Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?

Aparaty słuchowe służą do wzmacniania dźwięku, pozwalając osobom niedosłyszącym funkcjonować w społeczeństwie. Niestety to solidny wydatek. Jego cena może sięgać nawet 10 tysięcy złotych, najtańszy model dostępny jest w cenie ok. 1500 zł. Na szczęście przyznając raz na 5 lat dofinansowanie na aparat słuchowy, NFZ choć trochę odciąży nas w kosztach.

Spis treści

Aparaty słuchowe - kiedyś i dziś

Aparaty słuchowe to nowoczesne i coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia służące do wzmacniania sygnałów dźwiękowych u osób niedosłyszących. Stosowane w dawnych czasach „trąbki” skupiające fale dźwiękowe dawno już odeszły do lamusa, obecnie pierwsze skrzypce coraz częściej gra elektronika, a dzięki postępującej miniaturyzacji, urządzenia te stają się coraz bardziej przyjazne i coraz mniej zauważalne dla otoczenia. Oczywiście, postęp ma swoją cenę – aparaty słuchowe są urządzeniami drogimi. Zależnie od tego w jakiej technologii są wykonane konkretne aparaty słuchowe, ceny sięgają od 1000 do nawet 10 tysięcy złotych. Na szczęście, pacjenci mogą liczyć na refundację części kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rodzaje aparatów słuchowych

Większość osób w Polsce używa zwykłych, choć zazwyczaj w pełni już cyfrowych aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne. Na rynku dostępne są też aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne, przeznaczone dla osób, które nie mogą używać innego typu urządzenia, m.in. z wadami wrodzonymi ucha zewnętrznego. W pierwszej grupie wyróżniamy:


 • aparaty słuchowe zauszne:

  • RITE – ze słuchawką w uchu,
  • BTE – z dźwiękowodem prowadzącym do wkładki w uchu 

 • aparaty słuchowe wewnątrzuszne:

  • ITE – schowany wewnątrz ucha, ale widoczny na zewnątrz,
  • ITC – schowany wewnątrz, mniej widoczny 

 • aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe:

  • CIC – całkowicie schowany w przewodzie słuchowym 

Natomiast aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne, wprawiające kości czaszki w określone wibracje, zazwyczaj umieszczane są w obudowie okularów lub na zębach.

Reklama

Koszt aparatu słuchowego

Najprostsze urządzenia kosztują od 1500 do 2500 złotych. Przeznaczone są dla osób z niewielkimi lub średnim niedosłuchem, prowadzących spokojny tryb życia. Są one wyposażone w przyzwoite mikrofony kierunkowe i systemy przetwarzania dźwięku a także redukcji sprzężeń oraz zbędnych hałasów, mają do 8 kanałów cyfrowych.

Patrząc na średniej klasy aparaty słuchowe, ceny wahają się w granicach 2500 -5000 zł. Sprzęt tej klasy może już być wykorzystywany przez osoby z niedosłuchem nawet na wysokim poziomie, także aktywne zawodowo i życiowo, przebywające w środowisku pełnym hałasów o niejednorodnym charakterze. Zarówno mikrofony, jak i przetwarzacze czy systemy redukcji niepożądanych efektów dźwiękowych są wyższej klasy, zapewniają bardziej naturalne słyszenie, a ilość kanałów cyfrowych wzrasta do nawet 16.

Absolutny top stanowią aparaty słuchowe w cenach zbliżających się nawet do 10 tysięcy złotych. Oferują bardzo wysoką jakość oraz naturalność, odbierania i przetwarzania dźwięków i całkowitą redukcję hałasów oraz sprzężeń oraz wiele innych przydatnych funkcji. To tzw. segment premium.

Dofinansowanie z NFZ

Zakup aparatu słuchowego może dofinansować NFZ. Jeśli jednak liczymy głównie na fundusz, z góry nastawmy się na zakup tańszego urządzenia. Refundacja NFZ zależna jest od trzech czynników: typu sprzętu, stopnia niedosłuchu oraz wieku pacjenta. Możliwe wsparcie to:


 • aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne- osoba dorosła z niepełnosprawnością słuchową przekraczającą 40 dB – dofinansowanie do 700 zł do jednego urządzenia, lub 2x700 zł do dwóch urządzeń, raz na 5 lat;
 • aparat słuchowy na przewodnictwo kostne– osoba dorosła z niepełnosprawnością słuchową przekraczającą 40 dB – dofinansowanie 1260 zł za jedno urządzenie lub 2x1260 zł za dwa aparaty, raz na 5 lat;
 • wkładka douszna– osoby dorosłe 50 zł raz na 5 lat.

Aparaty słuchowe dla dzieci

NFZ na nieco łagodniejszych zasadach dofinansowuje urządzenia dla dzieci, młodzieży i osób do 26 roku życia. Aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne dla dzieci z wadą słuchu ponad 30 dB, dofinansowywany jest kwotą 2000 zł raz na 3 lata, zaś urządzenie na przewodnictwo kostne – 1800 zł co 3 lata. Dodatkowo pacjenci poniżej 26 roku życia mogą liczyć na refundację systemu wspomagającego słyszenie w przypadku wady słuchu, która ogranicza zrozumienie mowy – dotacja stanowi 50 procent limitu cenowego na poziomie 5500 zł, czyli 2750 złotych. Pomoc można otrzymać raz na 5 lat.

Jak wybrać najlepszy aparat?

Ponieważ w wielu przypadkach głównym kryterium zakupu aparatu słuchowego pozostanie cena, niezwykle przydatny okazuje się sposób prezentacji oferty handlowej z uwzględnieniem czytelnego, tabelarycznego zestawienia, pozwalającego w szybki sposób porównać ceny urządzeń. Tego typu cenniki, często zawierające kilkadziesiąt pozycji, zamieszcza na swoich stronach internetowych wiele firm oferujących aparaty słuchowe.

Nie ma zaś sensu opieranie się opiniach znalezionych w Internecie, jeśli chodzi o typ aparatu. Ten i tak będzie musiał dobrać specjalista protetyk słuchu, całą zaś procedurę poprzedzają badania audiometrii tonalnej, słownej i impedancyjnej.

Czytaj też:

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!