Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki

Jak poprawić słuch? Domowe sposoby na poprawę słuchu mogą się okazać w zupełności wystarczające, jeśli przyczyną naszych problemów są zatkane woskowiną uszy.
Spis treści

Pielęgnacja słuchu - odpowiednia higiena

Choć zabrzmi to trywialnie, poprawa słuchu może być kwestią kilku prostych zabiegów higienicznych. Nierzadko bowiem zdarza się, że pogorszenie słyszenia jest konsekwencją zalegania woskowiny w przewodzie słuchowym. Jak poprawić słuch w takiej sytuacji? Pierwsze skojarzenie to patyczki do uszu.

Ich nadużywanie, tudzież używanie nieumiejętne może jednak narobić więcej szkód, niż pożytku. Po pierwsze, grozi nam mechaniczne uszkodzenie delikatnego instrumentu, jakim jest błona bębenkowa. Po drugie, usiłując wygrzebać woskowinę, możemy ją wepchnąć jeszcze głębiej, prowadząc do poważniejszego zapchania ucha. W obu przypadkach konsekwencją może być zapalenie ucha środkowego i niedosłuch.

Istnieje ponadto możliwość, że usuniemy patyczkiem zbyt wiele woskowiny, co paradoksalnie również nie jest dobre i skutkować będzie jej nadmierną produkcją przez organizm. Do czego więc powinny służyć patyczki? Wyłącznie do czyszczenia brudu w małżowinie usznej i na obrzeżach kanału słuchowego.

Domowe sposoby na poprawę słuchu

Jak poprawić słuch, jeśli nie patyczkami? Zdecydowanie lepiej uszy jest myć zwykłą wodą z mydłem. Należy przy tym zachować ostrożność, by zbyt wiele cieczy nie dostało się do środka. Choć nie jest to może rada szczególnie wyrafinowana, do czyszczenia ucha za pomocą wody najlepiej nadaje się… mały palec. Ze względu na rozmiary, stosowne zabiegi najwygodniej będzie przeprowadzić właśnie z jego użyciem.

Jeśli woda nie pomoże, zastosować należy inne domowe sposoby na poprawę słuchu. W aptece można na przykład kupić spray rozpuszczający woskowinę. W składzie tego typu preparatów znajdziemy między innymi oliwę z oliwek, olejek migdałowy, nagietek lekarski, czy roztwór wody morskiej, można też użyć parafiny. Substancję tę należy podgrzać do temperatury ludzkiego ciała (36,6 st. C. ) a następnie wkroplić do zatkanego ucha w pozycji leżącej na boku. Na koniec wystarczy się odwrócić i pozwolić woskowinie wypłynąć.

Poprawa słuchu – świecowanie

Poprawa słuchu możliwa jest także dzięki zabiegowi świecowania – tak przynajmniej twierdzą jego zwolennicy. Jest to pradawna metoda, znana już w starożytnym Egipcie i Grecji, stosowana także przez Indian. Polega na wprowadzeniu do ucha (na głębokość ok. 1 cm) specjalnej świecy o kształcie tuby, wykonanej z wosku pszczelego, włókna lnianego i ekstraktu miodowego. Po zapaleniu świecy dochodzi do rozrzedzenia powietrza w kanale słuchowym i jego oczyszczenia z woskowiny za pomocą wytworzonego podciśnienia.

Czy zabieg świecowania jest skuteczny? Opinie są podzielone. Krytycy twierdzą, że bliżej świecowaniu do praktyk szamańskich, niż prawdziwej medycyny. Ostrzega się też przed możliwymi konsekwencjami nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu, z naruszeniem błony bębenkowej włącznie.

Zioła na poprawę słuchu

Zioła na poprawę słuchu? Korzeń żeń szenia a także miłorząb japoński to rośliny, których właściwości prowadzą do zwiększonego wytwarzania tlenku azotu w naczyniach krwionośnych. Tlenek ów rozszerza naczynia krwionośne, między innymi w obrębie ucha wewnętrznego (ślimak), pobudzając tym samym włókna nerwowe i poprawiając słyszenie. Producenci i dystrybutorzy suplementów diety zawierających wspomniane rośliny w swoim składzie, przekonują, że preparaty te są skuteczne nie tylko w przypadku niedosłuchów, ale też pomagają eliminować tzw. szumy uszne, czyli dźwięki będące endogennym wytworem ludzkiego organizmu.

Leki na poprawę słuchu

Reklamowany szeroko lek na poprawę słuchu opiera się na działaniu wyciągów z kilku roślin, w tym wspomnianego wyżej miłorzębu japońskiego. Oprócz tego w składzie znajdują się koenzym Q10, flawonoidy, olejek kamforowy czy kwercetyna. Według dystrybutorów, tego typu lek na poprawę słuchu poszerza zakres słyszanych dźwięków, a także eliminuje szumy uszne oraz bóle migrenowe. Oczywiście należy na to brać poprawkę – wiadomym jest na przykład, iż nauka nie opracowała dotąd skutecznego leku pozwalającego pozbyć się migreny raz na zawsze (jedyne opcje to redukcja bólu oraz zmniejszenie częstotliwości).

Pamiętajmy, że lek na poprawę słuchu często przez lekarzy dobierany jest przyczynowo, nie objawowo, w celu eliminacji źródła problemu. Dlatego w zależności od potrzeb może to być zarówno środek przeciwzapalny, tabletki na obniżenie ciśnienia i wiele innych specyfików.

Ćwiczenia na poprawę słuchu

Istnieją też rozmaite ćwiczenia na poprawę słuchu. Zagadnienie to jest bardzo szerokie i obejmuje wiele wątków. Ćwiczenia na poprawę słuchu można wykonywać po to, by lepiej rozumieć co się słyszy, co jest przydatne szczególnie w przypadku tzw. słuchu muzycznego. W tym celu stosowane są m.in. terapie Tomatisa oraz Johansena. Konsekwentna, wielomiesięczna stymulacja narządu słuchowego pozwala słyszeć więcej i lepiej.

Ćwiczenia na poprawę słuchu wykonuje się także po to, by pozbyć się męczących szumów usznych - polecana jest w tym przypadku tzw. metoda habituacji (w skrócie TRT od angielskiego Tinnitus Retraining Therapy). Polega ona na uczeniu pacjenta, z wykorzystaniem generatora dźwięków, że słyszane przez niego szumy są obojętne i jako takie nie powinny być uświadamiane, mimo iż fizycznie nadal występują. Jest to metoda z pogranicza audiologii i psychoterapii.

Czytaj też:

Więcej z kategorii Laryngologia
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ
Dofinansowanie do aparatu słuchowego - refundacja NFZ
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego