Czym się zajmuje lekarz laryngolog? Wizyta z NFZ czy prywatnie?

Laryngolog, a właściwie otolaryngolog, zajmuje się chorobami narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Wiele osób ma wątpliwości, z jakimi dolegliwościami należy udać się do poradni laryngologicznej. Dowiedz się, czym jest laryngologia, a także czym zajmuje się lekarz laryngolog.
Spis treści

Laryngolog a otolaryngolog

Laryngolog to potoczne określenie na lekarza otolaryngologa lub otorynolaryngologa. Nazwa potoczna tak mocno zakorzeniła się w języku polskim, że wiele osób myśli, że laryngolog to określenie oficjalne i naukowe, a termin otolaryngolog kompletnie nic im nie mówi. Dlatego warto zapamiętać, że laryngolog to jedynie skrócona i uproszczona nazwa na określenie lekarza posiadającego specjalizację z dziedziny otolaryngologii.

Laryngologia - specjalności

Laryngologia (otolaryngologia,otorynolaryngologia) to dział medycyny zajmujący się chorobami narządów w obrębie głowy i szyi.Niekiedy lekarza laryngologa nazywa się chirurgiem głowy i szyi. Nazwa otorynolaryngologia wywodzi od greckich słów oto, ryno, laryngo, oznaczających kolejno ucho, nos i krtań. Dlatego do laryngologa należy się udać z dolegliwościami ze strony tych narządów, a także chorobami gardła, przełyku, zatok przynosowych itp. Lekarz laryngolog zajmuje się też wszelkimi zaburzeniami zmysłów węchu, słuchu i smaku.

Laryngologia dzieli się na kilka specjalności:

 

 • foniatrię- dział laryngologii zajmujący się wydawaniem dźwięku i funkcjonowaniem wiązadeł głosowych,
 • rynologię- zajmującą się chorobami nosa i zatok przynosowych,
 • audiologię, która zajmuje się odbieraniem dźwięków, czyli słuchem oraz jego zaburzeniami,
 • chirurgię podstawy czaszki - ten dział laryngologii skupia się na leczeniu operacyjnym,
 • onkologię laryngologiczną- specjalność zajmująca się leczeniem nowotworów w obrębie głowy i szyi.

Badania i zabiegi

Nie bez powodu laryngologia została podzielona na pięć specjalności, bowiem zakres zabiegów wykonywanych w poradniach laryngologicznych jest bardzo szeroki. Jakie badania i zabiegi wykonamy w poradni laryngologicznej?Do podstawowych zabiegów wykonywanych przez otolaryngologów zalicza się:

 • biopsja ucha zewnętrznego,
 • paracenteza (nakłucie błony bębenkowej),
 • przedmuchiwanie trąbki Eustachiusza,
 • tamponada nosa przy krwotoku,
 • nacięcie przegrody nosowej oraz wycięcie zmiany wewnątrznosowej,
 • nastawienie złamanego nosa,
 • płukanie zatok,
 • podcięcie wędzidełka języka,
 • nacięcie ślinianek,
 • drenaż ropni gardłowych, migdałków itp.,
 • założenie rurki nosowo-gardłowej, ustno-gardłowej, dotchawiczej,
 • rewizja tracheostomii, wymiana lub usunięcie rurki tracheostomijnej,
 • płukanie ucha,
 • usuwanie ciał obcych w obrębie głowy i szyi.

Bardziej zaawansowane zabiegi wykonuje się na oddziale laryngologicznym.

Lekarz laryngolog przeprowadza też szereg badań diagnostycznych. Podstawowe narzędzia diagnostyczne używane przez laryngologa to otoskop (służący do badania ucha zewnętrznego i środkowego), laryngoskop (do badania krtani) i rynoskop (wziernik nosowy). Laryngolodzy wykonują też badania endoskopowe, mikroskopowe oraz audiometryczne. Najczęściej wykonywane badania laryngologiczne to RTG zatok przynosowych, USG węzłów chłonnych, wymazy z nosa i gardła oraz audiometria.

Wizyta z NFZ

Laryngologia należy do specjalizacji, do których dostęp w Polsce jest ograniczony. Oznacza to, że do laryngologa potrzebujemy skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Oczywiście lekarz POZ musi stwierdzić, że dolegliwości, z jakimi zgłosił się pacjent, wymagają zbadania przez lekarza laryngologa. Ze skierowaniem należy udać się do poradni laryngologicznej i wpisać się na listę oczekujących.Jeżeli chodzi o kolejki do laryngologa, to są one umiarkowane, ale wszystko zależy od konkretnej poradni. Przykładowo, w większości poradni otolaryngologicznych w Warszawie czas oczekiwania na wizytę wynosi od jednego dnia do roku, ale na wizytę w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha trzeba poczekać nawet kilka lat. W Łodzi na wizytę u laryngologa czeka się od 1 dnia do 6 miesięcy. W najbardziej obleganej przez pacjentów poradni w Łodzi trzeba poczekać do lutego 2019 roku. Nie posiadając skierowania, do lekarza laryngologa można dostać tylko prywatnie.

Laryngolog prywatnie


Oczywiście za prywatną wizytę u lekarza laryngologa trzeba będzie zapłacić. Ceny za wizytę prywatną różnią się w zależności od miasta, gdzie lekarz przyjmuje oraz od stopnia naukowego lekarza. Przykładowo, za konsultację laryngologiczną w Warszawie trzeba zapłacić od 130 do 210 złotych. Podobnie jest w Łodzi, wizyta kosztuje od 100 do 180 złotych.

 

 

 

 

Czytaj również
Więcej z kategorii Laryngologia
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego