Poduszka ortopedyczna - do siedzenia, do spania. Jaką wybrać?

Poduszka ortopedyczna może być naszą ostatnią deską ratunku zanim trafimy na kosztowną rehabilitację lub - co gorzej - operację schorowanego kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna do siedzenia odciąży dolne partie kręgosłupa i pozwoli ćwiczyć okalające go mięśnie. Poduszka ortopedyczna do spania uwolni od przeciążeń odcinek szyjny kręgosłupa. Jak dobrać i jak stosować poduszki ortopedyczne?
Spis treści

Poduszka ortopedyczna

Po co nam poduszka ortopedyczna? Siedzący tryb życia, niewłaściwy sposób poruszania się, niewygodny materac, źle dobrana poduszka… Stało się. Nasz kręgosłup tego nie wytrzymał. Długotrwałe przeciążenia u bardzo wielu osób prędzej czy później dadzą o sobie znać w postaci zmian zwyrodnieniowych, przepuklin czy obniżonej ruchomości. Namacalnym dowodem tego, że nasz kręgosłup jest chory, będzie ból dobywający się z pleców, ale nie tylko – może on również promieniować do klatki piersiowej, kończyn, głowy, a nawet narządów płciowych. W celu zapobiegania przeciążeniom kręgosłupa stosuje się poduszki ortopedyczne. Dzielą się one na kilka typów, z których wyróżnić można dwa najważniejsze:

  • poduszka ortopedyczna do siedzenia
  • poduszka ortopedyczna do spania (poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny)

Zobaczmy teraz, czym charakteryzują się poszczególne typy poduszki ortopedycznej.

 

Poduszka ortopedyczna do siedzenia

Poduszka ortopedyczna do siedzenia stosowana jest do wyściełania siedziska fotela lub krzesła, na którym pracujemy, uczymy się lub zażywamy rozrywki. Poduszka ortopedyczna do siedzenia przy komputerze ma za zadanie przede wszystkim wymusić odpowiednią pozycję ciała.

Poduszka ortopedyczna odciąża kręgosłup oraz pozwala ćwiczyć mięśnie górnej części ciała.  Wyróżniamy różne typy poduszki ortopedycznej do siedzenia. Jednym z nich jest poduszka sensomotoryczna, która wymusza tak zwane siedzenie dynamiczne. Sensomotoryczna poduszka ortopedyczna nie jest pompowana do końca, dzięki czemu ciało nieustannie jest zmuszone do balansowania. Oczywiście ruchy te są niewielkie i nie utrudniają pracy czy nauki, są jednak na tyle istotne, by pozwalały ćwiczyć mięśnie biegnące wzdłuż kręgosłupa, odciążając tym samym zmęczone kręgi.

Poduszki ortopedyczna do siedzenia mogą być też przytwierdzane do oparcia, działając bezpośrednio na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna lędźwiowa spełnia funkcję odciążającą ale też masującą.

Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny

Jeśli rano budzimy się mniej wypoczęci, niż byliśmy wieczorem, jeśli boli nas kark lub głowa, wielce prawdopodobne, że w czasie snu odcinek szyjny kręgosłupa nie znalazł właściwego podparcia. Ból zazwyczaj świadczy o zmianach chorobowych, które są już stosunkowo zaawansowane, dlatego czas najwyższy działać.

Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny, czyli po prostu poduszka ortopedyczna do spania, zapewni nam właściwe podparcie, odciążając i rozluźniając mięśnie otaczające kręgosłup na wysokości karku. Wyprofilowany kształt jest efektem zaawansowanych badań nad ludzką anatomią i położeniem ciała w czasie snu. Zazwyczaj poduszki ortopedyczne do spania wykonane są z bardzo sprężystej pianki poliuretanowej. Co ważne, kupując tego typu poduszkę musimy pamiętać, że istotna jest pozycja, w jakiej zazwyczaj śpimy – na boku, na brzuchu czy na plecach.

Poduszka ortopedyczna – jak spać?

Poduszki ortopedyczne do spania zazwyczaj przeznaczone są do wypoczynku w pozycji bocznej. Wyprofilowane są tak, by wyższa ich część podpierała szyjny odcinek kręgosłupa, a bardziej wklęsła – głowę. Ramiona spoczywają w całości poza poduszką. Rozmiar (głównie wysokość) poduszki ortopedycznej do spania na boku dopasowany powinien być do szerokości ramion osoby śpiącej.

Są oczywiście także poduszki ortopedyczne dla osób preferujących spanie w innej pozycji – na plecach, lub na brzuchu. Pamiętajmy, że wybór poduszki determinuje to, w jaki sposób będziemy jej używać. To oznacza, że kupując poduszkę ortopedyczną do spania na boku, nie powinniśmy się na niej kłaść na wznak. Zresztą – ze względu na specyficzny kształt byłoby to dość niewygodne.

Poduszka rehabilitacyjna – cena

Niestety, tym co odstręcza wiele osób od zakupu poduszki ortopedycznej do spania, jest cena. Wyroby wiodących producentów mogą kosztować w specjalistycznych sklepach nawet 500-600 złotych za sztukę, choć kupić też można tańsze modele w granicach 200-500 zł. Jeszcze taniej poduszkę ortopedyczną na kręgosłup szyjny kupimy w popularnych dyskontach z wyposażeniem wnętrz.

Z reguły mniej kosztują poduszki ortopedyczne do siedzenia. Najtańsze dostaniemy już za kilkadziesiąt złotych, w przypadku droższych ceny rzadko przekraczają pułap 200 zł.

Czytaj też: 

Więcej z kategorii Dom i ogród
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Taboret pod prysznic - jakie krzesło czy siedzisko wybrać?
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę