Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego

Spis treści

Choroby ucha, szczególnie te o charakterze zapalnym, dotykają najczęściej dzieci. Szacuje się, że ponad 70 procent dzieci przed piątym rokiem życia przynajmniej raz zachorowało na infekcję ucha. Narząd słuchu składa się z ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Dzieci najczęściej mają choroby ucha środkowego. Dorośli natomiast częściej zapadają na choroby ucha zewnętrznego. Choroby ucha wewnętrznego są często skutkiem niewyleczonego zapalenia ucha środkowego. Jakie mają choroby ucha objawy? Kto leczy choroby ucha?

 

Reklama

Choroby ucha


Ucho to delikatny i skomplikowany w swojej budowie narząd. Składa się z ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Ucho zewnętrzne jest zbudowane z przewodu słuchowego zewnętrznego i małżowiny usznej, a środkowe z jamy bębenkowej, w której znajdują się kosteczki słuchowe. Ucho środkowe jest połączone z gardłem za pomocą trąbki słuchowej, natomiast z uchem zewnętrznym łączy je błona bębenkowa. Ucho wewnętrzne składa się z błędnika, w którym znajduje się ślimak, trzy kanały słuchowe i przewód słuchowy wewnętrzny.

Choroby ucha mogą rozwijać się w każdej z opisanych części narządu słuchu. Choroby ucha środkowego rozwijają się głównie u dzieci na skutek ostrych i trudnych do wyleczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Dorośli częściej zapadają na choroby ucha zewnętrznego. Wszystkie choroby ucha wymagają szybkiej diagnostyki i wprowadzenia odpowiedniego leczenia, gdyż mogą doprowadzić do trwałej utraty słuchu.

 

 

Choroby ucha wewnętrznego


Choroby ucha wewnętrznego należą do najniebezpieczniejszych, gdyż mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu.Choroby ucha wewnętrznego w wielu przypadkach są skutkiem wyleczonych chorób ucha środkowego. Większość chorób ucha objawia się pogorszeniem słyszenia, ale objawy charakterystyczne dla chorób ucha wewnętrznego to zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności oraz szumy w uszach. Z uwagi na ryzyko utraty słuchu, trwałego uszkodzenia błędnika lub rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, choroby ucha wewnętrznego leczy się w warunkach szpitalnych.

 

 

 

 

Reklama

Choroby ucha środkowego


Choroby ucha środkowego są znacznie bardziej powszechne, ale wymagają skutecznego leczenia, aby nie przekształciły się w choroby ucha wewnętrznego. Na choroby ucha środkowego zapadają przede wszystkim dzieci w wieku niemowlęcym i wczesnoszkolnym. Ucho środkowe jest połączone z gardłem za pomocą trąbki słuchowej. U dzieci trąbka Eustachiusza jest krótsza i inaczej położona, co sprzyja przedostawaniu się drobnoustrojów z gardła do ucha. Dlatego choroby ucha środkowego u dzieci są przede wszystkim wywołane infekcją górnych dróg oddechowych.

Objawy chorób ucha środkowego to:

 

 


  • ból ucha

  • wyciek z ucha

  • pogorszenie słuchu

  • uczucie rozpierania w uchu

  • gorączka

  • wymioty.


  •  


Choroby ucha środkowego mogą nie tylko przekształcić się w choroby ucha wewnętrznego, ale także doprowadzić do groźnych i nieodwracalnych powikłań w samym uchu środkowych. Skutkiem niewyleczonej choroby ucha środkowego może być trwałe zniszczenie kosteczek słuchowych odpowiedzialnych za przewodzenie dźwięku. Ponadto może dojść do porażenia nerwu twarz czy pęknięcia błony bębenkowej. Leczenie chorób ucha środkowego polega przede wszystkim na przyjmowaniu antybiotyku, ale w niektórych przypadkach, przy wysięku z ucha, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu paracentezy, czyli nacięcia błony bębenkowej w celu pozbycia się zalegającej w uchu wydzieliny.

 

 

 

 

Choroby ucha zewnętrznego


Choroby ucha zewnętrznego należą do bardzo powszechnych. Dotykają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Przyczyną rozwoju chorób są zwykle drobnoustroje, ale rozwijają się też na skutek zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, które albo przestają produkować woskowinę ochraniającą ucho, albo produkują jej za dużo, co prowadzi do zatkania przewodu słuchowego zewnętrznego.

Objawiają są przede wszystkim pogorszeniem słuchu, bólem ucha nasilającym się przy przeżuwaniu, wysiękiem z ucha. Niewyleczone prowadzą do zapalenia małżowiny usznej, zapalenia wyrostka sutkowatego oraz chorób ucha środkowego. Ich leczenie polega najczęściej na oczyszczeniu przewodu słuchowego z zalegającej woskowiny oraz przyjmowaniu antybiotyku lub innych leków przeciwdrobnoustrojowych.

 

 

Reklama

Kto leczy choroby ucha?


Leczeniem chorób ucha w pierwszej kolejności zajmuje się lekarz otolaryngolog. W przypadku podejrzenia trwałego ubytku słuchu, laryngolog kieruje pacjenta do lekarza audiologa. W poradni audiologicznej wykonuje się bowiem specjalistyczne badania audiometryczne, które są w stanie określić stopień i rodzaj niedosłuchu.

Joanna Woźniak

Czytaj też: 

 

 

 

 

 

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Test słuchu online - czy może zastąpić tradycyjne badanie?
Przeczytaj artykuł
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Przeczytaj artykuł
Bezpłatne badanie słuchu – kiedy i gdzie wykonać
Powiązane artykuły
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Lekarz wykonuje badanie na osteoporozę
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj