PORTAL DLA SENIORÓW
 

Czym się zajmuje lekarz laryngolog? Wizyta z NFZ czy prywatnie?

Spis treści

Laryngolog, a właściwie otolaryngolog, zajmuje się chorobami narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Wiele osób ma wątpliwości, z jakimi dolegliwościami należy udać się do poradni laryngologicznej. Dowiedz się, czym jest laryngologia, a także czym zajmuje się lekarz laryngolog.


Laryngolog a otolaryngolog


Laryngolog to potoczne określenie na lekarza otolaryngologa lub otorynolaryngologa. Nazwa potoczna tak mocno zakorzeniła się w języku polskim, że wiele osób myśli, że laryngolog to określenie oficjalne i naukowe, a termin otolaryngolog kompletnie nic im nie mówi. Dlatego warto zapamiętać, że laryngolog to jedynie skrócona i uproszczona nazwa na określenie lekarza posiadającego specjalizację z dziedziny otolaryngologii.

Laryngologia - specjalności


Laryngologia (otolaryngologia,otorynolaryngologia) to dział medycyny zajmujący się chorobami narządów w obrębie głowy i szyi.Niekiedy lekarza laryngologa nazywa się chirurgiem głowy i szyi. Nazwa otorynolaryngologia wywodzi od greckich słów oto, ryno, laryngo, oznaczających kolejno ucho, nos i krtań. Dlatego do laryngologa należy się udać z dolegliwościami ze strony tych narządów, a także chorobami gardła, przełyku, zatok przynosowych itp. Lekarz laryngolog zajmuje się też wszelkimi zaburzeniami zmysłów węchu, słuchu i smaku.

Laryngologia dzieli się na kilka specjalności:

- foniatrię- dział laryngologii zajmujący się wydawaniem dźwięku i funkcjonowaniem wiązadeł głosowych,

- rynologię- zajmującą się chorobami nosa i zatok przynosowych,

- audiologię, która zajmuje się odbieraniem dźwięków, czyli słuchem oraz jego zaburzeniami,

- chirurgię podstawy czaszki- ten dział laryngologii skupia się na leczeniu operacyjnym,

- onkologię laryngologiczną- specjalność zajmująca się leczeniem nowotworów w obrębie głowy i szyi.

Badania i zabiegi


Nie bez powodu laryngologia została podzielona na pięć specjalności, bowiem zakres zabiegów wykonywanych w poradniach laryngologicznych jest bardzo szeroki. Jakie badania i zabiegi wykonamy w poradni laryngologicznej?Do podstawowych zabiegów wykonywanych przez otolaryngologów zalicza się:

- biopsja ucha zewnętrznego,

- paracenteza (nakłucie błony bębenkowej),

- przedmuchiwanie trąbki Eustachiusza,

- tamponada nosa przy krwotoku,

- nacięcie przegrody nosowej oraz wycięcie zmiany wewnątrznosowej,

- nastawienie złamanego nosa,

- płukanie zatok,

- podcięcie wędzidełka języka,

- nacięcie ślinianek,

- drenaż ropni gardłowych, migdałków itp.,

- założenie rurki nosowo-gardłowej, ustno-gardłowej, dotchawiczej,

- rewizja tracheostomii, wymiana lub usunięcie rurki tracheostomijnej,

- płukanie ucha,

- usuwanie ciał obcych w obrębie głowy i szyi.

Bardziej zaawansowane zabiegi wykonuje się na oddziale laryngologicznym.

Lekarz laryngolog przeprowadza też szereg badań diagnostycznych. Podstawowe narzędzia diagnostyczne używane przez laryngologa to otoskop (służący do badania ucha zewnętrznego i środkowego), laryngoskop (do badania krtani) i rynoskop (wziernik nosowy). Laryngolodzy wykonują też badania endoskopowe, mikroskopowe oraz audiometryczne. Najczęściej wykonywane badania laryngologiczne to RTG zatok przynosowych, USG węzłów chłonnych, wymazy z nosa i gardła oraz audiometria.

Wizyta z NFZ


Laryngologia należy do specjalizacji, do których dostęp w Polsce jest ograniczony. Oznacza to, że do laryngologa potrzebujemy skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Oczywiście lekarz POZ musi stwierdzić, że dolegliwości, z jakimi zgłosił się pacjent, wymagają zbadania przez lekarza laryngologa. Ze skierowaniem należy udać się do poradni laryngologicznej i wpisać się na listę oczekujących.Jeżeli chodzi o kolejki do laryngologa, to są one umiarkowane, ale wszystko zależy od konkretnej poradni. Przykładowo, w większości poradni otolaryngologicznych w Warszawie czas oczekiwania na wizytę wynosi od jednego dnia do roku, ale na wizytę w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha trzeba poczekać nawet kilka lat. W Łodzi na wizytę u laryngologa czeka się od 1 dnia do 6 miesięcy. W najbardziej obleganej przez pacjentów poradni w Łodzi trzeba poczekać do lutego 2019 roku. Nie posiadając skierowania, do lekarza laryngologa można dostać tylko prywatnie.

Laryngolog prywatnie


Oczywiście za prywatną wizytę u lekarza laryngologa trzeba będzie zapłacić. Ceny za wizytę prywatną różnią się w zależności od miasta, gdzie lekarz przyjmuje oraz od stopnia naukowego lekarza. Przykładowo, za konsultację laryngologiczną w Warszawie trzeba zapłacić od 130 do 210 złotych. Podobnie jest w Łodzi, wizyta kosztuje od 100 do 180 złotych.

Joanna Woźniak

Czytaj: 

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Największą słabość mam do:

  słodyczy

  używek

  słonych przekąsek

  zakupów

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA