Wakacje seniorów: jak uniknąć problemów?

Rodzimi seniorzy polubili zagraniczne podróże. Kluczem okazała się atrakcyjna cena i to, że znaleźli ofertę dostosowaną do swoich potrzeb. 

Aktywne spędzanie czasu przez Polaków powyżej 55 roku życia przestaje być mitem – seniorzy stanowią już bowiem ok. 20 procent rynku turystycznego. Specjalnie dla nich biura podróży oferują usługi, które wykraczają poza tradycyjne pakiety wypoczynkowe. Zakres propozycji – w zależności od organizatora – może się różnić, dlatego wybierając się na wakacje, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort podróży. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o co pytać przed wyjazdem…

Hotel

Dobrze dobrany hotel musi być nie tylko atrakcyjnie usytuowany. Powinien mieć także istotne dla osób starszych udogodnienia: przestronne pokoje ze specjalnymi uchwytami, które zapobiegną wypadkom oraz windy i podjazdy zamiast schodów.

Ubezpieczenie

Zgodnie z polskim prawem, standard to ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i od kosztów leczenia. Biura podróży zachęcają jednak do wykupienia rozszerzonych pakietów: – Ktokolwiek jest chory na chorobę przewlekłą, musi się ubezpieczyć dodatkowo na tę okoliczność. Także ze względu na zdrowie seniorów, które może uniemożliwić wyjazd, proponujemy osobom starszym i ich najbliższych ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – wyjaśnia Jacek Malarski z Traveliady. Całość możemy uzupełnić o szerszy zakres usług medycznych czy ubezpieczenie bagażu.

Biuro podróży

Obowiązek sprawdzenia biura podróży dotyczy akurat każdego turysty, nie tylko seniora. Osoba udająca się na wycieczkę powinna wiedzieć, czy firma, z usług której korzysta, zrzeszona jest w Polskiej Izbie Turystyki i jak długo istnieje na rynku. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak faktycznie wyglądają proponowane nam oferty biur podróży, opinie na temat organizatora i proponowanych wyjazdów możemy sprawdzić w internecie.

Zniżki

Seniorzy, którzy lubią podróżować, mogą liczyć na liczne promocje i zniżki. – Seniorom zależy na dobrych cenach, bo oszczędność oznacza możliwość następnego wyjazdu. Niektórzy nasi klienci są prawdziwymi pasjonatami podróży i każdy grosz odkładają na nowy wyjazd. Dzięki niskim cenom i braku zobowiązań (w postaci np. dzieci czy pracy) seniorzy mogą podróżować nawet kilka razy w roku – dodaje Jacek Malarski.

W niektórych biurach podróży istnieje możliwość podróżowania z osobą towarzyszącą w dowolnym wieku, która zyskuje te same przywileje, co senior. Nie dziwi więc fakt, że z tego rodzaju wycieczek korzystają tam nie tylko pary w starszym wieku, lecz także dziadkowie z wnukami.

Wyjazd poza sezonem

Nie wydamy też na podróż majątku, jeśli wyjedziemy poza sezonem. W większości biur podróży przez kilka ostatnich lat mogliśmy skorzystać z oferty powstałej we współpracy z rządem hiszpańskim. – W ramach programu Euroseniors zapraszaliśmy seniorów do Hiszpanii: oferowaliśmy możliwość wyjazdu jesienią i wiosną na Costa del Sol, Majorkę i Minorkę. Temperatury nie są jeszcze tak wysokie, jak w szczycie sezonu, a klimat i mniejsza liczba turystów gwarantują seniorom komfort i bezpieczeństwo – mówi Magdalena Plutecka z biura podróży Neckermann.

Diabeł tkwi w szczegółach…

Nawet jeśli biuletyny biur podróży zapewniają nas o dodatkowych usługach, kwestie organizacyjne należy szczegółowo doprecyzować przed wyjazdem. Jeżeli nie czujemy się poliglotami, warto zapytać o polską obsługę za granicą. Dla osób, które boją się latać bądź nie pozwala im na to zdrowie, organizowane są także wycieczki autokarowe (np. do Hiszpanii czy Bułgarii). Wiele biur podróży zapewnia też seniorom szerszą opiekę rezydenta na miejscu, bogatsza jest też oferta zwiedzania – zdaniem Magdaleny Pluteckiej, osoby starsze przedkładają zwiedzanie nad tradycyjny wypoczynek na plaży, dlatego np. w ramach oferty dla seniorów zwiększony jest wybór wycieczek fakultatywnych.

Zanim wyjedziesz, pamiętaj że:

- gwałtowna zmiana klimatu może być dla organizmu szokiem - wakacje w ciepłych krajach nawet poza sezonem wciąż oznaczają ponadprzeciętne temperatury. Wprawdzie jest bardziej znośnie, niż latem, ale i tak słońce krajów śródziemnomorskich potrafi pokonać nawet najbardziej wytrwałe osoby. Aby się odpowiednio przygotować, pamiętajmy, by w porze popołudniowej schować się do cienia, obowiązkowo należy mieć ze sobą kapelusze, czapki i kremy z filtrem.

- wybór leków, jakie znajdą się w naszej wakacyjnej apteczce, zależeć powinien od stanu naszego zdrowia i miejsca podróży. W przypadku chorób przewlekłych zalecane jest wykupienie wszystkich potrzebnych medykamentów przed wyjazdem, nawet jeśli na miejscu podróży istnieje możliwość korzystania z lokalnych usług medycznych i aptek. Nie wszędzie bowiem dostaniemy potrzebne nam leki, może się także okazać, że będziemy potrzebować na nie recepty.

ANNA MILCZAREK
Więcej z kategorii Podróże
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wirtualne muzeum: Luwr
Polska w panoramie: Projekt QTVR