Małżeństwa wśród seniorów. Czy ślub po 60-tce ma sens?

I żyli razem długo i szczęśliwie… A jeśli nie? Co w sytuacji, kiedy na miłość musieliśmy czekać tyle, że wiemy już, że „długo” do nas nie należy? Wtedy zostaje nam jeszcze „szczęśliwie”.
Spis treści

Najpiękniejsze opowieści o miłości to, te w których oni starzeją się razem, akceptują swoje pierwsze siwe włosy, powstające zmarszczki przypominają im o wspólnym śmiechu i zmartwieniach.  Razem wychowują dzieci, a później zajmują się wnukami. Na emeryturze realizują wspólne marzenia, ruszają w podróż, odwiedzają miejsca, które zawsze chcieli zobaczyć. Spełniają marzenia, na które nie było wcześniej czasu.

Życie pisze jednak swoje scenariusze, może mniej idealne i jak z bajki, ale ciągle romantyczne, a seniorzy coraz częściej decydują się na małżeństwa po 50 roku życia.

Małżeństwa w Polsce

Najwięcej małżeństw w Polsce jest zawieranych wśród osób w wieku 25-29 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego to ponad 23 procent wszystkich zalegalizowanych związków w 2017 roku w Polsce. I ta tendencja jest raczej stała, mimo że od dziesięciu lat liczba ślubów stale maleje. W 2008 roku było ich 257744, a w 2018 ślubu udzielono 192576 razy, to o 25 procent mniej niż dziesięć lat temu.

Przy wzrostowej skłonności do rozwodów w naszym społeczeństwie - w 2017 roku w Polsce udzielono rozwodu ponad 64 tysiące razy - ogólny obraz polskich związków nie wygląda najlepiej. Jest jednak jedna tendencja, która szczególnie zwraca uwagę i może być dowodem na to, że na miłość nigdy nie jest za późno.

 

Śluby seniorów

Wszystkich par legalizujących swój związek, wśród których przynajmniej jeden z małżonków miał skończone 50 lat w 2017 roku było ponad 20 tysięcy. To ponad 10 procent ze wszystkich ślubów! Warto w tym miejscu zaznaczyć, że statystki uwzględniają też małżeństwa zawierane na przykład między 60-letnimi kobietami i ich młodszymi o prawie połowę partnerami. Takich ślubów w 2017 według GUS udzielono 10 razy.

Jeśli chodzi o mężczyzn po 60 roku życia, liczba ślubów zawieranych z młodszymi partnerkami nieco wzrasta. Panom w wieku 60+ z partnerkami w przedziale wiekowym 20-34 udzielono ślubu 73 razy. Dodatkowo, w 2017 roku odbyły się także dwie uroczystości, w których udział brała panna młoda, która nie miała nie więcej niż 19 lat!

 

Małżeństwa po 60 roku życia

Co ciekawe – GUS notuje duży wzrost liczby małżeństw właśnie po 60-tce. Względem par w wieku 55-59 liczba zawartych związków małżeńskich wzrasta o 46 procent! I najczęściej małżeństwa te dotyczą równolatków.

Miłość w takich związkach to być może już nie młodzieńcze zauroczenie, choć takie pewnie też się zdarzają. Jednak związki seniorów mogą mieć pewne cechy, których takim nagłym porywom serca brak. Dojrzała miłość jest bardziej wyrozumiała i empatyczna. Cechuje się też pozytywnym nastawieniem, a to z racji mniejszej ilości oczekiwań i braku poczucia, że musimy sprostać pewnym schematom. W małżeństwie po 60-tce możemy spokojnie oddać się przyjaźni i czerpać przyjemność ze wsparcia i bliskości drugiej osoby.

Badania pokazują także, że w związkach osób 60+ znaczącą rolę odgrywa także seks. Naukowcy z Florida Agricultural and Mechanical University w Tallahassee w Stanach Zjednoczonych już kilka lat temu wykazali w swoich badaniach, że seniorzy, którzy uprawiają seks częściej niż raz w miesiącu określają siebie jako bardzo szczęśliwych i zadowolonych z życia. Wśród osób, które w tym samym czasie nie miały kontaktów płciowych odsetek ten wyniósł jedynie 40 procent. Seks po 60-tce to potężna dawka dobrych emocji niezbędnych w walce z depresją, apatią, mechanizmami wycofywania się z życia emocjonalnego, towarzyskiego czy społecznego.

Jednak seks w starszym wieku pełni ważną rolę, nie tylko jeśli chodzi o dobre samopoczucie, jest ważny także ze względu na profilaktykę nowotworów jąder u mężczyzn i piersi u kobiet.

Z badań społecznych wynika, że życie po 60-tce nie musi oznaczać stagnacji. Może to, co dobre jeszcze przed nami.

Czytaj także: