Najwygodniejszy materac dla seniora

Człowiek średnio przesypia jedną trzecią życia. W trakcie snu organizm się regeneruje, a ciało rozluźnia i uspokaja. Wygodny materac jest podstawą udanego wypoczynku, a jeśli jesteśmy osobami starszymi, kluczowe staje się dobranie odpowiedniego materaca.
Spis treści

Osoby starsze z założenia borykają się z różnymi schorzeniami, z czego najczęściej to bóle stawów, kręgosłupa i reumatyzm. Oprócz wizyty u ortopedy i leków bardzo ważna staje się kwestia odpoczynku i dawka zdrowego snu – jeśli nasz sen będzie niezakłócony, to poczujemy się znacznie lepiej.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, kiedy budzimy się niewyspani i obolali lub kiedy cierpimy na bezsenność, jest dobór najlepszego i najwygodniejszego materaca. Sposób, w jakim śpimy, i to, na czym śpimy, decyduje o jakości naszego snu, a w efekcie przekłada się na nasze codzienne życie.

Co oferują nam producenci materacy?

Wybór materaca dla osoby starszej to bardzo ważna decyzja. Nie powinniśmy podchodzić do niej na zasadzie, że każdy materac będzie odpowiedni. Stary i wyleżały materac, choćby był najwygodniejszy na świecie, może przyczyniać się do złego samopoczucia, bólów i bezsenności. Tak samo, jak bardzo ważne są materace dla niemowląt i dzieci, tak samo seniorzy powinni dokładniej przyjrzeć się temu, na czym śpią.

Na rynku znajdziemy wiele materacy od producentów, którzy w ofercie posiadają odpowiednie modele dla osób starszych. Wiele z nich ma dodatkowe ulepszenia, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu podczas spania. Mamy więc materace, które zmniejszają nacisk na szyję, barki i biodra, do tego materace kieszeniowe lub piankowe, a nawet wspierające profilaktykę przeciwodleżynową.

Do każdego materaca producent załącza specyfikację, dzięki której będziemy wiedzieć, jakie cechy ma dany model. Są zatem materace, które dopasowują się do kształtu tułowia i podtrzymują kręgosłup niezależnie od pozycji spania. Ponadto w wielu nowoczesnych modelach stosuje się technologię, która odprowadza nadmiar ciepła poza materac, co zapobiega przegrzaniu się organizmu podczas snu.

W materacach dla seniorów producenci często stosują termoplastyczne tworzywo, które dopasowuje się do krzywizny ciała i powoduje rozluźnienie mięśni, co z kolei zapewnia uczucie relaksu. Przykłady i możliwości nowoczesnych modeli warto sprawdzić na stronie producenta Tempur: pl.tempur.com

Idealny materac dla osoby starszej

Każdy z nas jest inny, ma inne ciało, inne potrzeby i ma też inną ulubioną pozycję, dlatego na rynku znajdziemy też wiele materaców. Jednak bez problemu możemy określić, jakie potrzeby mogą mieć osoby starsze. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że starsze osoby często są schorowane i przez to więcej czasu spędzają w łóżku – w tym przypadku mogą pojawić się odleżyny.

Co istotne, osoby starsze nie powinny odpoczywać na miękkim podłożu, ponieważ ich ciało ma mniejsze możliwości adaptacji i potrzebuje stabilności – dzięki temu senior swobodnie będzie mógł zmieniać pozycję czy wstawać z łóżka.

Z tego względu najwygodniejszym materacem dla osoby starszej będzie średnio twardy materac najlepiej z pianki lateksowej, termoelastycznej czy wysoko elastycznej.

Najwygodniejsze materace termoelastyczne

Wybierając materac dla seniora, warto rozważyć taki z pianki termoelastycznej w wariancie bardziej twardym, jeśli osoba starsza jest ruchoma, lub w wariancie miękkim dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Pianka w zależności od producenta nazywana jest Fit Foam, Visco, pianką leniwą czy TEMPUR®.

Tworzywo termoelastyczne wspomaga proces odpoczynku i regeneracji, przez co polecane jest szczególnie osobom borykającym się z problemem drętwienia kończyn podczas snu. Stosowane jest również przy leczeniu urazów i po zabiegach ortopedycznych, doskonale nadaje się dla osób cierpiących na przykład na dyskopatię. Ponadto materac z pianką termoelastyczną polecany jest w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Zalety materacy termoelastycznych:

  • nie wymuszają częstej zmiany pozycji w czasie snu (ta potrzeba może się zmniejszyć nawet o 90%)
  • charakteryzują się szybką adaptacją do kształtów
  • zapewniają równomierne oparcie dla całego ciała
  • nie powodują nacisków punktowych na dane części ciała
  • korzystnie wpływają na krążenie
  • odciążają kręgosłup i przyspieszają proces regeneracji
  • zapobiegają powstawaniu mikrourazów podczas snu
  • zapobiegają wyziębieniu się ciała i przegrzaniu, jeśli mają odpowiednią powłokę
  • bardzo dobrze odprowadzają wilgoć i parę wodną
  • są mniej narażone na rozwój pleśni i roztocza

Technologia pianki termoelastycznej znana jest od lat 70. XX wieku – wtedy to została zaprojektowana na potrzeby astronautów NASA. Badania wykazały, że dzięki materacom termoelastycznym ciało szybciej się regeneruje, dzięki czemu sen jest krótszy i bardziej efektywny, nic dziwnego więc, że producenci materacy ochoczo włączyli to tworzywo do branży materacowej.

Praktyczne rozwiązania dla seniorów

Odpowiedni materac przyczyni się do lepszego wypoczynku i komfortu snu. Jeśli osoba starsza cierpi na różne dolegliwości, warto sprawdzić inne materace, które mogą przynieść nawet tymczasową ulgę lub po prostu nie przyczynią się do pogłębienia schorzenia.

Seniorom cierpiącym na zapalenie stawów i artretyzm poleca się materace z termoregulacją, których zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury ciała. Osobom starszym, które są obłożnie chore, sparaliżowane lub skazane na przebywanie w łóżku przez bardzo długi czas, przyda się specjalistyczny materac przeciwodleżynowy, w którym płaszczyzna materaca ulega zmianie, zapewniając podparcie różnym punktom ciała, co skutecznie zapobiega odleżynom.

Sam wygodny materac to nie wszystko. Możemy znacznie ułatwić sobie codzienne przebywanie w łóżku, decydując się na elektryczny stelaż, dzięki któremu będziemy mogli samodzielnie zmieniać pozycję w zależności od potrzeb i przykładowo odciążać stawy poprzez podniesienie części podnóżkowej lub przyjmować pozycję siedzącą do przyjmowania leków bądź czytania książki.

Materac dla seniora powinien zapewniać stabilne podparcie ciała, ułatwiać zmianę pozycji i wstawanie z łóżka, a także mieć dużą sprężystość. Tylko wtedy będzie najlepszym i najwygodniejszym materacem, a jeśli do tego znajdziemy taki, który jest wykonany z naturalnej pianki, tym bardziej zwiększymy komfort naszego snu.

Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać