Skierowanie do okulisty - czy jest potrzebne? Ile ważne?

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie? Tak. W 2015 roku dostęp do tego typu usług został ograniczony, dlatego skierowanie do okulisty jest obecnie niezbędne. Wymóg ten miał skrócić kolejki, wciąż jednak w niektórych poradniach terminy wizyt są bardzo odległe. A zatem wiele osób dręczyć będzie pytanie: ile jest ważne skierowanie do okulisty? Co zrobić, by wystawione skierowanie do okulisty nie przepadło nam z przyczyn formalnych? Sprawdź ważne informacje.
Spis treści

Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?

Czy do okulisty trzeba mieć skierowanie? Jeszcze kilka lat temu lekarz okulista traktowany był jak lekarz pierwszego kontaktu przez większość osób mających jakikolwiek problem z oczami, choćby to było banalne zapalenie spojówek - tak przynajmniej wynikało z analiz i informacji Narodowego Funduszu Zdrowia.  Według NFZ bardzo wiele przypadków, z którymi pacjenci zgłaszali się do okulistów, było na tyle prostych, że równie dobrze mogłyby być diagnozowane i leczone przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ założył, że skierowanie do okulisty lekarze POZ powinni wystawiać wyłącznie w przypadkach trudniejszych. Wprowadzenie tego typu bariery ograniczającej dostęp do specjalistycznej poradni wprost „z ulicy”, miało zmniejszyć kolejki i ułatwić dostęp do zaawansowanej pomocy okulistycznej osobom, które najbardziej jej potrzebują i sprawić, że dostęp do leczenia będzie prostszy.

Zatem na pytanie, czy trzeba mieć skierowanie do lekarza okulisty, urzędnicy NFZ odpowiedzieli: tak, trzeba. Wniosek ten szybko został wdrożony w życie. Skierowanie do okulisty jest wymagane od 2015 roku i póki co nic się w tej kwestii nie zmienia, mimo iż lekarze podstawowej opieki zdrowotnej od początku alarmowali, że nie czują się kompetentni zajmować chorobami oczu i wadami wzroku. Jeśli zaś chodzi o kolejki – sytuacja bywa różna, nie mniej kolejki wciąż występują. Dla przykładu, w Łodzi są poradnie, które skierowanie do lekarza okulisty są w stanie zrealizować od ręki i szybko umówić na wizytę, nawet w godzinach po pracy. Ale są też takie, gdzie pierwszy wolny termin dla pacjentów ze skierowaniem do okulisty wypada w lutym 2020 roku, a liczba oczekujących grubo przekracza tysiąc osób (dane z 28 maja 2018 r. dostarczone przez ogólnopolski informator oczekiwania na świadczenia zdrowotne, prowadzony przez NFZ).

Ile jest ważne skierowanie do okulisty?

Wybór konkretnej poradni, do której udamy się ze skierowaniem do lekarza okulisty, zazwyczaj zależy od nas. Pamiętajmy, by nie podawać wszędzie swoich danych osobowych i nie blokować kolejek. Nie mniej, kierować się zapewne będziemy opinią o jakości świadczonych usług w zakresie okulistyki, a także dostępnością metod diagnostyki i leczenia danego schorzenia w poszczególnych miejscach. Wielce prawdopodobne, że podobnie będą postępować inni pacjenci otrzymujący skierowanie do lekarza okulisty. W ten sposób „wylądować” możemy w poradni, w której termin wizyt będzie bardzo odległy – za rok, za dwa lata. Co w takiej sytuacji z naszym skierowaniem do okulisty? Ile jest ważne skierowanie do okulisty? Na szczęście nie ma powodów do niepokoju, aczkolwiek pamiętać musimy o dopełnieniu pewnych formalności.

Odpowiedź na pytanie, ile jest ważne skierowanie do okulisty, czy ile jest ważne skierowanie do szpitala, zawiera się w ogólnych wytycznych dotyczących ważności skierowań NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) do lekarza. A te mówią, że „skierowanie do poradni specjalistycznej ważne jest do chwili jego realizacji lub też traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania”. Termin ważności skierowania do okulisty nie jest zatem ściśle określony, jeśli jednak zostanie ono przedłożone do realizacji po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta, aby zweryfikować, czy pierwotna przyczyna wystawienia skierowania wciąż jeszcze istnieje. Tylko wtedy można skorzystać z wizyty w zakresie okulistyki, w ramach środków publicznych. 

Ile jest ważne skierowanie do okulisty – 14 dni na dostarczenie oryginału

Mając na uwadze długie kolejki, większość osób otrzymując skierowanie do specjalistów, takich jak okulista, stara się wizytę umówić jak najszybciej. Często czynimy to telefonicznie, dzwoniąc do rejestracji w wybranej poradni i umawiając się na badanie. Niestety w takiej sytuacji i tak będziemy musieli się pojawić w lecznicy osobiście i to szybko, nawet jeśli termin wizyty u specjalisty zostanie wyznaczony za rok, czy dwa, bo takie bywają terminy oczekiwania. Pamiętajmy, że od momentu, w którym zostaniemy wpisani na listę oczekujących, mamy 14 dni kalendarzowych na dostarczenie oryginału skierowania do okulisty do danej poradni. To bardzo istotne informacje, bo ważność skierowania może się przeterminować. Jeśli tego nie zrobimy, konsekwencją może być wykreślenie z kolejki.

Mając w ręku jedno skierowanie do okulisty, zapisać się możemy wyłącznie do jednej poradni specjalistycznej na wizytę. Zapisywanie się do kilku naraz jest nie tylko nieuprawnione, ale też bezsensowne – oczywistym jest, że oryginału skierowania do okulisty nie będziemy w stanie dostarczyć do więcej, niż jednej poradni, by móc skorzystać ze świadczenia i leczenia w ramach NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), czyli środków publicznych.  Naszych danych osobowych nie przyjmą w kilku placówkach.

Skierowanie do dermatologa

Czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie? Tak, podobnie jak w przypadku skierowania do okulisty i wielu innych specjalistów, np. onkologa, psychiatry, lekarza medycyny pracy. Dermatolog skierowanie wymaga od 2015 roku. Wprowadzenie obowiązku posiadania skierowania do dermatologa miało skrócić kolejki i ułatwić dostęp do specjalistycznego leczenia osobom z poważniejszymi chorobami skóry i ułatwić dostanie się na badanie w zakresie dermatologii. Niestety w tym zakresie sytuacja zmieniła się 3 lata temu, aczkolwiek informacje te nie dotarły do świadomości pacjentów. Nadal korzystając z środków publicznych, chcą po pracy dostać się bez kolejki do lekarza. Nie wiedzą, że dostęp do leczenia, będą mieli tylko z ważnym skierowaniem.

Czytaj też:

Więcej z kategorii Dokumenty
Ile jest ważne skierowanie do specjalisty?
Medal za 50 lat pożycia
Testament - jak napisać testament (wzór, formy)
Powiązane artykuły
Skierowanie do szpitala i co dalej? Gdzie się zgłosić?
Skierowanie do ortopedy - czy jest potrzebne i ile ważne? 
Skierowanie na rehabilitację - ile jest ważne?
Skierowanie do dermatologa - czy jest potrzebne? Ważność
Ile ważne jest skierowanie na badania?