Wirtualne muzeum: Luwr

Coraz więcej muzeów nie tylko polskich, ale również zagranicznych trafia do sieci. Warto przyjrzeć się temu, co ma do zaoferowania jedno z bardziej znanych muzeów zagranicznych: francuski Luwr.
Spis treści

Strona Luwru dostępna jest w kilku językach, m.in. angielskim i francuskim. Po polsku przygotowano plik z planem muzeum i informacjami dotyczącymi jego funkcjonowania. Wybieramy więc język angielski i wyruszamy na wirtualną wycieczkę. Wybieramy interesujący nas dział - Virtual tours. Wycieczki są aktualnie dostępne w dwóch wariantach: mogą to być zabytki starożytnego Egiptu oraz pozostałości historycznej fosy.

Na chwilę obecną proponowana do zwiedzania galeria Apolla jest niedostępna, jednak warto zaglądać na stronę, może coś się zmieni. Dodatkowo, gdy wybierzemy konkretną „wycieczkę”, korzystając z zamieszczonej w lewym dolnym rogu mapy, możemy obejrzeć parter muzeum, gdzie znajdują się zabytki dotyczące historii Luwru.


Wirtualne muzeum Luwr

Jak zwiedzać

Zwiedzanie Luwru online podobne jest do tego, jakie znamy z polskich muzeów. Pozioma strzałka sugeruje, że możemy obejrzeć salę dookoła, czarna strzałka na podłodze pokazuje, gdzie możemy się udać, natomiast kwadracik przypominający wschodzące słońce przekierowuje nas do kolejnych miejsc. Jeśli jakiś zabytek posiada opis i można obejrzeć go z bliska, zostanie oznaczony literką „i”. Po kliknięciu na konkretny obiekt, zostanie od nieco powiększony, a krótki opis pojawi się w prawym dolnym rogu ekranu. Na chwilę obecną opisy zabytków dostępne są w czterech językach: angielskim, francuskim, chińskim i japońskim. Nie da się natomiast przejść do katalogu zabytków jako takich.

Jednak jeśli nie bawi nas chodzenie po wirtualnych salach, w lewym dolnym rogu znajduje się mapa z oznaczonym skrzydłem muzeum, które akurat zwiedzamy. W ten sposób łatwo możemy obejrzeć kolejne sale bez obawy, że coś ominiemy, krążąc dookoła i przechodząc przez drzwi na naszym wirtualnym spacerze.

Czterdzieści wieków patrzy na was z wysokości tych piramid

Najciekawsze, a z pewnością najbardziej znane antyki są w Dziale Sztuki Starożytnego Egiptu, dlatego wyruszymy w podróż właśnie po nich. Trzy muzea na świecie mogą pochwalić się olbrzymimi i nieporównywalnymi kolekcjami zabytków z okresu starożytnego Egiptu: muzeum kairskie, British Museum i Luwr.

Kolekcja francuska wiele zawdzięcza wyprawom Napoleona, a sam dział egipski w muzeum stworzony został przez Jean-Francoisa Champolliona. Zajmuje dwadzieścia sal, w których znajduje się ponad 50 tysięcy dzieł i zabytków datowanych od V wieku p.n.e. do IV wieku n.e. Obejmuje to czasy od Starego Państwa aż do panowania Koptów i istnienia Bizancjum. Trudno nawet wybrać najważniejsze zabytki, gdyż cała kolekcja najlepiej oddaje wielkość kulturową i cywilizacyjną Starożytnego Egiptu. Dlatego w wybieraniu konkretnych zabytków postawiliśmy na zwierzęta, które w świecie egipskim nie tylko używane były w polu, ale też często były uosabiane z konkretnymi bóstwami.

Drewniany model przedstawiający scenę orania wygląda jakby miał góra kilka lat, a nie cztery tysiące. Prawda, że egipskie krowy wyglądają jak nasze swojskie holenderki?

krowy w starożytnym Egipcie

W nilowych zaroślach mieszkało mnóstwo dzikiego ptactwa, o czym możemy się dowiedzieć z malowidła znalezionego w grobowcu Neferhotepa w Tebach.

ptaki egipt

Złocona mumia barana w grobowcu miała symbolizować egipskiego boga-barana.

mumia barana

Na koniec drewniana laska do mierzenia miary w łokciach, datowana na czasy panowania Tutenhamona. Rzeźbiona w hieroglify ma na sobie wiele zoologicznych symboli.

drewniana laska

Wirtualny Luwr jest dosyć dużym muzeum. Na szczęście możemy je zwiedzać w odpowiednim dla nas tempie i wracać do konkretnych sal, kiedy tylko chcemy. I jak przy innych, Luwr wirtualny pokazuje niewielki procent tego, co oferuje oryginał. Można przypuszczać, że z czasem kolejne skrzydła tego przybytku kultury zostaną zdigitalizowane i przeniesione do ogólnodostępnej sieci.

 

Więcej z kategorii Podróże
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Google Street View. Wirtualne spacery po świecie
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Polska w panoramie: Projekt QTVR