Problem ze słuchem - problem społeczny

77% polskich seniorów przyznaje się do kłopotów ze słuchem. Jak wynika z badań, wiele osób w ogóle rezygnuje z oglądania telewizji czy słuchania radia. Konsekwencje idą jednak jeszcze dalej.

Kilka dni temu ogłoszono wyniki badania "Słuch polskich seniorów 2014". Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie 500 osób w wieku 60+. Statystyki są jednoznaczne.

Problemy ze słuchem są wśród seniorów powszechne. Wiele osób skarży się na trudności z dosłyszeniem rozmówców, korzystaniem z mediów, telefonu. Niemal co trzecia osoba zaobserwowała, że musi obecnie słuchać radia i telewizji głośniej niż kiedyś, a przy tym wyższym niż potrzebują inni.

Dolegliwość ma poważne konsekwencje społeczne. Seniorzy boją się odbierać telefon, spotykać z rodzinami, znajomymi czy załatwiać sprawy urzędowe. O pomoc jest tym trudniej, że takie osoby często nie przyznają się do problemów.

Warto wiedzieć, że pogarszanie słuchu z wiekiem jest naturalne i powszechne. Przebiega ono stopniowo, przez co może być trudniej je zaobserwować. Charakterystyczne są najpierw kłopoty z odbiorem dźwięków o wysokiej częstotliwości, a także sytuacje, gdy słyszy się czyjś głos, a nie można rozpoznać jej treści.

Słuch można najłatwiej poprawić przez stosowanie aparatu słuchowego. W trudniejszych przypadkach stosuje się implanty słuchowe, refundowane przez NFZ.

Więcej z kategorii Laryngologia
Audiometria tonalna i impedancyjna, czym się różnią i jak wygląda badanie?
Badanie błędnika (VNG) - na czym polega i co wykrywa
Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy
Powiązane artykuły
Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?
Jak poprawić słuch? Domowe sposoby, zioła i leki
Aparaty słuchowe - ile kosztują i jak wybrać najlepszy?
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta przez NFZ
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego