Problem ze słuchem - problem społeczny

77% polskich seniorów przyznaje się do kłopotów ze słuchem. Jak wynika z badań, wiele osób w ogóle rezygnuje z oglądania telewizji czy słuchania radia. Konsekwencje idą jednak jeszcze dalej.

Kilka dni temu ogłoszono wyniki badania "Słuch polskich seniorów 2014". Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie 500 osób w wieku 60+. Statystyki są jednoznaczne.

Problemy ze słuchem są wśród seniorów powszechne. Wiele osób skarży się na trudności z dosłyszeniem rozmówców, korzystaniem z mediów, telefonu. Niemal co trzecia osoba zaobserwowała, że musi obecnie słuchać radia i telewizji głośniej niż kiedyś, a przy tym wyższym niż potrzebują inni.

Dolegliwość ma poważne konsekwencje społeczne. Seniorzy boją się odbierać telefon, spotykać z rodzinami, znajomymi czy załatwiać sprawy urzędowe. O pomoc jest tym trudniej, że takie osoby często nie przyznają się do problemów.

Warto wiedzieć, że pogarszanie słuchu z wiekiem jest naturalne i powszechne. Przebiega ono stopniowo, przez co może być trudniej je zaobserwować. Charakterystyczne są najpierw kłopoty z odbiorem dźwięków o wysokiej częstotliwości, a także sytuacje, gdy słyszy się czyjś głos, a nie można rozpoznać jej treści.

Słuch można najłatwiej poprawić przez stosowanie aparatu słuchowego. W trudniejszych przypadkach stosuje się implanty słuchowe, refundowane przez NFZ.

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Utrata słuchu - nagła, częściowa, w jednym uchu, renta
Przeczytaj artykuł
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Przeczytaj artykuł
Test słuchu online - czy może zastąpić tradycyjne badanie?
Powiązane artykuły
Niedosłuch - odbiorczy, przewodzeniowy, centralny
Czym się zajmuje lekarz laryngolog? Wizyta z NFZ czy prywatnie?
Rodzaje implantów słuchowych - ślimakowy, BAHA i pniowy
Choroby ucha - wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego

Reklama