Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy

Tańsze bilety na pociąg i komunikację miejską, zniżka na paszport i na wstęp do muzeów, kin i teatrów – to tylko niektóre benefity dla seniorów. Sprawdź, do jakich jeszcze ulg masz prawo będąc seniorem.
Spis treści

Pociągowa karta seniora

Jesteś w wieku 60+? Jeśli tak, to możesz wykupić Bilet Seniora, dostępny w cenie o 30% niższej niż zwykły bilet. Zniżka obowiązuje w pierwszej i drugiej klasie.
Przewozy Regionalne proponują natomiast seniorom REGIOkartę Senior. Karta ta skierowana jest do osób 60+ i uprawnia do zakupu biletów tańszych do 30% na pociągi czterech przewoźników kolejowych: Przewozów Regionalnych, Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich oraz Kolei Wielkopolskich. Karta kosztuje około 49 zł i opłaca się przede wszystkim osobom podróżującym lokalnie.Ulgowa lub darmowa komunikacja miejska

W większości polskich miast emeryci i renciści upoważnieni są do korzystania z komunikacji miejskiej za 50% ceny, a seniorzy 70+ mogą korzystać z niej za darmo. O tym, czy i od jakiego wieku przyznać taki przywilej, decydują radni w danym mieście. W niektórych miejscowościach obowiązują tzw. bilety seniora, które kosztują 20-50 zł za rok i upoważniają do nielimitowanych przejazdów. Sprawdź, jakie zniżki są dostępne dla seniorów w Twojej miejscowości.


Tańszy paszport

Standardowa opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Jeśli jesteś już na emeryturze lub masz rentę, to przysługuje Ci aż 50% ulga. 70 zł za wydanie paszportu zapłacą też osoby niepełnosprawne i ich małżonkowie, osoby przebywające w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych, pobierające zasiłki stałe oraz kombatanci. Jeśli jesteś już w wieku 70+, to masz prawo wyrobić sobie nowy paszport zupełnie za darmo.


Radio i telewizja bez abonamentu

Polskie prawo przewiduje także zwolnienia z opłat za abonament radiowy i telewizyjny. Kiedy możesz przestać za niego płacić? Jeśli jesteś w wieku 60+ i masz prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, a także jeśli masz prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Muzea, kina i teatry

Lubisz być za pan brat z kulturą? W państwowych muzeach i galeriach możesz zapłacić za bilet nawet 50% mniej. Także większość skansenów i ogrodów zoologicznych ma w swojej ofercie bilety dla seniorów ze zniżkami do 25%. Zwykle wystarczy pokazać przy kasie legitymację emeryta-rencisty. Podobnie ma się sprawa z biletami wstępu do kin czy teatrów. Coraz częściej pojawiają się specjalne oferty skierowane do seniorów: od ulgowych biletów po specjalne karty seniora, uprawniające do większych rabatów przez cały rok.


Taniej także w aptece

Coraz częściej pojawiają się w aptekach oferty skierowane specjalnie dla seniorów. Jeśli jesteś już na emeryturze, sprawdź czy apteki w Twojej okolicy proponują takie ulgi swoim klientom. W niektórych placówkach możesz kupić w wybrane dni leki z rabatem od 5 do 10%. Warto więc przed wykupieniem recepty spytać, czy i kiedy można skorzystać z ulgi na zakup leków. Kto pyta nie błądzi, za to może skorzystać.

A Wy? Korzystacie z przysługujących Wam zniżek?

 

Czytaj też: 

Paszport - gdzie złożyć dokumenty?

Zakupy online. Jak kupować przez Internet krok po kroku?

Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wirtualne muzeum: Luwr
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem