Skierowanie do szpitala i co dalej? Gdzie się zgłosić?

Skierowanie do szpitala i co dalej? Dramatyzm tego pytania dla wielu osób nie ogranicza się do kwestii czysto zdrowotnych. Dla części pacjentów kontakt ze szpitalnymi procedurami jest męczący i niezrozumiały. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda przyjęcie do szpitala ze skierowaniem, gdzie i do kogo należy się zgłosić, aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Pamiętajmy, że możliwa jest odmowa przyjęcia do szpitala ze skierowaniem. Dlaczego? Co robić w takiej sytuacji?
Spis treści

Skierowanie do szpitala

Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz mający prawo do wykonywania zawodu. Aby uzyskać skierowanie do szpitala, nie musimy szukać lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętajmy jednak, że to lekarz decyduje o wystawieniu skierowania do szpitala i wyłącznie od jego oceny naszego stanu zdrowia powinno zależeć, czy skierowanie otrzymamy, czy nie. Przynajmniej w teorii lekarz nie powinien wystawić skierowania do szpitala (ani żadnego innego) „na życzenie”.

Wskazaniem do uzyskania skierowania do szpitala jest stan zdrowia wymagający stałej opieki lekarskiej w warunkach stacjonarnych, lub też wykonanie zabiegu albo operacji, wymagających hospitalizacji. Pacjent, który uzyska skierowanie do szpitala, może liczyć na darmowe leczenie, którego koszty pokryje NFZ.

Skierowanie do szpitala - co dalej?

Mam skierowanie do szpitala – co dalej? To pytanie zadaje sobie wiele osób wychodząc z gabinetu z dokumentem uprawniającym do leczenia szpitalnego. Pozostawmy na boku dywagacje i lęki związane z samym stanem zdrowia. Na inną okazję zostawmy też kwestię przygotowań medycznych, żywieniowych, mentalnych itd., które większość z nas czyni przed oddaniem się pod opiekę lekarzy w szpitalu. Skupmy się natomiast w tym miejscu na formalnościach, których należy dopełnić, zanim poddamy się hospitalizacji.

Po pierwsze, musimy wiedzieć, jak długo ważne jest skierowanie do szpitala. Okazuje się, że nie precyzują tego żadne przepisy. NFZ oględnie wyjaśnia, że dopóki istnieją przesłanki do leczenia pacjenta w warunkach szpitalnych, dopóty skierowanie jest ważne. W związku z tym, że jest to wyjaśnienie nieprecyzyjne i rozmaicie interpretowane, radzimy żeby z załatwieniem sprawy nie zwlekać.

 

Skierowanie do szpitala - gdzie się zgłosić?

Ze skierowaniem w ręku udajemy się zatem do szpitala. Nasz pierwszy kontakt zazwyczaj nie będzie tożsamy z rozpoczęciem hospitalizacji. W czasie tej wizyty, po rozmowie z lekarzem z danego konkretnego oddziału, zostajemy zakwalifikowani (lub nie) na pobyt planowany, chyba że szpital jest w stanie przyjąć nas od ręki. Jeśli nie – dokonywana jest w systemie elektronicznym rejestracja, oznaczająca wpisanie na listę osób oczekujących na przyjęcie do szpitala.

Co bardzo ważne - w ciągu 14 dni od momentu wpisania nas na listę, musimy dostarczyć do szpitala oryginał skierowania. W praktyce – większość z nas ma ów dokument ze sobą, zatem sprawa zostaje załatwiona „od ręki”. Musimy mieć świadomość, że jeśli z jakiś przyczyn nie dopełnimy tego obowiązku, szpital wykreśli nas z listy oczekujących. Tak samo miejsce na liście stracimy, jeśli nie stawimy się wyznaczonego dnia w izbie przyjęć (chyba że uda nam się udowodnić, iż stało się tak wskutek nadzwyczajnego zdarzenia losowego).

Po rejestracji pozostaje czekać na miejsce. Czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala różni się w zależności od miasta, szpitala, danego oddziału. Przydatnych informacji w tej materii dostarcza prowadzony przez NFZ „ogólnopolski informator o czasie oczekiwania na świadczenia medyczne”. Za jego pomocą w szybki sposób dowiemy się (warto to zrobić przed wyborem placówki), ile należy czekać na łóżko w konkretnym miejscu.

 

Przyjęcie do szpitala

Doczekaliśmy się i w końcu przychodzi moment, którego nie lubi nikt, który jednak bywa niezbędnym etapem do przejścia, jeśli mamy skutecznie zawalczyć o nasze zdrowie i życie. W zależności od szpitala, meldujemy się w izbie przyjęć, lub innym wskazanym miejscu. Przyjęcie do szpitala często odbywa się rano – pacjenci są proszeni, by stawić się na czczo. Jeśli chodzi o związane z przyjęciem do szpitala formalności, chory musi mieć ze sobą skierowanie, posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą przedmiotowego schorzenia, a także dowód osobisty.

Z praktycznych informacji – pacjent we własnym zakresie musi posiadać zapas leków, które przyjmuje na co dzień (jeśli nie są one związane z przedmiotem leczenia szpitalnego), a także przybory toaletowe, piżamę, bieliznę na zmianę i klapki. Ubranie i cenne przedmioty mogą zostać w depozycie, choć dla bezpieczeństwa lepiej powierzyć je bliskiej osobie.

Odmowa przyjęcia do szpitala ze skierowaniem

Pamiętajmy, że uzyskanie skierowania do szpitala nie oznacza, że hospitalizacji zostaniemy poddani z automatu. Po rozmowie kwalifikującej może się okazać, że lekarze z danego szpitala nie widzą konieczności wzięcia nas pod swoją opiekę. Mają do tego prawo – ale jak uczulał swego czasu między innymi Rzecznik Praw Pacjenta – nie dajmy się łatwo wyrzucić. W takiej sytuacji o decyzję, w której będzie zawarta odmowa przyjęcia do szpitala ze skierowaniem, poprośmy na piśmie. Dokument może posłużyć w sytuacji kierowania ewentualnych roszczeń wobec szpitala, jeśli odmowa byłaby decyzją błędną, a nasz stan zdrowia z tego powodu się pogorszył.

Odmowa przyjęcia do szpitala ze skierowaniem ze względów medycznych to tylko jeden z powodów, dla których możemy być odprawieni z kwitkiem. Reszta dotyczy kwestii proceduralnych, leżących zarówno po stronie chorego, jak i szpitala. O części z nich wspomnieliśmy już wyżej. Z listy oczekujących na hospitalizację wypadamy, jeśli nie stawimy się określonego dnia w izbie przyjęć, albo też nie doniesiemy oryginału skierowania w ciągu 14 dni od rejestracji. Ale może też zdarzyć się, że z pomocy nie skorzystamy, ponieważ szpital nie ma podpisanej umowy z NFZ na dane świadczenie. Placówka powinna nam wówczas wskazać, gdzie można uzyskać niezbędną pomoc.

Sprawdź również: 

 

Więcej z kategorii Dokumenty
Ile jest ważne skierowanie do specjalisty?
Medal za 50 lat pożycia
Testament - jak napisać testament (wzór, formy)
Powiązane artykuły
Skierowanie do szpitala i co dalej? Gdzie się zgłosić?
Skierowanie do ortopedy - czy jest potrzebne i ile ważne? 
Skierowanie na rehabilitację - ile jest ważne?
Skierowanie do dermatologa - czy jest potrzebne? Ważność
Ile ważne jest skierowanie na badania?