Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup

Gimnastyka dla seniorów to prosty sposób na poprawę kondycji, sprawności fizycznej i uchronienie się przed urazami. Poznaj bezpieczne ćwiczenia na kręgosłup, od których warto zacząć dzień.
Spis treści

Gimnastyka dla seniorów

Rehabilitanci mówią, że już 30 minut aktywności ruchowej dziennie poprawia samopoczucie i zapobiega wielu chorobom. Dzięki ćwiczeniom można:

 • poprawić kondycję,
 • wzmocnić mięśnie,
 • zmniejszyć ryzyko kontuzji,
 • obniżyć ciśnienie tętnicze,
 • ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania na depresję.

Tymczasem gimnastyka dla seniorów uprawiana jest jedynie przez 30% osób w wieku 50+. Pamiętajcie aktywny senior, to zdrowy senior!

Ćwiczenia dla seniorów

Po pierwsze, trzeba pamiętać, aby ćwiczyć raczej regularnie (3-5 razy w tygodniu po 30 minut) niż intensywnie. Po drugie, należy tak dobierać ćwiczenia, aby nie obciążać stawów, szczególnie kolan.
Rehabilitanci polecają szczególnie ćwiczenia dla seniorów, które można wykonywać na leżąco lub w klęku podpartym. Dobrze wprowadzić w życie zdrowy nawyk i rozpoczynać dzień od odrobiny ruchu.

Ćwiczenia na kręgosłup

Osobom starszym najczęściej dokuczają bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku:

 

 • szyjnym,
 • lędźwiowym,
 • piersiowym.

Dlatego tak ważne jest, by ćwiczenia kręgosłupa wykonywać nawet w domu. Jednak jeśli boimy się wykonywać ćwiczenia na kręgosłup bez nadzoru profesjonalisty, zawsze możemy znaleźć odpowiednie zajęcia dla seniorów. W wielu miastach można zapisać się na gimnastykę zwaną zdrowy kręgosłup. Inną, ciekawą alternatywą jest:

 

Wszelkiego rodzaju gimnastyka dla seniora pozytywnie wpływa nie tylko na jego sprawność fizyczną. Ćwiczenia są dobre dla serca.

Ćwiczenia dla osób starszych

 

 1. Zginanie nóg w pozycji leżącej

Leżąc na plecach, wyprostuj nogi i wyciągnij wyprostowane ręce ze głowę. Przeciągnij się i przygotuj do ćwiczeń. Ułóż ramiona wzdłuż tułowia i uginaj naprzemiennie nogi w kolanach. Raz prawą, raz lewą. Każdą po 15 razy. Zginając nogę, kładź piętę ugiętej nogi w pobliżu kolana nogi wyprostowanej.

 1. Nożyce

Pozostań w tej samej pozycji. Unieś wyprostowane nogi do góry. Trzymając je pod kątem prostym do reszty ciała, zacznij wymachiwać nogami delikatnie na boki tak, aby nogi krzyżowały się (raz lewa noga nad prawą, a raz prawa nad lewą). Powtórz ćwiczenie 30 razy.

 

 1. Nogi w prawo, nogi w lewo

Leżąc na plecach przenieś obydwie nogi zgięte w kolanach na prawo, a później na lewo. Przenoś powoli nogi raz na jedną, a raz na drugą stronę, po 10 razy łącznie. Ćwiczenie to jest polecane szczególnie osobom chcącym zadbać o krzyżowy odcinek kręgosłupa.

 1. Koci grzbiet

Uklęknij, oprzyj dłonie o łóżko i wyprostuj plecy. Powoli unieś wysoko odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przytrzymaj go w górze przez 5-7 sekund i również powoli opuść go tak, by znajdował się jak najniżej. Powoli powtórz ćwiczenie 15 razy.

Zdrowy kręgosłup

Zkręgosłupem nie ma żartów. Jeśli zaczyna dokuczać ból, warto wybrać się do specjalisty i ustalić indywidualnie dopasowany zestaw ćwiczeń na kręgosłup.

Czytaj też: 

5 prostych ćwiczeń przy biurku. W pracy też możesz się gimnastykować!

Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?

 

 

Więcej z kategorii Sport
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
10 najprzystojniejszych trenerów MŚ 2018 po 50-tce
5 powodów, by ćwiczyć na plenerowych siłowniach
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Jazda na rowerze
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy