PORTAL DLA SENIORÓW
 

Skierowanie do okulisty - czy jest potrzebne? Ile ważne?

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie? Tak. W 2015 roku dostęp do tego typu usług został ograniczony, dlatego skierowanie do okulisty jest obecnie niezbędne. Wymóg ten miał skrócić kolejki, wciąż jednak w niektórych poradniach terminy wizyt są bardzo odległe. A zatem wiele osób dręczyć będzie pytanie: ile jest ważne skierowanie do okulisty? Co zrobić, by wystawione skierowanie do okulisty nie przepadło nam z przyczyn formalnych?
 

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?

Czy do okulisty trzeba mieć skierowanie? Jeszcze kilka lat temu okulista traktowany był jak lekarz pierwszego kontaktu przez większość osób mających jakikolwiek problem z oczami, choćby to było banalne zapalenie spojówek - tak przynajmniej wynikało z analiz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Według NFZ bardzo wiele przypadków, z którymi pacjenci zgłaszali się do okulistów, było na tyle prostych, że równie dobrze mogłyby być diagnozowane i leczone przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ założył, że skierowanie do okulisty lekarze POZ powinni wystawiać wyłącznie w przypadkach trudniejszych. Wprowadzenie tego typu bariery ograniczającej dostęp do specjalistycznej poradni wprost „z ulicy”, miało zmniejszyć kolejki i ułatwić dostęp do zaawansowanej pomocy okulistycznej osobom, które najbardziej jej potrzebują.

Zatem na pytanie, czy trzeba mieć skierowanie do okulisty, urzędnicy NFZ odpowiedzieli: tak, trzeba. Wniosek ten szybko został wdrożony w życie. Skierowanie do okulisty jest wymagane od 2015 roku i póki co nic się w tej kwestii nie zmienia, mimo iż lekarze podstawowej opieki zdrowotnej od początku alarmowali, że nie czują się kompetentni zajmować chorobami oczu i wadami wzroku. Jeśli zaś chodzi o kolejki – sytuacja bywa różna, nie mniej kolejki wciąż występują.

Dla przykładu, w Łodzi są poradnie, które skierowanie do okulisty są w stanie zrealizować od ręki. Ale są też takie, gdzie pierwszy wolny termin dla pacjentów ze skierowaniem do okulisty wypada w lutym 2020 roku, a liczba oczekujących grubo przekracza tysiąc osób (dane z 28 maja 2018 r. dostarczone przez ogólnopolski informator oczekiwania na świadczenia zdrowotne, prowadzony przez NFZ).

Ile jest ważne skierowanie do okulisty?

Wybór konkretnej poradni, do której udamy się ze skierowaniem do okulisty, zazwyczaj zależy od nas. Nie mniej, kierować się zapewne będziemy opinią o jakości świadczonych usług, a także dostępnością metod diagnostyki i leczenia danego schorzenia w poszczególnych miejscach.

Wielce prawdopodobne, że podobnie będą postępować inni pacjenci otrzymujący skierowanie do okulisty. W ten sposób „wylądować” możemy w poradni, w której termin wizyt będzie bardzo odległy – za rok, za dwa lata. Co w takiej sytuacji z naszym skierowaniem do okulisty? Ile jest ważne skierowanie do okulisty? Na szczęście nie ma powodów do niepokoju, aczkolwiek pamiętać musimy o dopełnieniu pewnych formalności.

Odpowiedź na pytanie, ile jest ważne skierowanie do okulisty, zawiera się w ogólnych wytycznych dotyczących ważności skierowań NFZ. A te mówią, że skierowanie do poradni specjalistycznej ważne jest do chwili jego realizacji lub też  traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania”.

Termin ważności skierowania do okulisty nie jest zatem ściśle określony, jeśli jednak zostanie ono przedłożone do realizacji po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta, aby zweryfikować, czy pierwotna przyczyna wystawienia skierowania wciąż jeszcze istnieje.

Ile jest ważne skierowanie do okulisty – 14 dni na dostarczenie oryginału

Mając na uwadze długie kolejki, większość osób otrzymując skierowanie do okulisty, stara się wizytę umówić jak najszybciej. Często czynimy to telefonicznie, dzwoniąc do rejestracji w wybranej poradni. Niestety w takiej sytuacji i tak będziemy musieli się pojawić w lecznicy osobiście i to szybko, nawet jeśli termin wizyty u specjalisty zostanie wyznaczony za rok, czy dwa. Pamiętajmy, że od momentu, w którym zostaniemy wpisani na listę oczekujących, mamy 14 dni kalendarzowych na dostarczenie oryginału skierowania do okulisty do danej poradni. Jeśli tego nie zrobimy, konsekwencją może być wykreślenie z kolejki.

Mając w ręku jedno skierowanie do okulisty, zapisać się możemy wyłącznie do jednej poradni specjalistycznej. Zapisywanie się do kilku naraz jest nie tylko nieuprawnione, ale też bezsensowne – oczywistym jest, że oryginału skierowania do okulisty nie będziemy w stanie dostarczyć do więcej, niż jednej poradni.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Pytanie: Jaki świąteczny prezent ucieszyłby Cię najbardziej?

  ręcznie wykonany

  kosmetyki

  dobry alkohol

  odzież

  coś z wyposażenia wnętrz lub małe AGD

  karta podarunkowa do wykorzystania na dowolny zakup

  bilety na kulturalne wydarzenie

  voucher na atrakcję