Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy

Tańsze bilety na pociąg i komunikację miejską, zniżka na paszport i na wstęp do muzeów, kin i teatrów – to tylko niektóre benefity dla seniorów. Sprawdź, do jakich jeszcze ulg masz prawo będąc seniorem.

Spis treści

Pociągowa karta seniora

Jesteś w wieku 60+? Jeśli tak, to możesz wykupić Bilet Seniora, dostępny w cenie o 30% niższej niż zwykły bilet. Zniżka obowiązuje w pierwszej i drugiej klasie.
Przewozy Regionalne proponują natomiast seniorom REGIOkartę Senior. Karta ta skierowana jest do osób 60+ i uprawnia do zakupu biletów tańszych do 30% na pociągi czterech przewoźników kolejowych: Przewozów Regionalnych, Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich oraz Kolei Wielkopolskich. Karta kosztuje około 49 zł i opłaca się przede wszystkim osobom podróżującym lokalnie.Ulgowa lub darmowa komunikacja miejska

W większości polskich miast emeryci i renciści upoważnieni są do korzystania z komunikacji miejskiej za 50% ceny, a seniorzy 70+ mogą korzystać z niej za darmo. O tym, czy i od jakiego wieku przyznać taki przywilej, decydują radni w danym mieście. W niektórych miejscowościach obowiązują tzw. bilety seniora, które kosztują 20-50 zł za rok i upoważniają do nielimitowanych przejazdów. Sprawdź, jakie zniżki są dostępne dla seniorów w Twojej miejscowości.


Tańszy paszport

Standardowa opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Jeśli jesteś już na emeryturze lub masz rentę, to przysługuje Ci aż 50% ulga. 70 zł za wydanie paszportu zapłacą też osoby niepełnosprawne i ich małżonkowie, osoby przebywające w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych, pobierające zasiłki stałe oraz kombatanci. Jeśli jesteś już w wieku 70+, to masz prawo wyrobić sobie nowy paszport zupełnie za darmo.


Radio i telewizja bez abonamentu

Polskie prawo przewiduje także zwolnienia z opłat za abonament radiowy i telewizyjny. Kiedy możesz przestać za niego płacić? Jeśli jesteś w wieku 60+ i masz prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, a także jeśli masz prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Muzea, kina i teatry

Lubisz być za pan brat z kulturą? W państwowych muzeach i galeriach możesz zapłacić za bilet nawet 50% mniej. Także większość skansenów i ogrodów zoologicznych ma w swojej ofercie bilety dla seniorów ze zniżkami do 25%. Zwykle wystarczy pokazać przy kasie legitymację emeryta-rencisty. Podobnie ma się sprawa z biletami wstępu do kin czy teatrów. Coraz częściej pojawiają się specjalne oferty skierowane do seniorów: od ulgowych biletów po specjalne karty seniora, uprawniające do większych rabatów przez cały rok.


Taniej także w aptece

Coraz częściej pojawiają się w aptekach oferty skierowane specjalnie dla seniorów. Jeśli jesteś już na emeryturze, sprawdź czy apteki w Twojej okolicy proponują takie ulgi swoim klientom. W niektórych placówkach możesz kupić w wybrane dni leki z rabatem od 5 do 10%. Warto więc przed wykupieniem recepty spytać, czy i kiedy można skorzystać z ulgi na zakup leków. Kto pyta nie błądzi, za to może skorzystać.

A Wy? Korzystacie z przysługujących Wam zniżek?

 

Czytaj też: 

Paszport - gdzie złożyć dokumenty?

Zakupy online. Jak kupować przez Internet krok po kroku?

Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet

Oceń artykuł

(liczba ocen 46)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij