Kto z kim przestaje, takim się staje

Spis treści
Okazuje się, że w tym znanym powiedzeniu jest więcej prawdy, niż można by przypuszczać. Nie od dziś bowiem wiadomo, że ludzie, którzy dużo ze sobą przebywają, zaczynają podobnie się zachowywać. Stąd też tak powszechny strach rodziców przed tym, że dzieci wpadną w nieodpowiednie towarzystwo. Naukowcy dowiedli jednak, że owo upodabnianie się na zachowaniach się nie kończy.

Człowiek też jest kameleonem


Mianem konwergencji emocjonalnej określa się podobieństwo między osobami, które wykształciło się na skutek częstego przeżywania tych samych emocji. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy jest zjawisko mimikry, czyli spontanicznej tendencji do naśladowania gestów czy mimiki innych ludzi, które zachodzi bez udziału naszej świadomości. W ten sam sposób „zarażamy” się emocjami.

Emocje wypisane na twarzy


Z biegiem czasu nasza twarz staje się jakby wizytówką najczęściej przeżywanych przez nas emocji. Inne mięśnie pracują, gdy się uśmiechamy, inne gdy płaczemy, różne powstają przy tym także zmarszczki. Wszystko to sprawia, że pary żyjące w długoletnich bliskich relacjach upodabniają się do siebie. Wystarczy porównać zdjęcia z początków znajomości z tymi zrobionymi w 25 rocznicę ślubu. Widać jakieś zmiany?
Więcej z kategorii Miłość i związki
Babcia - nauczycielka życia
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Powiązane artykuły
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?