Szum w uszach - jakie są jego przyczyny i czy można pozbyć się go leczeniem domowym?

Szum w uszach “słyszy” nawet 7 milionów Polaków. Problem dotyczy szczególnie osób po 60. roku życia. Szacuje się, że w tejgrupie wiekowej szumy w uszach ma co trzecia osoba.
Spis treści

Szum w uszach potrafi zamienić codzienne życie w koszmar. Początkowo wywołuje drobne rozdrażnienie. Z czasem może doprowadzić do nerwicy lub stanów depresyjnych. Czym właściwie jest szum w uszach? Pozornie wydaje się, że to dźwięk docierający do uszu z zewnątrz. W istocie to wytwór układu nerwowego lub słuchowego.

Przyczyny szumu w uszach

Co oznacza szum w uszach? To znak, że organizm nie pracuje prawidłowo. Przyczyny szumu w uszach nie są do końca poznane. W większości przypadków szum w uszach nie jest wywołany konkretną jednostką chorobą. Istnieje wiele teorii, które próbują wytłumaczyć jego pochodzenie. Jedna z najczęściej przytaczanych głosi, że szum w uszach jest spowodowany zaburzeniem w funkcjonowaniu mózgu, a konkretnie w przetwarzaniu dźwięków przez mózg. Inne zakładają, że czynnikiem sprawczym jest stres lub nadmierny hałas. Jeszcze inne upatrują przyczyny w przebytych urazach głowy lub stanach zapalnych. Specjaliści wskazują także na choroby, które mogą objawiać się szumem w uszach. Do takich chorób zalicza się nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, boreliozę oraz tętniaki i guzy mózgu.

Szum w uszach i leczenie metodą TRT

Istnieje kilka metod leczenia szumu w uszach i zawrotów głowy. Jedną z najskuteczniejszych jest metoda habituacji (TRT), wymyślona przez Pawła Jastreboffa. Ten amerykański audiolog opracował metodę na podstawie założenia, że człowiek w sposób nieuświadomiony dokonuje podziału dźwięków na ważne i nieistotne. Jastreboffuznał, że osoba odczuwająca szumy w uszach zatraciła zdolność selekcji dźwięków. Metoda habituacji ma na celu nauczyć mózg na nowo segregować dźwięków, a dokonuje się tego za pomocą generatora szumów. Osoba poddana terapii TRT ma z czasem zacząć ignorować szum w uszach, także po wyłączeniu generatora. Terapia jest prowadzona pod okiem audiologa, psychologa oraz protetyka słuchu.

Leki na szum w uszach

Można spróbować wyleczyć szum w uszach lekami, pod warunkiem, że podejrzewa się, co mogło wywołać ten drażniący objaw w postaci szumu w uszach. Przykładowo, jeśli badania wykażą, że pacjent cierpiący na ból głowy, szum w uszach i zawroty głowy, ma nadciśnienie tętnicze, to skutecznymi tabletkami na szum w uszach mogą okazać się tabletki na nadciśnienie.

W przypadku pacjenta zgłaszającego się do gabinetu z szumami wuszach, lekarze często zlecają badania diagnostyczne pod kątem chorób tarczycy. Tarczyca może bowiem wywoływać taki objaw. Jeśli badania potwierdzą nadczynność lub niedoczynność tarczycy, to skutecznymi lekami mogą być hormony tarczycy.


     

Leczenie domowe szumu w uszach

Przede wszystkim warto zacząć od wprowadzenia w życie kilku żelaznych zasad. Po pierwsze należy unikać sytuacji stresujących i zacząć stosować techniki relaksacyjne. Stres może bowiem nasilać szumy w uszach. Po drugie należy całkowicie zrezygnować ze słuchawek dokanałowych oraz stoperów do uszu. Zamiast zasypiania w całkowitej izolacji od dźwięków, osobom cierpiącym na szumy uszne, zaleca się usypanie przy włączonej muzyce. Po trzecie należy dotleniać mózg, dlatego osobom z szumami usznymi poleca się długie spacery.

Szum w uszach spowodowany nerwicą?

Szumy w uszach są częstym objawem nerwicy oraz stanów depresyjnych. Ponadto objaw ten jest na tyle uciążliwy, że wpędza chorego w jeszcze cięższe stany depresyjne, przede wszystkim w depresję lękową. Chorzy na depresję lękowątraktują szumy uszne jako symptom groźnej choroby, która daje o sobie znać. W takich stanach należy szukać pomocy u psychoterapeuty. Być może konieczna będzie także wizyta u psychiatry, który zaordynuje leczenie farmakologiczne. Można sobie też pomóc środkami uspokajającymi dostępnymi bez recepty. Działanie wyciszające i uspokajające wykazuje m.in. melisa, dziurawiec, kozłek lekarski.

Czytaj:

 

 

Więcej z kategorii Laryngologia
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ