy na to 30 dni od otrzymania decyzji.

Pamiętajmy jednak, że PCPR należy powiadomić o swoim wyborze nie później, niż 21 dni przed rozpoczęciem turnusu. To oznacza, że dobrze „manewrując” terminami, możemy zwykły turnus rehabilitacyjny, zamienić w turnus świąteczno-noworoczny. Ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe często reklamują turnusy wypadające w okresie od Bożego Narodzenia, przez Nowy Rok, aż po Święto 3 Króli, jako turnusy świąteczne dla seniorów.

Za tego typu wczasy świąteczno-noworoczne trzeba zapłacić około 1,7 – 2,3 tysiąca złotych od osoby. Tak jak jednak wspomnieliśmy, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowanie z PFRON. Stanowi ono od 20 do 30 procent przeciętnego wynagrodzenia w kraju (które w 2018 r. wynosi około 4,5 tys. zł brutto).

 

Turnusy świąteczno-noworoczne w sanatoriach

Wypoczynek połączony z zabiegami leczniczymi i rehabilitacyjnymi oferują też w czasie świąt liczne sanatoria. Ponieważ w przypadku wyjazdów sanatoryjnych z dofinansowaniem NFZ termin bywa kwestią przypadku, a czas oczekiwania na turnus jest bardzo długi (nawet około 2 lat), w grę wchodzą głównie wyjazdy świąteczne do sanatoriów na własną rękę, czyli pełnopłatne. Sanatoria nastawiają się szczególnie na przełom grudnia i stycznia. Turnusy świąteczno-noworoczne odbywają się albo jednym ciągiem (około 2 tygodni), albo są rozbite na krótsze wyjazdy – świąteczny, od Wigilii do Sylwestra, lub noworoczny, od Sylwestra do Święta 3 Króli. W pierwszym przypadku główną atrakcją jest kolacja wigilijna, w drugim – zabawa sylwestrowa.

Na przełomie 2017 i 2018 roku tego typu wczasy świąteczne dla emerytów zostały zorganizowane w kilkudziesięciu sanatoriach w całej Polsce, od Bałtyku, po Karpaty i Sudety. Ceny kształtowały się na poziomie około 1000 złotych za wyjazd 7-dniowy.

 

 

Wczasy świąteczne dla samotnych

 

Wczasy świąteczne można spędzić razem z rodziną, jeśli jednak ktoś rodziny nie ma, albo nie utrzymuje z nią kontaktu, jest to idealna sposobność, by wyjechać z pustego domu, pozostawić gorzkie myśli i złe wspomnienia, spędzić wyjątkowy czas świąt wśród ludzi. Wczasy świąteczne dla samotnych mają więc szansę spełnić funkcję terapeutyczną także w sensie psychologicznym i społecznym. Są okazją do spożycia kolacji wigilijnej, czy wielkanocnego śniadania w towarzystwie osób, które znalazły się w podobnej sytuacji. Również dzięki zakwaterowaniu w dwu- lub trzyosobowych pokojach można będzie się poczuć raźniej, chyba że ktoś nie potrzebuje tego typu towarzystwa. W wielu ośrodkach za pokój jednoosobowy należy jednak dopłacić około 200-400 złotych.

Przeczytaj:

 

Więcej z kategorii Podróże
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Google Street View. Wirtualne spacery po świecie
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wirtualne muzeum: Luwr
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem