Czy ja go jeszcze kocham? Psycholog o dojrzałej miłości

Pierwsze nieśmiałe spojrzenia, niepewność, motyle w brzuchu – kiedy to było? Początki romantycznej relacji to zawsze chwile, do których chętnie się wraca myślami. Ze smutkiem i nostalgią nieraz dochodzimy do wniosku, że one były, minęły i już nigdy nie powrócą. Warto jednak wtedy zdać sobie sprawę z tego, że na wszystko w życiu jest swój czas, a obecna chwila tamtej w niczym tak naprawdę nie ustępuje.
Spis treści

Psycholog Bogdan Wojciszke wyróżnił pięć faz, zgodnie z którymi przebiega rozwój związku. Są nimi kolejno: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, związek przyjacielski i związek pusty. Różnią się one natężeniem każdego z trzech komponentów: namiętności, zaangażowania i intymności. O ile na początku górę bierze pierwszy z nich, tak w miarę trwania relacji osłabia się, a przewagę zyskują dwa kolejne.

Między związkiem kompletnym a związkiem przyjacielskim

Jeśli pozostajesz w relacji ze swoim partnerem od kilkudziesięciu lat, to bez wątpienia romantyczne początki macie daleko za sobą. Najprawdopodobniej albo przechodzicie z fazy kompletnej do przyjacielskiej, albo już znajdujecie się w tej drugiej. Obie są piękne i obie świadczą o tym, że Wasz związek rozwija się tak, jak powinien, a Wy razem z nim. Czym różnią się one od siebie? Najogólniej rzecz ujmując tym, że o ile w tej wcześniejszej mamy do czynienia i z intymnością, i z zaangażowaniem, i z namiętnością, o tyle w tej późniejszej jedynie z dwoma pierwszymi.

Pielęgnuj intymność!

Związek kompletny to ten etap, z którego czerpiemy najwięcej satysfakcji. Z partnerem łączy nas prawdziwa bliskość, wzajemna troska, ogromne zaufanie, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze gorąca namiętność. Z czasem tej ostatniej zaczyna brakować i związek w wkracza w kolejną fazę – przyjacielską. Bardzo ważna jest wtedy świadomość, że to zjawisko zupełnie naturalne i oznaczające, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie ma sensu panikować, że coś się psuje i chyba trzeba się rozejść. Nic z tych rzeczy! W tym czasie trzeba postawić na intymność. Oznacza ona wzajemne dbanie o siebie, szacunek, udzielanie wsparcia, zrozumienie. Może warto zatem znaleźć wspólną pasję i spędzać czas na nauce tańca czy wycieczkach górskich. Koniecznie trzeba dużo rozmawiać, omawiać wszystkie problemy na bieżąco i nie pozwolić na wytworzenie się dystansu. Bliskość emocjonalna między partnerami jest przecież właśnie tym, co wyróżnia ich relację spośród wszystkich innych i czyni ją wyjątkową.

Ludzie z wiekiem zmieniają się, dojrzewają, więc nic dziwnego, że podobnym przemianom ulegają ich relacje. Nic nie trwa wiecznie. Mimo że czasem tęsknimy za nagłymi porywami serca i z pewną nostalgią patrzymy w przeszłość, to warto docenić to, co mamy dzisiaj. W końcu ile młodych par chciałoby się kiedyś znaleźć w tym miejscu, w którym teraz jest para z kilkudziesięcioletnim stażem? Ogromnie dużo.

Czytaj też:

Pierwsza randka – seniorzy na randce w ciemno

Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent

Małżeństwa wśród seniorów. Czy ślub po 60-tce ma sens?

Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?

Czy warto odnowić przysięgę małżeńską?

 

Więcej z kategorii Miłość i związki
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Babcia - nauczycielka życia
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?