Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy

Implant ślimakowy, implant BAHA, implant pniowy oraz implant ucha środkowego to stosowane obecnie rodzaje implantów słuchowych. Czym różnią się wymienione implanty słuchu? Kiedy ich wszczepienie jest konieczne? Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia takiej operacji?
Spis treści

Rodzaje implantów słuchowych

Implant słuchowy to urządzenie elektroniczne wszczepiane chirurgicznie osobom z poważnymi wadami słuchu, można je takżenazwać protezami słuchu. Te małe urządzenia są w stanie przywrócić zmysł słuchu osobom z głębokim niedosłuchem lub głuchotą, w przypadku, których aparaty słuchowe nie dają poprawy słyszenia. Implanty słuchowe są dobierane w zależności od rodzaju niedosłuchu. Pacjentom najczęściej wszczepia się implanty ślimakowe oraz implanty BAHA.

Jak działa implant ślimakowy?

Implant ślimakowy jest przeznaczony dla osób ze znacznym lub głębokim, zwykle obustronnym, ubytkiem słuchu typu zmysłowo-nerwowego (głuchota odbiorcza).Ten rodzaj niedosłuchu jest związany z uszkodzeniem ucha wewnętrznego odpowiedzialnego za odbieranie dźwięków.

Implant ślimakowy jest zbudowany z mikrofonu, procesora mowy, nadajnika, odbiornika oraz elektrod. Trzy pierwsze to części zewnętrzne, natomiast dwie ostatnie wszczepia się pacjentom podczas operacji. Części zewnętrzne i wewnętrzne łączą się ze sobą drogą radiową.

Mikrofon jest konieczny do zbierania dźwięków z otoczenia. Następnie dźwięki są przekazywane do procesora mowy, któryje koduje i wysyła do nadajnika. Następnie kod trafia do odbiornika i jest przekształcany w sygnał elektryczny, który dzięki elektrodom mózg rozpoznaje jako dźwięk. Tak w uproszczeniu działa implant ślimakowy.

U kogo nie sprawdzi się implant ślimakowy?

Niestety nie wszyscy pacjenci mogą mieć wszczepiony implant ślimakowy. Operacja będzie możliwa, jeśli pacjent ma zachowane włókna nerwowe. W przeciwnym razie nie kwalifikuje się do wszczepiania implantu ślimakowego. Poza tym przed operacją trzeba przejść szereg badań - audiologicznych, logopedycznych, psychologicznych, radiologicznych, a także kardiologicznych, okulistycznych, psychiatrycznych oraz neurologicznych. Jeśli wyniki tych badań nie wykażą żadnych przeciwwskazań, pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji.

Wady i zalety implantów ślimakowych

Podstawową i najważniejszą zaletą implantów ślimakowych jest przywrócenie pacjentom zmysłu słuchu. Wszczepienie implantu ślimakowego daje możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Obecnie implanty ślimakowe są tak zaawansowane technologicznie, że pacjenci słyszą dźwięki, które są niesłyszalne dla osób noszących zaawansowane aparaty słuchowe, takie jak szum ulicy czy śpiew ptaków. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze przywracają słuch w takim samym stopniu.

Wykazują największą skuteczność u osób, które utraciły słuch na krótko. W przypadku długotrwałej głuchoty odbiorczej, mózg pacjentów może nie rozpoznawać dźwięków.Wówczas konieczna będzie długotrwała rehabilitacja z surdologopedą, która będzie miała na celu nauczyć pacjenta rozpoznawać dźwięki. Nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, że pacjent po wszczepieniu implantu będzie rozpoznawał mowę.Ponadto dźwięki mogą być słyszalne zupełnie inaczej. Wadą implantów ślimakowych jest też możliwość powstawania zakłóceń, szczególnie podczas korzystania z telefonu komórkowego czy przechodzenia przez bramki bezpieczeństwa na lotnisku.

Implant BAHA

Implant BAHA, a właściwie implant zakotwiczony w kości Baha, to rodzaj implantu stosowanegow przypadku ubytku słuchu typu przewodzeniowego, mieszanego oraz w przypadku jednostronnej głuchoty. Niedosłuch przewodzeniowy polega na uszkodzeniu przewodu słuchowego zewnętrznego lub ucha środkowego. Implant BAHA wykorzystuje zdolność przenoszenia dźwięków drogą kostną.Sygnał dźwiękowy za pomocą wibracji jest przenoszony do ucha wewnętrznego przez kości czaszki z pominięciem uszkodzonego przewodu słuchowego zewnętrznego lub ucha środkowego.

Implant pniowy

Implant pniowy stosuje się u osób z uszkodzonym nerwem słuchowym. W przypadku niedosłuchu centralnego implanty ślimakowe nie mają zastosowania, gdyż nerw słuchowy nie przewodzi sygnałów dźwiękowych do mózgu. Jednym rozwiązaniem u osób z taką wadą słuchu jest implant pniowy, który wszczepia się do pnia mózgu. Implant pniowy składa się z elektrody wszczepianej do mózgu oraz zewnętrznego mikrofonu z mikroprocesorem.

Implant ucha środkowego

Implant ucha środkowego jest alternatywą dla aparatów słuchowych. Stosuje się je u pacjentów z umiarkowanym ubytkiem słuchu przewodzeniowym, zmysłowo-nerwowym lub mieszanym. Jego działanie polega na wzmacnianiu drgań kosteczek słuchowych, które znajdują się w uchu środkowym i przewodzą dźwięk do ucha wewnętrznego. Ten rodzaj implantu jest wszczepiany do ucha środkowego.

Czytaj też:

Więcej z kategorii Laryngologia
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ
Dofinansowanie do aparatu słuchowego - refundacja NFZ
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego