Seksualność seniorów. Nie wypada się przyznawać?

Przewagą, jaką mogą mieć osoby starsze nad młodszymi, jest często większa znajomość potrzeb własnych i partnera, a także większa dojrzałość więzi emocjonalnej z partnerem. Satysfakcję seksualną odczuwa niemal połowa mężczyzn i kobiet po 65 roku życia.
Spis treści

Reklama

Starzenie a aktywność seksualna

Aktywność seksualna osób starszych to często pomijany temat. Seniorzy widziani w rolach babć i dziadków zostają odsunięci od życia seksualnego jako czegoś zarezerwowanego dla osób młodych i atrakcyjnych. Często słyszą „po co” i „nie wypada” i sami zaczynają wątpić w sens spełniania się w tej sferze życia.

Różnice między pokoleniami oraz brak otwartości powodują, że same osoby starsze próbują negować istnienie problemów, uznają, że jest to naturalna konsekwencja starzenia się.

Skutkiem tego jest utrata pewności siebie, obniżenie satysfakcji z życia i małżeństwa, rezerwa wobec współmałżonka i tęsknota za utraconą młodością.

Nowe wyzwania

Tymczasem człowiek w okresie późnej dorosłości nadal jest stawiany przed różnymi zadaniami rozwojowymi. Jest to nie tylko godzenie się z rosnącą inwolucją fizyczną, ale także utrzymanie zainteresowania światem, umacnianie więzi rodzinnych, podejmowanie nowych ról. Nie tylko ról babci czy dziadka, ale też nowego wymiaru roli małżonka.

Większa ilość wolnego czasu, brak obowiązków związanych z dziećmi czy pracą powinny być okazją do zacieśnienia więzi małżeńskich i odkrywania nowych możliwości z ukochaną osobą.

Niestety często próby utrzymania wcześniejszej struktury życia spotykają się z oporem ze strony organizmu. Spadek aktywności układów i wydolności uniemożliwiają utrzymanie takiego tempa życia i aktywności jak przez lata wcześniejsze. Nie musi to być jednak zjawisko negatywne o ile możliwe jest wyznaczanie sobie nowych zadań z uwzględnianiem własnych możliwości.

Reklama

Statystyki aktywności seksualnej seniorów

W 10-letnich badaniach National Opinion Research przy University of Chicago osób z różnych grup wiekowych pytano o stosunki seksualne w ciągu ostatniego roku. Stosunki przynajmniej raz w miesiącu zadeklarowało 65% małżeństw w wieku 60-70 lat, 45% w wieku 71-75 lat i 24% powyżej 76 lat.

Pytano także o satysfakcję seksualną, wyniki pokazały, że najbardziej usatysfakcjonowane są osoby najstarsze (47,8% mężczyzn i 48,1% kobiet w wieku 65 lat i więcej). Jednym z wyjaśnień może być hipoteza, ze dopiero w wieku dojrzałym umiemy w pełni zatroszczyć się o potrzeby partnera i czerpać satysfakcję z kontaktu.

Zaprezentowane badania ukazują obecność i istotność seksualnej sfery życia człowieka także w okresie późnej dorosłości. Mimo spadku aktywności seksualnej możliwe jest dalsze odczuwanie satysfakcji z kontaktów seksualnych.

Przewaga starszych związków nad młodszymi

Należy też wspomnieć o przewadze, jaką mogą mieć osoby starsze nad młodszymi. Jest to często większa znajomość potrzeb własnych i partnera, większa dojrzałość więzi emocjonalnej z partnerem. Decyduje o niej stopień dopasowania partnerów, także w sferze seksualnej. Sfera ta może napotkać różnorakie przeszkody wynikające z fizjologicznych zmian organizmu, może także pokonać je i dalej dostarczać satysfakcji i cementować związek.

Mimo wpływu mediów promujących młode ciało, partner wciąż może być atrakcyjny. Decyduje o tym subiektywne spostrzeganie danej osoby, kształtowane pod wpływem przywiązania i miłości.

Ten okres życia, jak wszystkie poprzednie, może być zarówno źródłem rozwoju i satysfakcji jak i uczucia smutku i rozczarowania. W dążeniu do poczucia spełnienia pomaga znajomość własnych możliwości, szans oraz otwartość na potrzeby własne i partnera.

Czytaj też: Spadek libido u seniora. Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks?

 

Więcej z kategorii Życie intymne
Przeczytaj artykuł
Czy można się kochać po 30 latach małżeństwa?
Przeczytaj artykuł
Przerost prostaty – objawy, przyczyny, leczenie i leki
Mężczyzna wchodzący w nocy do toalety
Przeczytaj artykuł
Dieta na potencję: co jeść na lepszą erekcję? Produkty
Warzywa zalecane na potencję
Powiązane artykuły
Szczęśliwa para na plaży
Raport Cafesenior: 5 proc. seniorów uważa, że seks jest dla nich ważniejszy niż w młodości
Dojrzała kobieta odczuwa objawy menopauzy
Menopauza a ciąża - czy możliwe jest poczęcie dziecka?
Kobieta odczuwa objawy wczesnej menopauzy
Wczesna menopauza - jakie są objawy? Leczenie
Kobieta w okresie postmenopauzalnym
Postmenopauza - czym jest? Jakie są objawy?

Reklama