Co da ci pływanie?

Szukasz przyjemnego sposobu na zachowanie dobrego samopoczucia i sprawności fizycznej? Spróbuj… popływać. Pływanie jest sportem, który możesz uprawiać praktycznie przez cały rok – w chłodniejsze dni na basenie, a latem możesz schłodzić się w rzece, jeziorze lub w morzu. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść pływanie Twojemu ciału.

Dlaczego warto pływać?

Pływanie jest jednym ze sportów najczęściej polecanych seniorom. Umożliwia ćwiczenia bez zmagania się z ciężarem własnego ciała, pozwala odciążyć kości i stawy. Pływanie wzmacnia równowagę, łagodzi napięcie mięśni, zwiększa elastyczność ciała i poprawia jego ogólną postawę. Jest idealnym sposobem na zrelaksowanie naszego kręgosłupa i stawów biodrowych. Działa także korzystnie na krążenie, pomaga kontrolować wagę, zmniejsza stres i ryzyko osteoporozy. Regularne ćwiczenia w wodzie mogą nam pomóc uniknąć niektórych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu drugiego, zapalenie stawów czy choroby układu krążenia. Seniorzy pływający kilka razy w tygodniu mają silniejszy układ odpornościowy, dzięki czemu mogą efektywniej walczyć z chorobami. To tylko wybrane powody, dlaczego warto z pływania uczynić prawdziwe hobby.

Jaki styl wybrać?

Przed wybraniem się na basen warto skonsultować się z ortopedą lub instruktorem pływania i poprosić o doradzenie, jakim stylem i jak często powinniśmy pływać. Osobom z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa zaleca się pływanie stylem klasycznym, czyli tzw. żabką. Styl ten pozwala na wzmocnienie mięśni grzbietu i karku, co pomaga nam utrzymywać kręgosłup we właściwej pozycji, poprawia naszą sylwetkę i łagodzi bóle zwyrodnieniowe.

Pozytywne efekty przynosi także pływanie na grzbiecie, dzięki któremu rozbudowujemy mięśnie brzucha. Dodatkowo, okrężne ruchy wykonywane rękoma podczas pływania tym stylem, uaktywniają stawy międzykręgowe, co poprawia ruchomość i zwiększa elastyczność naszego kręgosłupa. Warto także wypróbować pływanie… żabką na plecach. Ta technika pozwala na aktywację jeszcze większej ilości partii mięśni niż klasyczna wersja żabki – dodatkowo zwiększamy pracę mięśni brzucha i lędźwi.

Czy pływanie może komuś zaszkodzić?

Powszechnie wiadomo, że pływanie odciąża stawy i kręgosłup, przez co wpływa korzystnie na stan zdrowia osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Osobom tym o wiele łatwiej jest ćwiczyć w wodzie niż w warunkach stacjonarnych. Niestety zbyt zaawansowana choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może być przeciwwskazaniem do pływania. Pływanie nie jest dobrą formą rehabilitacji dla osób, u których stwierdzono objawy dyskopatii, czyli ucisku przesuniętych kręgów na rdzeń kręgowy kręgosłupa. Próby pływania w takim stanie zdrowia mogą nie tylko nie pomóc w złagodzeniu bólu, ale nawet nasilić dolegliwości bólowe i zwiększyć stopień przesunięcia kręgów. Dlatego jeśli zauważymy u siebie przewlekłe dolegliwości bólowe, przed wybraniem się na basen, powinniśmy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub profesjonalnym rehabilitantem.

Zainspirował Cię ten artykuł? Zadbaj o swoje zdrowie, spraw sobie odrobinę przyjemności i … ruszaj na basen.

Więcej z kategorii Sport
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Jazda na rowerze
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Nordic walking: idealny sport dla seniora
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny