Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?

Aparaty słuchowe służą do wzmacniania dźwięku, pozwalając osobom niedosłyszącym funkcjonować w społeczeństwie. Niestety to solidny wydatek. Jego cena może sięgać nawet 10 tysięcy złotych, najtańszy model dostępny jest w cenie ok. 1500 zł. Na szczęście przyznając raz na 5 lat dofinansowanie na aparat słuchowy, NFZ choć trochę odciąży nas w kosztach.
Spis treści

Aparaty słuchowe - kiedyś i dziś

Aparaty słuchowe to nowoczesne i coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia służące do wzmacniania sygnałów dźwiękowych u osób niedosłyszących. Stosowane w dawnych czasach „trąbki” skupiające fale dźwiękowe dawno już odeszły do lamusa, obecnie pierwsze skrzypce coraz częściej gra elektronika, a dzięki postępującej miniaturyzacji, urządzenia te stają się coraz bardziej przyjazne i coraz mniej zauważalne dla otoczenia. Oczywiście, postęp ma swoją cenę – aparaty słuchowe są urządzeniami drogimi. Zależnie od tego w jakiej technologii są wykonane konkretne aparaty słuchowe, ceny sięgają od 1000 do nawet 10 tysięcy złotych. Na szczęście, pacjenci mogą liczyć na refundację części kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rodzaje aparatów słuchowych

Większość osób w Polsce używa zwykłych, choć zazwyczaj w pełni już cyfrowych aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne. Na rynku dostępne są też aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne, przeznaczone dla osób, które nie mogą używać innego typu urządzenia, m.in. z wadami wrodzonymi ucha zewnętrznego. W pierwszej grupie wyróżniamy:


 • aparaty słuchowe zauszne:

  • RITE – ze słuchawką w uchu,
  • BTE – z dźwiękowodem prowadzącym do wkładki w uchu 

 • aparaty słuchowe wewnątrzuszne:

  • ITE – schowany wewnątrz ucha, ale widoczny na zewnątrz,
  • ITC – schowany wewnątrz, mniej widoczny 

 • aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe:

  • CIC – całkowicie schowany w przewodzie słuchowym 

Natomiast aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne, wprawiające kości czaszki w określone wibracje, zazwyczaj umieszczane są w obudowie okularów lub na zębach.

Koszt aparatu słuchowego

Najprostsze urządzenia kosztują od 1500 do 2500 złotych. Przeznaczone są dla osób z niewielkimi lub średnim niedosłuchem, prowadzących spokojny tryb życia. Są one wyposażone w przyzwoite mikrofony kierunkowe i systemy przetwarzania dźwięku a także redukcji sprzężeń oraz zbędnych hałasów, mają do 8 kanałów cyfrowych.

Patrząc na średniej klasy aparaty słuchowe, ceny wahają się w granicach 2500 -5000 zł. Sprzęt tej klasy może już być wykorzystywany przez osoby z niedosłuchem nawet na wysokim poziomie, także aktywne zawodowo i życiowo, przebywające w środowisku pełnym hałasów o niejednorodnym charakterze. Zarówno mikrofony, jak i przetwarzacze czy systemy redukcji niepożądanych efektów dźwiękowych są wyższej klasy, zapewniają bardziej naturalne słyszenie, a ilość kanałów cyfrowych wzrasta do nawet 16.

Absolutny top stanowią aparaty słuchowe w cenach zbliżających się nawet do 10 tysięcy złotych. Oferują bardzo wysoką jakość oraz naturalność, odbierania i przetwarzania dźwięków i całkowitą redukcję hałasów oraz sprzężeń oraz wiele innych przydatnych funkcji. To tzw. segment premium.

Dofinansowanie z NFZ

Zakup aparatu słuchowego może dofinansować NFZ. Jeśli jednak liczymy głównie na fundusz, z góry nastawmy się na zakup tańszego urządzenia. Refundacja NFZ zależna jest od trzech czynników: typu sprzętu, stopnia niedosłuchu oraz wieku pacjenta. Możliwe wsparcie to:


 • aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne- osoba dorosła z niepełnosprawnością słuchową przekraczającą 40 dB – dofinansowanie do 700 zł do jednego urządzenia, lub 2x700 zł do dwóch urządzeń, raz na 5 lat;
 • aparat słuchowy na przewodnictwo kostne– osoba dorosła z niepełnosprawnością słuchową przekraczającą 40 dB – dofinansowanie 1260 zł za jedno urządzenie lub 2x1260 zł za dwa aparaty, raz na 5 lat;
 • wkładka douszna– osoby dorosłe 50 zł raz na 5 lat.

Aparaty słuchowe dla dzieci

NFZ na nieco łagodniejszych zasadach dofinansowuje urządzenia dla dzieci, młodzieży i osób do 26 roku życia. Aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne dla dzieci z wadą słuchu ponad 30 dB, dofinansowywany jest kwotą 2000 zł raz na 3 lata, zaś urządzenie na przewodnictwo kostne – 1800 zł co 3 lata. Dodatkowo pacjenci poniżej 26 roku życia mogą liczyć na refundację systemu wspomagającego słyszenie w przypadku wady słuchu, która ogranicza zrozumienie mowy – dotacja stanowi 50 procent limitu cenowego na poziomie 5500 zł, czyli 2750 złotych. Pomoc można otrzymać raz na 5 lat.

Jak wybrać najlepszy aparat?

Ponieważ w wielu przypadkach głównym kryterium zakupu aparatu słuchowego pozostanie cena, niezwykle przydatny okazuje się sposób prezentacji oferty handlowej z uwzględnieniem czytelnego, tabelarycznego zestawienia, pozwalającego w szybki sposób porównać ceny urządzeń. Tego typu cenniki, często zawierające kilkadziesiąt pozycji, zamieszcza na swoich stronach internetowych wiele firm oferujących aparaty słuchowe.

Nie ma zaś sensu opieranie się opiniach znalezionych w Internecie, jeśli chodzi o typ aparatu. Ten i tak będzie musiał dobrać specjalista protetyk słuchu, całą zaś procedurę poprzedzają badania audiometrii tonalnej, słownej i impedancyjnej.

Czytaj też:

 

 

Więcej z kategorii Laryngologia
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego
Dofinansowanie do aparatu słuchowego - refundacja NFZ
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?